Umíte si umýt správně ruce? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Umíte si umýt správně ruce?

7. 10. 2019
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Letos probíhá už 6. ročník projektu Domestos.

Výherci: Jiří Chvojka, Jarmila Kubínová, Zdeněk Pospíšil

Myjete si ruce několikrát denně a myslíte si, že tuto činnost perfektně ovládáte? Možná se mýlíte. Aby bylo mytí rukou k užitku, je potřeba věnovat mu náležitou pozornost a dodržet několik hygienických pravidel. Nepodceňujte je. Při správném postupu se můžete vyhnout mnoha nemocem, jako jsou chřipka, nachlazení nebo třeba zažívací problémy.

Noste s sebou desifekci

Ruce se během dne dotýkají všeho možného. Není nutné je drhnout po každém podání ruky, přece jen je ale dobré je v průběhu dne sem tam umýt, zvlášť po příchodu domů. Co je však nezbytné, je důkladné mytí rukou před každým jídlem a po použití toalety. Pokud se chcete najíst ve fastfoodu nebo si dát párek v rohlíku či kebab, sáhněte alespoň po desinfekci, nejlépe na alkoholové bázi – minimálně 60procentní. Potřete si s ní ruce a počkejte do úplného zaschnutí desinfekce. Dnes už seženete i praktické malé balení, které se vejde třeba do kabelky a můžete jej tak mít vždy po ruce.

Deset kroků jak si správně umýt ruce

Mytí rukou by mělo trvat alespoň 20 sekund a neměly byste vynechat ani kousek pokožky.

 1. Pusťte vodu a navlhčete si ruce. Na teplotě příliš nezáleží, nicméně teplá lépe spláchne mýdlo.
 2. Naneste na ruce dostatečné množství mýdla, tak abyste s ním pokryli celý povrch rukou. Je jedno, jestli sáhnete po tuhém nebo tekutém mýdlu. Vyhněte se však antibakteriálním, které mají stejný účinek jako ta klasická, ale na rozdíl od nich můžou snížit účinnost antibiotik proti infekcím.
 3. Sepněte ruce a krouživým pohybem třete dlaň o dlaň. Poté prsty zaklesněte mezi sebe a třete je o sebe.
 4. Položte jednu dlaň na hřbet druhé ruky a se zaklesnutými prsty, je o sebe třete. Ruce vyměňte a proces opakujte.
 5. Jednu ruku dejte dlaní nahoru a druhou dlaní dolů. Sevřete prsty v pěst, tak aby se ruce spojily. V této poloze třete hřbety prstů jedné ruky o dlaň té druhé.
 6. Krouživým pohybem třete palec v sevřené dlani druhé ruky a naopak.
 7. Sevřete prsty do špičky a vložte je do dlaně druhé ruky. Krouživým pohybem třete jejich bříška a oblast pod nehty. Ruce vyměňte a opakujte.
 8. Nezapomeňte ani na hranu u malíku a zápěstí.
 9. Ruce opláchněte, tak aby na nich nezůstalo žádné mýdlo.
 10. Osušte ruce úplně do sucha. Pokud můžete, využijte k tomu jednorázové papírové utěrky, kterými potom můžete zastavit tekoucí vodu. Předejdete tak přenosu bakterií z kohoutku na už čisté ruce.

Nejlépe se hygienické návyky osvojí v dětství

Nezapomínejte, že pouhým umytím rukou můžete zabránit vážným zdravotním komplikacím. Takže až si je příště budete umývat, pamatujte, že jen rychlé opláchnutí nestačí. Navíc pokud máte doma děti, měli byste jim jít příkladem. Mluvte s nimi o pravidlech hygieny a kontrolujte, jestli a jak je dodržují. Nezatěžujte je striktními příkazy, ale zkuste to formou hry. Pomoct vám může třeba** hra „Bacha spláchni!“**. Jejím cílem je doputovat až na konec cesty, při které se hráči setkávají s nepřátelskými bakteriemi zvanými Baktoši. V průběhu dobrodružné pouti a během zápolení se zákeřnými bakteriemi se hráči dozví spoustu hygienických rad, které jim budou užitečné v reálném životě. Vítěz hry navíc získá titul Super WC bojovník.

Domestos pro školy

Hru „Bacha spláchni!“ vydala značka Domestos v rámci svého několikaletého projektu Domestos pro školy. Tento projekt se už šestým rokem zaměřuje na zlepšení sociálního zázemí základních a mateřských škol. Zapojené školy soutěží o finanční prostředky na rekonstrukci toalet. Smyslem celého projektu je především vytvořit příjemné, čisté prostředí, ve kterém se budou žáci cítit dobře a formou zábavných aktivit je naučit správným hygienickým návykům.

Odpověď na soutěžní otázku najdete na www.domestospros­koly.cz

Soutěžní otázka

Kolikátý ročník projektu Domestos pro školy letos probíhá?

a)5.

b)6.

c)7.

Tři výherci, kteří do 21. 10. 2019 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží balíček s 2× gel do wc, čistič odpadů a dva voňavé bločky do wc. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením domestos.

 • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 7. 10. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: akce, hygiena, školák, školka

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+