Přemýšlíte o estetickém zákroku? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Přemýšlíte o estetickém zákroku?

3. 6. 2019

Estetická chirurgie na rozdíl od ostatních chirurgických oborů neléčí jenom tělo, ale také ve velké míře psychiku. Ne nadarmo se o plastické chirurgii mluví též jako o psychochirurgii.

Vylepšení vzhledu zvedne sebevědomí

„Klientkám nejen opravím deformaci těla nebo odstraním projev stárnutí, ale především zvednu sebevědomí, dodám jí více jistoty v sebe samu. A člověk, který je spokojený sám se sebou, s tím, jak vypadá, bývá také šťastný,“ vysvětluje MUDr. Věra Šatánková, plastický chirurg z kliniky Canadian Medical a doplňuje: „V tomto směru za svůj největší úspěch pokládám to, že pomocí úpravy prsů se mi podařilo vyléčit i jednu mentální anorektičku. Jak víme, mentální anorexie vzniká na základě nespokojenosti s tím, jak vidíme vlastní tělo. A když se nám podařilo nedostatky odstranit, klientka získala sebevědomí a začalo se jí dařit v osobním i v pracovním životě. A na poruchu příjmu potravy zapomněla. A i kdyby to měla být jen jedna žena, stálo to za to.“

Modelace prsů

Plastičtí chirurgové slyší v souvislosti s prsy nejčastěji požadavek na jejich zvětšení pomocí implantátů. Druhou nejčastější operací je modelace prsů, to znamená jejich vytvarování a zvednutí. „V ordinaci nejčastěji slyším: mám prsa příliš malá, příliš velká, příliš povislá, příliš ošklivá. Mnoho žen není spokojeno s tím, co má. A často jsou jejich pocity oprávněné,“ říká MUDr. Věra Šatánková.

Kojení po operaci

Mladé ženy se chtějí cítit sebejistě a mít krásná prsa také před manželstvím. Často se ovšem obávají, aby jim implantát nezamezil kojit v budoucnu jejich dítě. Podle MUDr. Věry Šatánkové se bát nemusí. „Implantát je uložen pod prsní žlázou nebo pod žlázou a svalem, nenarušuje tedy činnost žlázy, její funkci ani produkci mléka mlékovody,“ říká s tím, že pokud žena není se svými prsy spokojena, není žádný důvod, aby zákrok odkládala.

MUDr. Věra Šatánková pracovala mnoho let ve Spojených státech amerických a navštívila plastické chirurgie i v některých zemích v Evropě, takže může srovnávat práci v lékařů u nás a v zahraničí. „Mohu s čistým svědomím říci, že plastická chirurgie je v České republice na vysoké úrovni. Samozřejmě v každé zemi najdete odborníky vynikající a některé ne tak dobré,“ podotýká MUDr. Věra Šatánková.

I proto doporučuje, aby ženy nechodily pouze na jednu konzultaci. „Vyslechněte si více odborníků a pak si vyberete toho, který vám takzvaně sedne nejlépe. Vždy požadujte, aby vám ukázali výsledky chirurgovy práce a všímejte si, zda je vám věnována dostatečná péče. To, že si před konzultací sama vyberete odborníky, ke kterým půjdete, je samozřejmostí,“ zdůrazňuje MUDr. Věra Šatánková.

Osobně má nejraději, když klientky jsou doporučeny ženami, které již odoperovala. „Přicházejí již s jistotou ve výsledek a mají velmi podrobné znalosti o celé operaci i pooperačním stavu,“ říká MUDr. Věra Šatánková. Zvětšení prsou obvykle vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci, u náročnějších operací to jsou dny dva.

Před operací

Před samotnou operací žena absolvuje sonografické nebo i mamografické vyšetření a také obvyklá předoperační vyšetření, aby lékaři důkladně poznali její zdravotní stav, a především mohli předejít komplikacím. „Velmi důležitá a nenahraditelná je konzultace s plastickým chirurgem, která by měla být velmi zevrubná. Určitě nestačí 10–15 minut. Je nutné probrat nejen to, jak bude zákrok probíhat, ale i kam se má implantát umístit. Každý tvar prsu vyžaduje jiný přístup, abychom se v budoucnu vyhnuli nevhodnému tvaru či jiným komplikacím,“ zdůrazňuje MUDr. Věra Šatánková.

Se ženami řeší i velikost implantátu, tvar a také je potřeba vybrat kvalitní firmu a cenovou relaci. „Pravidelně sleduji trendy ve vývoji implantátů. Podílela jsem se i na rozsáhlém výzkumu ohledně implantátů a jejích vlivu na organismus ve Spojených státech amerických. Takže klientkám mohu dát velmi profesionální a fundovaný náhled na implantáty a řešení jejich estetických problémů s prsy,“ uvádí MUDr. Věra Šatánková.

Silikonový implantát

Nejpoužívanějším materiálem pro implantáty je silikon. „Zatím se nenašel tělem lépe snášený materiál. V minulosti se používaly implantáty z jiných materiálů, což bylo spojeno s mnoha komplikacemi: prso mohlo být tvrdé, objevovaly se deformace až nekrózy kůže. Naproti tomu silikon je podstatně měkčí a zaručuje i výrazně lepší pohmatové vlastnosti,“ říká MUDr. Věra Šatánková.

Avšak ani tento mnohem dokonalejší materiál nezaručí, že nemůže dojít ke komplikacím. „V každém případě by žena neměla podcenit pravidelné kontroly u svého lékaře. Pokud se vyskytne nějaký problém a je řešen včas, má velmi dobrou prognózu,“ uvádí MUDr. Věra Šatánková s tím, že ženy jsou dnes podstatně lépe vyšetřovány po operaci než v minulosti, a tak se na drobné komplikace obvykle přijde včas.

Kdy není zákrok vhodný

Podle Věry Šatánkové někdy musejí plastičtí chirurgové zákrok odmítnout. „Pokud má klientka nereálné požadavky, jako například nesmyslně obrovská prsa, která nekorespondují s možnostmi jejího hrudníku nebo by to nebylo zdravotně bezpečné, pak klientku odmítnu. Operační výkon v estetické chirurgii musí mít své reálné opodstatnění. Nebudu operovat za každou cenu. Musím být přesvědčena, že klientce zákrok prospěje. U prsů se také řídím pravidlem 18 let, kdy má prso již dokončený vývoj. Mladší klientky neoperuji,“ dodává MUDr. Věra Šatánková.

Nejčastější prováděné zákroky MUDr. Věry Šatánkové jsou:

  • Úpravy prsou (augmentace – zvětšení prsou, modelace prsou, redukce – gigantomastie)
  • Face-lift obličeje
  • Korekce horních a dolních víček
  • Abdominoplastika (úprava povolené břišní stěny po těhotenství nebo velké redukci hmotnosti)
  • Korekce tvrdého nosu (rhinoplastika)

www.canadian.cz


publikováno: 3. 6. 2019, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetická chirurgie, estetické zákroky, krása

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+