Vybíráte sušičku? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Vybíráte sušičku?

12. 10. 2015

Sušičky prádla jsou výdobytkem moderní doby a těší se stále větší oblibě. Výhodou je, že šetří čas, protože vyprané prádlo není třeba pověsit a čekat až se po několika hodinách usuší. Jejich předností je rychlost, s níž dokáže prádlo nejenom usušit, ale i změkčit a téměř vyžehlit. Pokud nejste majiteli sušičky a zvažujete její koupi, vyvstává otázka, jakou si pořídit a jak při výběru postupovat. Jelikož budete chtít, aby vám sušička sloužila déle několik let, doporučujeme si dát při výběru záležet a zbytečně se neunáhlit. S našimi radami se lépe zorientujete v široké nabídce a rázem budete mít jasno, který typ se pro vaši domácnost hodí nejvíce.

Jak najít tu pravou?

U kondenzačních sušiček se pára vzniklá sušením přeměňuje na vodu a následně se ukládá a zadržuje v zásobníku. Tento druh sušiček je velmi populární. Lze je umístit prakticky kamkoli, bez nutnosti náročné montáže a stavebního zásahu. Existují také kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo jednoduše ohřátý vzduch zchladí, čímž odstraní vlhkost prádla. Spotřebu mají nižší než běžné kondenzační sušičky (až o 50 %) a pro sušení využívají mnohem nižších teplot, zhruba kolem 50 – 55°C.

Přeměřte koupelnu či prádelnu

Při výběru sušičky je důležité brát v potaz, jak velký prostor jste schopni spotřebičům vyhradit a také kde mají být umístěny. Pračka a sušička zvlášť je bezesporu dobrou volbou pro rodiny s dětmi. Výhodou dvou spotřebičů je nejen možnost současného praní a sušení, ale také stejná náplň pračky a sušičky, která umožňuje sušit celý objem vypraného prádla. Pokud je dostatek místa v koupelně či prádelně, můžete spotřebiče postavit vedle sebe nebo na sebe. Rozhodnete-li se dát spotřebiče vedle sebe, měla by se jejich dvířka otevírat od sebe, aby se vám dobře manipulovalo s prádlem. Naopak při umístění nad sebou je výhodnější a pohodlnější otevírání jedním směrem. Možná se ptáte, zda není pračka v kombinaci se sušičkou výhodnější? „Ano, z hlediska úspory místa je zcela ideální. Faktem ale zůstává, že kombinovaný spotřebič zpravidla umožňuje sušit menší náplň, než vypere, protože prádlo potřebuje více prostoru pro sušení než pro praní. Možnou nevýhodou u většiny kombinovaných přístrojů využívajících chlazení vodou, je také spotřeba vody pro sušení. Ta může být vyšší než spotřeba pro praní,“ vysvětluje produktový specialista Euronics Daniel Dobeš.

Doplňkové funkce. Opravdu nám mohou tolik usnadnit život?

Jakmile se rozhodnete pro konkrétní typ sušičky, přicházejí na řadu doplňkové funkce. Pokud vám nevadí více investovat, jistě oceníte žehlící funkci a funkci snadného žehlení. Pozor, tyto dvě funkce nemají stejné vlastnosti. Funkce snadné žehlení chrání prádlo před zmačkáním. Žehlící funkce spočívá v tom, že narovnává záhyby v prádle. Díky tomu vám ubyde výrazně práce s žehlením. Věci vyjmuté ze sušičky stačí po cyklu žehlení jen vyvěsit na ramínko. Tímto programem ale nekončíme. Mezi další velmi užitečné funkce patří dětská pojistka či odložení času sušení. Pokud víte, v kolik hodin se vrátíte domů, můžete sušičku nastavit tak, aby v době vašeho příchodu bylo sušení u konce. Oceníte také funkci množstevní automatika, se kterou budete mít jistotu, že se prádlo usuší tak, jak má. Automatický systém vám pomocí senzorů sám určí délku programu včetně ideální teploty.

Náš tip: Právě jste vyprali prádlo, ale hned po prvním nošení se na něm zachytil cigaretový kouř? Prádlo nemusíte prát znovu. Nechte ho jednoduše projít sušičkou, krásně se tak zbavíte kouře a jiných pachů.

Provozní náklady aneb na co se dopředu připravit?

Mnoho z nás stále odolává koupi sušičky z důvodu obav kvůli vysoké spotřebě. Zcela zbytečně. Dříve tomu tak sice bylo, ale situace je dnes jiná. Trend nejúspornějších spotřebičů ovládl i sušičky. Proto je dnes možné vybírat z nepřeberného množství sušiček energetické třídy A až A+++. Tyto údaje jsou snadno zjistitelné na energetických štítcích, kterým by měl být každý spotřebič označen. Pečlivě proto tyto údaje sledujte.

www.kasa.cz


publikováno: 12. 10. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, koupelna, praní

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+