Chcete zmenšit dekolt? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Chcete zmenšit dekolt?

29. 3. 2013

Ženské prsy jsou považovány za symbol ženství a krásy, a proto jsou pro všechny ženy velikost, tvar a symetrie poprsí velmi důležité. Potěšující v současné době je, že se jakékoli nedostatky a odchylky včetně výrazně zvětšených prsů dají úspěšně řešit. Bohužel to však nejde jinak než chirurgicky. Ačkoli řada žen touží po plném dekoltu a poprsí o něco větším, jsou i ženy, které touží po opaku. Nepřirozená a výrazná velikost prsů je pro ně handicapem a operace bývá vysvobozujícím zákrokem.

Výrazné zvětšení prsní žlázy

K operaci, která redukuje velikost prsů, přistupují ženy, které trápí hypertrofie prsní žlázy, tedy její výrazné zvětšení. Nejčastěji se tato vada vyvíjí už v dospívání, ale často vzniká při kojení, velkém zvýšení hmotnosti i některých hormonálních a metabolických onemocněních.

Zdravotní obtíže

Prsy u takto postižených žen jsou až nepřirozeně velké, neodpovídají ostatním tělesným proporcím, což není jen kosmetickou vadou, ale i příčinou řady zdravotních obtíží. Velmi často se ženy potýkají s bolestmi krční, hrudní a bederní páteře, bolestmi hlavy, značně obtěžující bývají i kožní problémy jako jsou plísně, ekzémy a opruzeniny v podprsních rýhách nebo bolestivé pruhy od podprsenek apod. Vlivem velikosti prsů se zákonitě mění i tvar poprsí. Prsy povolují a jsou pokleslé. Vzhled prsů a související obtíže pak mohou vyvolávat nespokojenost a přivodit i vážné psychické problémy, které souvisejí se sníženým společenským uplatněním, s problémy v navazování partnerských vztahů apod.

Kdy na operaci?

Operaci nejčastěji podstupují ženy středního věku, což často souvisí s tím, že zákrok dosud odkládaly z důvodu těhotenství a kojení. Operace totiž přináší velké riziko, že kojení bude omezené nebo nebude vůbec možné, neboť většinou dochází k poměrně velkému zásahu do prsní žlázy. Pokud je to pro ženu únosné, doporučují proto lékaři operaci provádět až ve chvíli, kdy už další těhotenství neplánuje. Důvodem je i to, že v těhotenství a při kojení dochází k objemovým změnám prsů, mění se jejich tvar, prsní žláza se zvětšuje, vazivo ochabuje a kůže se roztahuje. A to může mít negativní vliv i na dobrý výsledek dříve prodělané operace. Určit ale ideální věk pro tuto operaci nelze, podstupují ji i ženy starší 50 let a také velmi mladé dívky, kterým velikost prsů způsobuje zdravotní obtíže.

Jak probíhá operace?

„Pro redukci tkáně prsů se používají různé postupy,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny, a dodává: „počítejte ale s tím, že i když je základem operace zmenšení prsní žlázy, při operaci je také nutné prsy vymodelovat do žádaného tvaru, kůži zmenšit a kožní přebytky odstranit. A to se bohužel neobejde bez vzniku jizev. Při operaci, která se provádí v celkové anestezii, je vždy nutné posunout prsní dvorec, proto chirurg vede řez kolem dokola prsního dvorce, od dvorce pak středem kolmo dolů k podprsní rýze a pak v celém rozsahu podprsní rýhy. Výsledná jizva má tvar kotvy nebo také obráceného písmene T. Cílem operatéra v každém případě je, aby výsledek operace maximálně odpovídal představám a požadavkům klientky, prsy byly tvarově pevné a efekt operace stabilní a dlouhodobý.“

Před operací

Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu, vždy jí předchází individuální konzultace se zkušeným chirurgem. V rámci konzultace seznámíte lékaře se svými problémy a představami o tvaru a velikosti prsů a získáte veškeré informace o zákroku. Před samotnou operací je pak nutné podstoupit předoperační vyšetření, které zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření praktickým lékařem, vhodné je také mammologické vyšetření. Podmínkou operace je dobrý zdravotní stav a vyloučení gravidity.

Po operaci

Na klinice obvykle zůstanete dva dny, pokud to váš pooperační stav umožňuje, budete pak propuštěna do domácího ošetřování. V každém případě musíte dodržovat klidový režim. Počítejte raději s 10–14 dny pracovní neschopnosti, plná fyzická zátěž však bude možná až po 1–2 měsících, záleží na rozsahu operace a průběhu hojení. Po stejnou dobu vám asi bude ve spánku lépe vyhovovat poloha na zádech a pro každodenní nošení nejspíš upřednostníte podprsenku bez kostic. Rekonvalescence a délka hojení je individuální; pamatujte na to, že výsledek operace ovlivňuje i vaše svědomitost, proto je důležité řídit se v době pooperační péče pokyny lékaře a dbát na jeho doporučení.

Více informací na www.uem.cz


publikováno: 29. 3. 2013, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetická chirurgie, estetické zákroky, krása, operace, podprsenka

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+