Objevily se vám na pokožce nevzhledné pigmentové skvrny? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Objevily se vám na pokožce nevzhledné pigmentové skvrny?

3. 10. 2013

Obzvláště po létě se na svoji kůži díváme zkoumavým pohledem a hledáme, zda sluníčko nezpůsobilo více škody než užitku. Krásné léto nenechá nikoho sedět ve stínu a tak se možná na pokožce objeví hnědé pigmentové skvrny. Nejčastěji je najdete na spáncích, čele, tvářích a okolo úst. Postiženy mohou být i postranní partie krku nebo hřbety rukou a předloktí. Zbarvení skvrn je převážně hnědé až šedohnědé, přičemž záleží na hloubce uložení kožního barviva. Málokterá žena odolá kouzlu opalování, ale UV záření představuje pro pleť velkého nepřítele. „Ochrana kůže před slunečním zářením je nutná. Neexistuje zdravé opalování,“ upozorňuje MUDr. Zora Jakubíková, dermatoložka brněnské Body kliniky.

Pleť je po létě celkově vyčerpaná

Vznik těchto skvrn ovlivňuje UV záření, hormonální vlivy i genetická dispozice. Hyperpigmentace je vyvolávána jak UVA, tak i UVB zářením a stejně působí i umělé zářiče v soláriích. „Letní období se zvýšeným množstvím UV zářením může na pleti zanechat nejen nežádoucí pigmentace. UV záření je i hlavním faktorem stárnutí vazivových vláken kůže, čímž povoluje její napětí. Pleť je po létě celkově vyčerpaná, sušší, mohou se zvýraznit drobné vrásky nebo může působit ochable. Po létě je tedy ideální zajistit pleti vhodné regenerační ošetření,“ vysvětluje MUDr. Jakubíková.

Mnoho důvodů vzniku pigmentových skvrn

Některé pigmentové skvrny mohou spontánně vymizet, často však přetrvávají mnoho měsíců i let a v některých případech jsou velmi obtížně léčitelné. Závažnější pigmentová skvrna je od běžné spršky pih velmi snadno rozpoznatelná. Jedná se o flíčky různých velikostí, které zůstávají na pokožce a neustupují ani v zimním období. „Vždy je nejdříve nutné určit o jaký typ pigmentace se jedná, je mnoho důvodů vzniku pigmentových skvrn. Kromě UV záření hraje roli genetická dispozice nebo hormony,“ upřesňuje MUDr. Jakubíková. Důležité je nezaměnit pigmentové skvrny s nebezpečnými znaménky, které mohou mít za následek nádorové bujení. Pro kontrolu znamínek je určitě vhodné zajít k dermatologovi, který může vše zkontrolovat a doporučit další postup.

Poruchy pigmentace pomáhá řešit frakční CO2 laser

Frakční CO2 laser patří k nejnovější generaci laserů určených k odstranění projevů stárnutí, jako jsou vrásky a pigmentace. „Velkou výhodou této metody je, že při zákroku je laserovému záření vystavena vždy jen část pokožky, ale příznivý účinek laseru působí na celou plochu pokožky. Nepoškozená plocha obklopující jednotlivé ozářené mikrobody tak efektivně podporuje a urychluje přirozené hojení poškozené kůže. Po ošetření je pleť kvalitnější, dojde ke smrštění pokožky, zjemnění vrásek a odstranění pigmentace,“ popisuje působení laserového ošetření MUDr, Hana Zimovčáková z Body kliniky plastické chirurgie.

Podzim a zima je nejlepším obdobím k návštěvě dermatologie

Ošetření laserovým paprskem se provádí pouze na povrchu kůže a to je, na rozdíl od chemických krášlení, mnohem snadnější a rychlejší. „Ošetření je velmi šetrné, rychlé a bezbolestné. Působením paprsku laseru dochází ke sloupnutí staré, pigmentem zasažené vrstvy kůže a následné tvorbě kůže nové, nepigmentované, s vyšším obsahem kolagenu. Počet ošetření se odvíjí od velikosti a hloubky pigmentace. Již po prvním ošetření je pleť celkově kvalitnější,“ doplňuje MUDr. Zimovčáková. Ošetřené místo se hojí drobným stroupkem. Počet opakování ošetření je závislé na hloubce a rozsahu pigmentace. Zákrok nelze provádět na opálené kůži, protože by mohlo dojít k jejímu spálení a proto je podzim a zima nejlepším obdobím k návštěvě dermatoložky.

www.bodyestet.cz


publikováno: 3. 10. 2013, v rubrice Kosmetika
Štítky: bezpečný, estetické kúry, estetické zákroky, krása, opalování, ozdravné kúry, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+