Chcete darovat krev? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chcete darovat krev?

20. 6. 2019

Každý obyvatel ČR dostane za svůj život v průměru 6× krevní transfuzi a 14× preparát vyrobený z krve. Pro záchranu zdraví i života je mnohdy nezbytná krev dárců. V České republice se ročně provede 410–420 tisíc odběrů. U dárců je považován za prioritní faktor pro předcházení komplikací vznikajících při darování krve dostatečný příjem tekutin, především pramenité a minerální vody.

Důležitý pitný režim

Z výsledků studie1) vyplývá, že informovanost novodárců (většinou jsou to mladí lidé ve věku 18–25 let) o důležitosti správné hydratace před darováním krve je uspokojivá. „Nejvýznamnější rozdíly mezi experimentální a kontrolní skupinou ukazuje studie v případě hodnot krevního tlaku a reakcí na odběr krve mezi skupinou mužů a žen. Tyto rozdíly lze zčásti přičítat i odlišnému typu pitného režimu. Přes celkově malý rozdíl mezi experimentální a kontrolní skupinou, pokud jde o nežádoucí komplikace po odběru krve, je očekávaný trend vlivu pitného režimu přítomen,“ komentuje výsledky studie MUDr. Jana Furková z Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Lehká snídaně

Dárce by 14 hodin před odběrem měl upravit svůj jídelníček a pitný režim. To znamená už večer nejíst nic tučného, nepít alkohol a vypít dostatek tekutin (1,5–2 l v průběhu dne). „Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zátěži. Na odběr by neměl jít nalačno. Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množství tekutin. Mezi ideální zdroje tekutin patří přírodní minerální a pramenitá voda, která je kvalitní, neupravená, bez přídatných látek. Před odběrem by dárce neměl kouřit,“ doporučuje MUDr. Jaroslav Hornych z Programového oddělení Úřadu Českého červeného kříže.

Hodně se napít

„Poprvé jsem krev darovala ve svých 20 letech a od té doby jsem pravidelným dárcem – daruji plnou krev, jednou až dvakrát ročně, celkem to bylo 18×. Důvod? Proč nedarovat, když můžu! Nic mě to nestojí a dopad takové pomoci je obrovský,“ svěřuje se devětatřicetiletá marketingová manažerka Gabriela Šulcová a vysvětluje: „nijak zvláštní režim nedodržuju, ale hodně piju, to vím, že musím, jinak krev teče pomalu a dělá se mi slabo. Když piju před odběrem, na transfuzním oddělení i po odběru, jsem naprosto v pohodě. A nic mi nezkazí ten úžasný pocit, že jsem pomohla.“

Voda a krev v těle

Zatímco celkový obsah vody v těle zdravého člověka se pohybuje mezi 50 a 60 % tělesné hmotnosti, objem krve činí pouze 7 až 8 %. Pro život jsou však obě tekutiny stejně důležité. Krev tvoří z více než 80 % voda, její denní produkce je 50 ml a třikrát za rok se obmění.

Aplikace krevní transfuze je mnohdy nezbytná pro záchranu zdraví a života – po těžkých úrazech, operacích, při léčbě otrav, nádorových onemocněních. Na aplikaci krve nebo jejích složek jsou celoživotně odkázáni lidé s nemocemi krve, léčiva z ní potřebují pacienti s poruchami srážlivosti krve, k léčení poruch obranyschopnosti i popálenin. V roce 2017 registrovala zdravotnická zařízení v ČR transfuzní služby bezmála 248 tisíc dárců. K dosažení doporučovaného počtu dárců registrovaných v zařízeních transfuzní služby, tj. 4–6 dárců na 100 obyvatel, chybí 170 tisíc dárců.


publikováno: 20. 6. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: krev, voda

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+