Antikoncepce změnila uvažování žen | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Antikoncepce změnila uvažování žen

26. 9. 2014

Dle statistik je na světě až 41 % těhotenství neplánovaných a téměř polovina z nich (49 %) končí umělým přerušením těhotenství. V ČR bylo v roce 2013 uměle ukončeno těhotenství 37 687 potraty, miniinterrupce představovaly 72,4 % . Podstupovaly je zejména ženy svobodné, se středoškolským vzděláním a se dvěma dětmi (statistiky ÚZIS). Tuto situaci se snaží již od roku 2007 změnit Světový den antikoncepce, který se každoročně koná 26. září. Jeho cílem je zvýšit povědomí o možnostech antikoncepce a zodpovědného plánování rodičovství. Ženy by měly být v rozhodování o své formě antikoncepce samy aktivní a diskutovat vhodné možnosti se svým gynekologem.

Osobní hygiena důležitější než antikoncepce?

Průzkumy chování mladých lidí před schůzkou ukazují, že 44 % mladých lidí dává přednost péči o osobní hygienu, zahrnující sprchování, depilaci a aplikaci parfému před výběrem vhodné metody antikoncepce. Dále ukázaly, že nejrizikovějším faktorem v sexuálním chování mladých lidí je stud. Následkem toho se bojí vyhledávat informace o sexu a možnostech ochrany. Sexuální výchova v rámci školních osnov začátek sexuálního života spíše oddálí, nežli uspíší.

Mladé ženy mají o antikoncepci málo znalostí

Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček v dobách jejich mládí. Většina těchto mylných přesvědčení vyplývá z pouhé neznalosti. Pověry o hormonální antikoncepci se tradují od šedesátých let minulého století, kdy ženy začaly používat první pilulky. Spousta zkreslených informací o ní přetrvává dodnes, přestože došlo v jejím vývoji k výraznému pokroku a v současné době je na trhu velké množství různorodých moderních antikoncepčních přípravků.

Schopnost otěhotnět je ovlivňována různými faktory

Jedním z rozšířených mýtů mezi ženami je ten, že pokud budou několik let brát nepřetržitě hormony, menstruace se jim pak už nevrátí do normálu a budou mít problémy otěhotnět. „Schopnost otěhotnět je ale ovlivňována množstvím různých faktorů, některé z nich nejsou doposud známé. Menstruace je jen důsledek vlivu hormonů na děložní sliznici. Po vysazení hormonální antikoncepce se v naprosté většině případů přirozený cyklus obnovuje do tří měsíců,“ uvádí mýtus na pravou míru gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová. „Daleko významnější je schopnost dozrání vajíčka ve vaječníku a jeho včasné uvolnění pro oplození. Hormonální antikoncepce velmi často pomáhá mírnit projevy a důsledky tzv. syndromu polycystických ovárií, který je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti,“ dodává.

Hormonální implantáty a nitroděložní systém

V současnosti jsou za nejúčinnější metody považovány hormonální implantáty a hormonální nitroděložní systém. Je to dáno tím, že existuje mnoho faktorů, které mohou antikoncepční účinnost pilulky narušit – např. průjem, zvracení nebo současné užívání některých jiných léků a léčivých přípravků (např. antibiotik, extraktů třezalky, protikřečových látek nebo látek proti depresím). Nejvíc ale účinnost pilulek, náplastí, kroužků a dokonce i injekcí ohrožují chyby v užívání. O efektivitě rozhoduje naprostá pravidelnost, přesný čas užití. I to je tedy důvod, proč jsou dlouhodobé metody účinnější. Lékař jednorázově zavede implantát nebo tělísko a žena pak může na několik let zapomenout na dodržování přísných pravidel – a přece nevynechá jedinou dávku. Nitroděložní systémy je možné používat již od 18 let. Pokud je nevhodné užívat pilulky nebo jiné metody (například kvůli nesnášenlivosti estrogenu), mohou být hormonální nitroděložní systémy dobrou alternativou. I menstruace je obvykle slabší, a tudíž i méně bolestivá. Nitroděložní tělísko lze kdykoli odstranit a už příští měsíc může žena otěhotnět.

Ženy rodí později

Stále více žen do 35 let věku řeší spíše studium a kariéru. „S tímto trendem jdou ruku v ruce také požadavky na vhodnou dlouhodobou antikoncepci. V současné době je kladen jak mezi gynekology, tak i samotnými uživatelkami důraz na tři vlastnosti moderní antikoncepce, kterými jsou jednoznačně – šetrnost, bezpečnost a spolehlivost,“ shrnuje aktuální trend v hormonální antikoncepci gynekoložka MUDr. Makalová.


publikováno: 26. 9. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: antikoncepce

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+