Kohoutková voda z Čech předčí svou kvalitou i balené kojenecké | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Kohoutková voda z Čech předčí svou kvalitou i balené kojenecké

20. 3. 2018

Jan Tuna v pořadu A DOST! nedávno podrobil balené vody nezávislým testům. Nyní byly ve spolupráci se špičkovými laboratořemi firmy Aquatest provedeny testy kohoutkové vody, a to po celé naší zemi. A výsledky jsou ohromující. Kohoutková voda z Mladé Boleslavi totiž splňuje veškeré limity pro kojeneckou vodu. Z hlediska mikrobiologie dokonce dopadla kohoutková voda nesrovnatelně lépe než voda balená.

Žádné nebezpečné bakterie

Pracovníci Aquatestu odebírali vodu na patnácti veřejně přístupných místech. Ve dvanácti krajských městech, na dvou místech hlavního města Prahy a v Mladé Boleslavi. Ani v jednom z měst neobsahovala na rozdíl od některých balených a v barelech prodávaných vod nebezpečné bakterie.

Absolutním vítězem se stala kohoutková voda z Mladé Boleslavi

Kohoutková voda z Mladé Boleslavi měla ve všech aspektech (mikrobiologie, chlor, dusičnany a dusitany, pesticidy, atd.) splňuje limity pro kojeneckou vodu. Ve výsledcích předčí i většinu testovaných balených vod. A to dokonce i některé, které jsou označované jako kojenecké. Hned za ní následuje kohoutková voda z Karlových Varů, která také splňuje naprostou většinu limitů stanovených pro vodu kojeneckou. V ní jsou ale oproti mladoboleslavské látky vznikající při chloraci (pětkrát nižší množství než je povolený limit). Kojenecká voda by chlorována být neměla. Velmi dobře dopadla i voda z Liberce a z Plzně. Kohoutková voda je tedy na testovaných místech v České republice velmi dobrou volbou pro pitný režim.

Odebraná kohoutková voda zároveň nikde neobsahovala vyšší hodnoty chloru, ani vedlejších produktů chlorace, například chloroformu. Z hlediska obsahu dusičnanů a dusitanů dopadla úplně nejlépe kohoutková voda ve Zlíně. Ve čtyřech krajských městech kohoutková voda neobsahuje naprosto žádné pesticidy, ani jejich metabolity, které přitom nezávislé testy A DOST! objevily ve všech testovaných balených kojeneckých vodách. Naprostá většina testované vody z kohoutku v sobě neměla žádné zbytky zjišťovaných léčiv. Ani v jednom městě pak neobsahovala téměř žádný nebezpečný radon, resp. jen zanedbatelné množství. „Pokud má někdy natočená voda mléčnou barvu, není to chlor, ale vzduch, který během chvíle vyprchá a voda je pak průzračná. Nejde tedy o nic škodlivého,“ dodává Jan Tuna, moderátor pořadu A DOST!.

A DOST! přináší unikátní informace o tom, jak kvalitní je kohoutková voda kraj po kraji: https://www.stre­am.cz/…outkove-vody


publikováno: 20. 3. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: dům, voda

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+