Alergie mívá podobné příznaky jako nachlazení | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Alergie mívá podobné příznaky jako nachlazení

23. 4. 2018

V České republice trpí alergiemi téměř čtvrtina obyvatel – kolem 2,5 milionu lidí. Alergickou rýmu má okolo 1,5 milionu lidí a jejich počet každoročně stoupá. Nejvíce jsou přitom postiženy děti. Bohužel ani současná medicína tato onemocnění neumí vyléčit, pouze je pomocí léků tlumí a zabraňuje jejich zhoršování. Účinným pomocníkem v boji s respiračním onemocněním, mezi které patří právě různé druhy alergií, bronchitida, astma, záněty dýchacích cest, patří také inhalátory.

Rýma či ucpaný nos, časté kýchání, zarudnutí očí, pálení či slzení očí

Alergie mívají často první příznaky stejné jako běžné nachlazení. Neprojeví se horečkou či tělesnou bolestí, ale k typickým reakcím patří svědění sliznic, smrkání – rýma či ucpaný nos, časté kýchání, zarudnutí očí, pálení či slzení očí. Průvodními rysy alergie bývají dušnost a kašel, jejichž podceněním se může vyvinout až astma. Projevy alergie se odvíjejí od typu postižení a od orgánu, který je alergií postižen. Nápadnými příznaky jsou náhlá rýma a kýchání či ucpaný nos, slzení, svědění a zarudnutí očí, kašel v reakci na určité prostředí. Mohou ale být i kožní vyrážky nebo otoky, potravinová alergie se projevuje pálením v ústech a hrdle a při větších reakcích nevolností nebo dokonce celkovou slabostí a v extrému až tzv. anafylaktickou reakcí.

Začněte se bránit s předstihem

K usnadnění života alergika je nutné omezit kontakt s alergeny. Těchto spouštěčů je však celá řada, kromě pylů to může být prach, roztoči, domácí zvířata, hmyz i některé potraviny. Vyvolané obtíže lze zmírnit již zmíněnými inhalátory. Jejich používáním můžeme léčit nejen astma, virózy, respirační nemoci, alergie či záněty dýchacích cest. Účinky nastupují okamžitě a jsou vhodné jak pro děti tak i pro dospělé. Zvlhčená sliznice totiž dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny.

Inhalace je moderní šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje léčbu běžných infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací např. přesun infekce na jiné místo.

Pozor na kouření

Životní styl a každodenní režim jsou vždy součástí léčby. Sama změna životního stylu obvykle alergii nebo astma nevyřeší, může však podpořit celkové zdraví organizmu a spolu s léky uvést alergické projevy pod kontrolu. Zásadním požadavkem je ovšem nekouření. Kouření, a to i pasivní, bylo nezpochybnitelně prokázáno jako významný rizikový faktor rozvoje astmatu a jeho nepříznivého průběhu. Dráždění sliznic kouřem přispívá také k projevům rýmy i zánětu spojivek.

Inhalace – efektivní a účinnou úleva

Pravidelné inhalování jednou denně po dobu 10 – 15 minut pomáhá předcházet nemocem a dýchacím potížím. „Při potížích doporučuji zvlhčování sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů (např. Omron). Mohou pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Účinky inhalace nastupují rychle a mohou pomáhat dětem i dospělým. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty. Inhalace je šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje často léčbu běžných respiračních infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací“ vysvětluje Prof. MUDr. Petr Pohunek.

Ideální je inhalovat večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid. Pohodlně se posaďte, pokud vám to inhalátor umožňuje, klidně si sedněte do křesla a pusťte si televizi, ale seďte vzpřímeně. Najít si během inhalace nějakou zábavu bývá důležité zejména u neposedných dětí. Nasaďte si masku, zapněte inhalátor a pomalu a zhluboka dýchejte, dokud nespotřebujete všechno léčivo v nádobce.

Omron má pro vás kompresorový inhalátor pro cílenou léčbu dýchacích cest. Jedná se o další generaci inhalátorů, která přinášejí nejucelenější léčbu jak pro astmatiky, tak i pro ty které často trápí problémy s dýchacími cestami. Najdete v lékárnách a zdravotnických prodejnách.

www.inhalator.cz


publikováno: 23. 4. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: alergie, léčba, lékárna

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+