Nezapomínete nasadit ochranné brýle | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nezapomínete nasadit ochranné brýle

7. 11. 2019

Následky poranění očí jsou často velmi nepříjemné a mohou být i doživotní. Zraněním očí se dá přitom jednoduše předcházet. Na pracovišti, kde poranění očí hrozí, musí zaměstnanci nosit ochranné brýle, ohrožení jsou proto hlavně kutilové při práci v domácnosti.

Často se péče o oči podceňuje

Oční lékaři denně ošetřují poranění způsobená pouhou nedbalostí. Řadě zranění se totiž dá předcházet nasazením ochranných brýlí. Chránit si zrak by mělo být prioritou pro všechny, kteří pracují v prašném prostředí a v místech se zvýšenou teplotou, škodlivým zářením či s drobnými odletujícími předměty. „Při jakémkoli poranění nebo podráždění oka doporučuji vyhledat lékařskou pomoc. Lidé často péči o oči podceňují a do ordinace očního lékaře přijdou pozdě, například až ve chvíli, kdy se v oku objeví zánět,” říká MUDr. Beatrica Dlouhá, praktická a pracovní lékařka.

Na pracovištích, kde poranění očí hrozí, musí zaměstnanci dodržovat předpisy a nosit ochranné brýle. Zrak si proto častěji poškozují soukromníci nebo kutilové při práci v domácnosti nebo na zahradě. „Lidé mimo pracovní dobu obvykle podceňují bezpečnost práce, protože na zahradě žádné předpisy neplatí. Ke zranění může ale dojít třeba i při grilování, kdy odlétne do oka kousek uhlíku, který může popálit víčko, nebo rohovku,” dodává MUDr. Beatrica Dlouhá.

K poranění nemusí vždy dojít mechanicky, zrak mohou poškodit i práce s chemikáliemi nebo vysoké teploty. Poleptání oční sliznice hrozí například při nanášení lepidla, rozstříkávání hnojiva nebo během manipulace s prašným materiálem. Rizikové jsou i úniky páry a kouř, který vzniká například při pálení dřeva. Při práci venku je také třeba myslet na to, kterým směrem fouká vítr. 

10 situací, kdy byste měli nasadit ochranné brýle:

  1. Sekání dřeva – do oka vám může vletět tříska
  2. Vrtání do zdi – do oka může vletět kus omítky nebo prach ze zdi
  3. Grilování – sliznici může podráždit kouř nebo popálit uhlík
  4. Práce s lepidlem – látky obsažené v lepidlech mohou podráždit oči
  5. Chemický postřik na zahradě – chemické látky mohou poleptat sliznici očí
  6. Opravy domácích spotřebičů – z konstrukce může vyletět pružina nebo šroubek
  7. Broušení dřeva nebo jiných materiálů – oči dráždí prach a drobné částečky
  8. Pájení a svařování – oči může poškodit jiskra nebo vysoká teplota
  9. Manipulace s materiály pod vysokým tlakem – zrak může poškodit i otevírání lahve

10.  Zastřihování keřů a stromů – kousek větvičky může odlétnout do oka

Jak si chránit při práci zrak?

„Možností, jak si chránit při práci zrak, je mnoho. Ochranných brýlí je dnes na trhu velká řada, a tak si každý vybere, co mu bude vyhovovat v závislosti na činnosti, při které je bude používat. Brýle se dají pořídit i za pár stovek. Důležité je dbát nejen na to, aby člověku správně seděly na obličeji, ale aby také poskytovaly dostatečnou úroveň ochrany – s tím by měl poradit odborník ve specializované prodejně,” vysvětluje výběr vhodných brýlí Michal Jirák ze společnosti CERVA, která vyrábí ochranné pomůcky.


publikováno: 7. 11. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: prevence, zrak

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+