Fotíte pokrmy, které si navaříte? Několik fíglů vám poradí Jamie Oliver a fotograf David Lof | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Fotíte pokrmy, které si navaříte? Několik fíglů vám poradí Jamie Oliver a fotograf David Lof

19. 6. 2013

Společnost Nikon se rozhodla prozkoumat trendy v oblasti fotografování jídla a pokusila se zjistit, jak pracují profesionální fotografové, aby kulinářské výtvory vypadaly na fotografiích tak lákavě. Oslovila slavného kuchaře, ambasadora značky Nikon a nadšeného fotografa Jamieho Olivera a jeho spolupracovníka, profesionálního fotografa Davida Loftuse, aby společně odhalili triky komerčního fotografování jídla. Fotografování jídla se totiž stalo v posledních letech trendem, který ovládl sociální sítě a stal se horkým favoritem blogerů v celé Evropě. Jak tedy vytěžit maximum z vaší digitální zrcadlovky, aby se nad vašimi snímky sbíhaly lidem sliny a abyste okouzlili milovníky dobrého jídla?

Buďte jako blesk

David radí: „Foťte hodně a foťte rychle“. Použijete-li například zrcadlovku Nikon D3200, můžete nechat prst na spoušti a zachytit celé divadlo kolem vaření jídla, vyprávět příběh a především můžete vyfotit každé jídlo tak, že vypadá opravdu lahodně.

Čerstvě připravené ingredience na rozpáleném talíři mají „fotografickou životnost“ v řádu minut. Podle Jamieho máte na nejlepší snímek jen 45 sekund… pánem situace je jídlo samotné, a jestliže připravené vroucí spaghetti vongole ztratí tu pravou vitalitu během 45 sekund, máte přesně tolik času na zachycení jejich skutečné krásy – vlhké těstoviny, křehké mušle a lehce vroucí rajčata.

Všechno stojí za vyfocení

Fotografování jídla s digitální zrcadlovkou, jakou je Nikon D3200, se může stát něčím víc než jen jednoduchým fotografováním, kdy ostříte a mačkáte spoušť. Při použití všestranného univerzálního fotoaparátu s širokým rozsahem zoomu a mnoha možnostmi nastavení snímání lze pořídit detail mušle a potom oddálit zoom a zachytit stočené špagety pod ní bez výměny objektivu. Kromě toho zbytečná komplikovanost ovládání fotoaparátu může ohrozit čerstvý vzhled fotografované­ho jídla.

Momenty, kde je vše v pohybu

U každého snímku Jamie požaduje, aby David zachytil, jak jídlo padá na talíř. Celý proces vaření je podle Jamieho o všudypřítomném nepořádku, včetně nepořádku, který vzniká při krájení, sekání, strouhání a dělení ingrediencí při fotografování nebo filmování. Nastavením delšího času závěrky lze například zachytit moment rozmáčknutí stroužku česneku hranou nože nebo rozklepnutí vajíčka na pánev.

Přísady v pokrmu bojují o svou pozici na fotografii

Nástup nových trendů, jako jsou „chlapská jídla“, které podporují lidi v tom, aby zůstali doma a vytvořili vlastní interpretaci klasických rychlých jídel, jako jsou mini burgery, kebab nebo vydatné sendviče, ukazují, že lidé jsou v kuchyni stále kreativnější. Každá přísada má svou jedinečnost, a tu je třeba na fotografii nechat vyniknout: z rajčat prýští šťáva, hranolky jsou nadýchané a přitom křupavé, maso bude vydechovat chutě ingrediencí, s kterými se vařilo. Pokrm je sbírkou přísad, které bojují o svou pozici na talíři a na vaší fotografii. S fotoaparátem D3200 nemusíte používat blesk, zvyšovat nastavení citlivosti ISO a přesto můžete fotografovat při slabém osvětlení.

Správná barva na pozadí dokáže umocnit snímek jídla

Jamie a David doporučují použít neutrální barvy, jako jsou přírodní dřevo nebo matná ocel, aby vynikla struktura potravin. David s sebou mívá výběr barvených dřevěných desek a bavlněných látek, aby kdykoli mohl vyfotografovat mnoho jídel v různých barevných kombinacích. Podle Jamieho dokáže průměrný kulinářský fotograf za den nafotit 5–8 jídel. On s Davidem jich chtějí zvládnout přes 20!

Tipy k zachycení skvělých kulinářských snímků

  1. Použijte neutrální pozadí, aby vynikly struktury jídla.
  2. Čerstvé ingredience nejlépe vyniknou, využijete-li přirozené rozptýlené světlo.
  3. Fotografujte rychle, zvláště horké potraviny.
  4. Fotografujte často a zachyťte i nepořádek. Nepořádek k vaření patří!
  5. K pořízení akčních snímků použijte dlouhý čas závěrky, abyste zachytili energii.
  6. Naaranžujte scénu a vyprávějte příběh. Nebojte se použít vlastní ruce.
  7. Používejte makro a zachyťte okouzlující detaily.
  8. K servírování použijte barevné ingredience a světlé, ale ne bílé, talíře.
  9. Buďte kreativní. Fotografujte ze zajímavých úhlů, i když bude nutné fotografovat z výšky nebo se naklonit nad hrnec.
  10. Použijte úhel pohledu kuchaře. Totéž platí před konzumací!

video na: http://www.you­tube.com/watch?…


publikováno: 19. 6. 2013, v rubrice Domácnost
Štítky: foto, vaříme

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+