Zdravé sezení pro malé školáky i teenagery | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Zdravé sezení pro malé školáky i teenagery

1. 9. 2017

Děti si vybírají podle vzhledu a pohodlí. Úlohou rodičů je pohlídat jejich zdraví. Začátek školního roku, přechod dítěte z mateřské do základní školy nebo na gymnázium, je důležitá změna v životě rodiny a přirozeně dítěte samotného. Aktivní pohyb je najednou vystřídán dlouhodobým sezením ve školních lavicích, doma při učení, psaní úkolů a bohužel i u počítače ve volném čase. Není výjimkou, že některé děti tráví vsedě i 14 hodin denně.

Jakou židli?

Asi nejdůležitější pro správnou volbu zdravého sezení je výběr vhodného typu židle na základě výšky dítěte a samozřejmě očekáváme i dlouhou životnost. Univerzální zdravotní židle by měla dítěti vydržet nejlépe po celou dobu studia. Nezapomínejte také, že židle a nábytek se dítěti musí vzhledově líbit a měla by a přinášet radost ze sezení. Radí: Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení, www.zdravotni-zidle.cz

Vrtí se, dřepí, klečí, houpou se

Hlavní tělesný vývoj dítěte probíhá do 14 let, nesprávné sezení způsobuje poškození pohybového aparátu, které je po ukončení růstu nevratné. Správně zvolená zdravá židle je tedy nesmírně důležitá jak u malých školáků, tak i u teenagerů a studentů, kteří u počítače a za stolem podle výzkumů tráví více času než dospělí, teenageři až 14 hodin denně! Ergonomické a rostoucí židle lékaři a fyzioterapeuti nedoporučují – děti na židli nesedí, ale vrtí se, dřepí, klečí, houpou se a ergonomické tvarování postrádá smysl.

Aktivní sezení s pohyblivým sedákem na pružině

Podstatné ale je, že díky speciálnímu tvarování a vyztužení opěrky a statickému sedáku židle svaly na dětských zádech zůstávají pasivní a víc a víc ochabují! Proto odborníci doporučují aktivní sezení s pohyblivým sedákem na pružině, kterou na internetu najdete také pod heslem zdravotní židle. S každým pohybem dítěte se sedák naklání dopředu i do stran a zádové a břišní svaly musí pracovat a aktivně stabilizovat páteř v optimální zdravé poloze.

Radost ze sezení

Investujete-li do zdraví svého dítěte 4 Kč denně, máte na nákup zdravé židle (počítáno na 13 let užívání, PC 18.000 Kč)! Nábytek se dítěti musí vzhledově líbit a měl by i přinášet radost ze sezení. Děti houpání milují. Čím více se školáček na balanční židli houpe, tím více posiluje, je méně unavený a rozbolavělý. Zdravotní židle totiž nejen předchází bolestem zad, ale jako jediná je i léčí!

Více informací o zdravotních židlích SpinaliS® naleznete na www.zdravotni-zidle.cz.


publikováno: 1. 9. 2017, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, nákupy, školák

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+