Nechte roboty pracovat za vás | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nechte roboty pracovat za vás

26. 7. 2019

Téměř denně můžeme ve zprávách sledovat informace o nových technologiích, umělé inteligenci a robotice. Často si určitě klepete na čelo a říkáte si, k čemu jsou takové věci vůbec dobré. I když se to může zdát jako sci-fi, většina nových technologií se postupem času dostane až do našich běžných životů. Trvá to sice několik let, ale poté nám takové přístroje mohou výrazně usnadňovat život. Můžeme je totiž využívat k tomu, abychom si nepříjemné či dokonce otravné zdlouhavé práce zrychlili, usnadnili, nebo je nemuseli dělat vůbec. Mezi takové přístroje se řadí i domácí roboty, se kterými se můžete dnes již setkat v mnoha domácnostech.

Robotický vysavač

Jednou z oněch ne příliš milovaných činností je bezesporu úklid. Zejména časté vysávání nepatří k oblíbeným kratochvílím. V posledních letech ale lidskou námahu stále častěji nahrazují robotické vysavače. Ty pomocí důmyslných systémů dokážou zmapovat vymezenou oblast a zbavit ji prachu, zvířecí srsti a dalších nečistot. Jediné, co pro to musíte vy osobně udělat, je robota zapnout a odklidit z podlahy překážky (například dětské hračky). U nejlepších robotických vysavačů se nemusíte obtěžovat ani s mačkáním vypínače, stačí pomocí aplikace nebo vnitřního počítače nastavit časovač, a vysavač se o úklid postará v době kdy jste v práci, nebo se věnujete zálibám.

Robotické sekačky

Na podobném principu fungují robotické sekačky. Ty jsou určené k udržování krátce střiženého trávníku, a to zejména na rozlehlejších zahradách. Většinu z nich je možné naprogramovat tak, aby svou činnost vykonávala v předem stanoveném čase. Sekačka tak může váš trávník opečovávat během dopoledne, kdy jste vy i vaši sousedé v práci, a nerušit tak hlukem. Ten je ovšem nižší než u běžných sekaček, takže se nejedná o zvlášť rušivý element. Jestliže vás zaráží konstrukce robotických sekaček, které chybí sběrný koš, jistě vás zaujme způsob, jakým se přístroj zbavuje posekané trávy. Ta je rozsekána na miniaturní kousky a rozmetána po trávníku. Tento proces se označuje jako mulčování a jedná se o prospěšné hnojení trávníku.

Kuchyňské roboty

I když se nejedná o zcela samostatné zařízení, jistě mu v tomto článku náleží místo. Kuchyňské roboty jsou velké přístroje, které se hodí do kuchyní všech, kdo rádi pečou a vaří. Díky svému silnému motoru a zvláštnímu příslušenství za vás totiž mohou oddřít mnoho namáhavé práce. Typicky se jedná o náročné šlehání bílků, smetany, či všemožných krémů, míchání jemných těst, ale také hnětení těch hutných, kynutých. Vy se mezitím můžete věnovat dalším činnostem v kuchyni, nebo si mezi jednotlivými fázemi přípravy pokrmů chvíli oddechnout. Mnohé modely nabízejí další příslušenství, jako je skleněná nádoba mixéru, lis na citrusy, strojek na těstoviny, mlýnek na maso či struhadlo. Díky tomu může nahradit mnoho kuchyňského náčiní a šetřit tím také místo a nemalé finance. Důležité je však nepodcenit výběr a vybrat z nabídky těch nejlepších kuchyňských robotů na trhu.

Další roboty

Robotika se v domácnostech může využívat ale také k dalším činnostem. Ukázkovým příkladem je přístroj na čistění okapů, nebo robot, který za vás umyje okna. Pokud se rozhodnete pro koupi některého z robotických pomocníků, může vám pomoci nově vznikající projekt srovnávacích testů nejlepších produktů Vybero.cz. Je tak jen na vás, jak moc jste otevření inovacím a ochotní svěřit část vaší práce šikovným zařízením.


publikováno: 26. 7. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+