Každý čtvrtý Čech má na rukou fekální bakterie | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Každý čtvrtý Čech má na rukou fekální bakterie

16. 8. 2018

Téměř každý Čech si po návštěvě toalety prý myje ruce. Zní to sice krásně, ale je to pravda? Opravdu jsme tak čistotní, jak o sobě tvrdíme? Zbytek západního světa je na tom, dle svých slov, podobně jako my. To by ale nebyli vědci, kdyby si naše tvrzení nechtěli ověřit. A na co přišli? Budete se divit!

Myjete si ruce, když jdete ze záchodu?

Na tuto otázku drtivá většina lidí odpovídá bez přemýšlení ANO! Sáhněte si ale do svědomí. Je tomu skutečně tak? Někdo by vás mohl totiž nachytat při „(ne)činu“. Přesně toto napadlo britské vědce, kteří si u benzinky počkali na návštěvníky, když odcházeli z toalety. Devadesát devět procent z nich jim sdělilo, že si ruce, samozřejmě, umyli. Kamery ale prozradily, že 68 % mužů a 36 % žen lhalo – jejich ruce o vodu ani nezavadily!

Pro velký úspěch se vědecké pozorování v Británii o pár let později opakovalo, a zjistilo se, že bez umytí veřejné wc opustilo 10 % Britů. Dalších 33 % se sice obtěžovalo ruce si opláchnout ve vodě, mýdla se však ani nedotkli. Kdo se tedy do té doby divil zjištění vědeckého projektu několika britských univerzit, že se na lidských rukou, bankovkách a platebních kartách našly stopy fekálií, rázem pochopil…

Jací rodiče, takové děti

Nejde však pouze o hygienu na toaletě. „Statistika například říká, že čtvrtina Čechů si neumývá ruce před jídlem, což není příliš dobrá vizitka,“ uvádí Vilma Benešová, epidemioložka z Fakultní nemocnice v Motole. Podle Světové zdravotnické organizace mohou nemyté ruce za šíření nebezpečných nemocí, jako jsou žloutenky typu A, salmonelóza nebo běžnější průjmy a chřipky.

Důležité je, aby se správné hygienické návyky učily už ty nejmenší děti a umývání rukou si zautomatizovaly. A to jak po návštěvě toalety, tak i po příchodu domů nebo před jídlem. A jak jinak se to ti nejmenší mohou naučit, než od svých rodičů? Ti by měli začít především u sebe a jít svým potomkům příkladem jak doma, tak na veřejných místech.

V českých školkách se aktuálně děti učí pravidelně mýt ruce pomocí her a soutěží. „Zapojili jsme se zatím do všech ročníků projektu Domestos do školy. Letos byla například velice přínosná aktivita se zápisníkem Lovci bakterií. Děti si do něj zapisovaly každé umytí rukou po použití toalety. I malí žáci si tak zvykli nezapomínat na pravidelnou hygienu,“ popsala Jitka Jenčovská, ředitelka Základní školy Vojice.

Smradlavé záchodky od hygieny odrazují

Důležité jsou ale i prostory, kde má probíhat „pozáchodová“ očista. Nikdo totiž nechce trávit čas v nelibě zapáchající místnosti, kde se nedá na nic sahat ani normálně dýchat. Mytí by mělo trvat 15 až 30 sekund a kůže mezi prsty, v okolí nehtů a na hřbetech rukou by se měla pořádně namydlit. Takové časové rozpětí je však na smrdutých záchodcích vražedně dlouhá doba! Na čisté toaletě si zkrátka lidé myjí ruce déle.

Na to poukazují také výrobci hygienických a čisticích prostředků v Česku, kteří v rámci své společenské zodpovědnosti nabízejí školám a školkám soutěžní programy, ve kterých bývá hlavní výhra finanční příspěvek na rekonstrukci toalet. „Naši soutěž Domestos pro školy navrhujeme jako interaktivní. Zapojí se nejen děti, ale také učitelé a rodiče. Soutěžilo s námi už 34 % českých škol a školek. Po čtyřech ročnících si díky programu myje ruce na nových toaletách 7 000 školáků, takže s nadšením vyhlížíme půlkulatý pátý ročník, “ poznamenává Vojtěch Buřič, brand manažer značky Domestos.


publikováno: 16. 8. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, hepatitida, hygiena

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+