Chraňte své čtyřnohé miláčky i sebe před parazity | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Chraňte své čtyřnohé miláčky i sebe před parazity

10. 5. 2013

Těšíte se na delší procházky a výlety s vaším psem? Ale pozor, venku na vás i vašeho čtyřnohého kamaráda číhají zákeřní parazité! Nepodceňujte toto nebezpečí. Chraňte sebe i zvíře před nemocemi. Proč stojí za to pořídit psovi a kočce pomůcky proti parazitům a jaké?

Pozor na blechy a klíšťata

Na zvířeti nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají v jeho okolí. Mohou se tak uchytit doma na koberci, na sedačce či v autě při cestě z chalupy. Z vajíčka se vylíhne larva, která se živí trusem dospělých blech, poté se zakuklí. Kukla může přežívat i více než 100 dní. Proto je zde celoroční nebezpečí infekce. Nebezpečnost blech spočívá mj. v tom, že může být mezihostitelem tasemnice.

Ani klíšťata už nejsou vyloženě sezónní záležitostí, jejich výskyt se v rámci ročních období prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně jejich narůstající tolerance k nižším teplotám. Klíšťata jsou původci závažných onemocnění např. lymské boreliózy, babeziózy a klíšťové encefalitidy.

Obojek či spot-on? Důležitá je zejména pravidelná a včasná aplikace

K prevenci jsou vhodné například speciální obojky či spot-on přípravky volně prodejné v lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami nebo u veterináře.

Jak funguje obojek?

Od loňského roku můžete zakoupit inovativní obojek Foresto, který zaručuje při postupném uvolňování účinných látek ochranu po dobu až osmi měsíců. Obojek Foresto odpuzuje a hubí dospělá klíšťata, jejich larvy a nymfy. Dále také působí proti dospělým blechám, jejich vývojovým stádiím a u psů účinkuje i proti všenkám. Jako jediný svého druhu působí také repelentně. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. efekt rozpálené plotny, která z kůže psa či kočky vytvoří plochu, na níž není klíště schopno setrvat. Látky postupně napadají nervový systém parazita, paralyzují jeho končetiny a ten není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště uhyne. Obojek je voděodolný a díky dvoufázovému bezpečnostnímu systému uvolňování obojků je bezpečný i pro kočky.

U chovatelů je již několik let oblíbený také tradiční antiparazitní obojek Kiltix, který chrání psa před klíšťaty a blechami až sedm měsíců. Obsahuje dvě účinné látky, které zůstávají jen v srsti psa, nevstřebávají se do krve, a proto nehrozí žádné nebezpečí poškození ledvin nebo jater.

Jak fungují spot-on přípravky?

K dispozici jsou chovatelům také tzv. spot-on přípravky pro psy ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, kde vydrží až jeden měsíc. Pro psy jsou určeny například pipety Advantix, které psa chrání dokonce pětinásobně proti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám. Odpudí parazita dříve, než se stačí zakousnout a přenést na psa infekci. Přípravek Advantix je možné aplikovat pouze psům, kočky netolerují účinnou látku permethrin a může pro ně být toxický.

Nedejte vnitřním parazitům šanci

Dospělé psy a kočky odčervujte pravidelně každé 3 měsíce. Nákaza vnitřními parazity, zejména škrkavkami a tasemnicemi, patří mezi závažné hrozby. Tasemnice přenášené blechami jsou velmi časté u dospělých psů i koček. Díky jejich možnému přenosu může být následně ohroženo i lidské zdraví – stačí, aby psovi či kočce ulpěla blecha na tlamě a následným olizováním člověka dojde k přenosu i přímo na člověka. Rovněž nebezpečné jsou pro psy i kočky škrkavky, kterými se mohou štěňata nakazit již v děloze a sáním mateřského mléka feny a koťata sáním mateřského mléka. Starší zvířata se jimi nakazí pozřením infekčních vajíček kdekoliv ve venkovním prostředí. Nákaza škrkavkami je možná i u lidí, kde se projevuje ve formě larvární toxokarózy.

Tablety nebo suspenze

Dospělé psy a kočky by proto jejich chovatelé měli odčervovat pravidelně alespoň každé tři měsíce. Odčervovací tablety jsou velmi dobře dostupné i v klasických lékárnách a u veterinárních lékařů. Pro ochranu psů a koček mohou chovatelé pravidelně používat kombinované přípravky účinkující na tasemnice a škrkavky zároveň. Právě takovou ochranu nabízejí například originální odčervovací tablety Drontal, které jsou k dispozici v různých formách dle věku a také druhu zvířete. Pro kočky jsou určeny speciální elipsoidní tablety Drontal, které působí proti oblým i plochým červům. Mají praktické balení po dvou tabletách a jsou vhodné již pro koťata od třech týdnů věku. Pro štěňata je určena ochucená suspenze Drontal Junior, která působí proti oblým červům. Tuto chutnou tekutinu je možné aplikovat přímo do tlamy štěněte nebo přidat do krmiva.

Psí exkrementy jsou velký problém

V 1 g trusu je až 10 000 vajíček škrkavek, která přežívají roky. Častým a nejen estetickým problémem, zejména v centrech velkých měst, jsou psí exkrementy, které zde zůstaly po nedůsledných majitelích psů. Situaci v Praze monitorovala i jedna ze studií České zemědělské univerzity, která přinesla následující údaje. Za jeden den vyprodukuje 2 223 psů celkem asi 300 kg trusu. Přičemž z tohoto počtu je 259 psů pozitivních na vnitřní parazity. To představuje cca 35 kg nebezpečného trusu s vajíčky parazitů, přičemž 17 kg trusu obsahuje přímo vajíčka škrkavek. Alarmující je fakt, že v 1 g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek, která mohou přežít měsíce až roky. A právě z psího trusu se parazitem mohou infikovat nejen zvířata samotná, ale následně mohou zvířata parazita přenést i na člověka. Proto by měl každý zodpovědný chovatel domácích mazlíčků dbát na důkladné uklízení exkrementů, aby nedocházelo k přenosu parazitů na zdravá zvířata a také na lidi.


publikováno: 10. 5. 2013, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, hmyz, hygiena, klíště, nemoci, pes, prevence

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+