Chcete se zbavit plochých nohou? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chcete se zbavit plochých nohou?

26. 1. 2012

Nohy patří k nejzatíženějším částem těla, přesto péči o ně opomíjíme. K častým problémům patří plochá chodidla, která si způsobíme obvykle sami nošením nesprávné obuvi, přetěžování sportem či nadváhou. Hlásí se pak nejen bolestmi chodidel, ale i zad.

Jak může vzniknout plochá noha?

Jednak vlivem špatného vývoje a postavení nohy, například u některých dětských neurologických pacientů. Jde pak o vrozenou plochou nohu. Další příčinou u dětí může být špatná péče o nohy v době růstu, což může způsobit její špatné postavení, které se může zafixovat a vést ke změně správné funkce chodidla, například špatnému odvíjení plosky při chůzi. V dospělosti se pak toto může projevit jak bolestmi chodidel, tak i zad. V dospělém věku může být příčina vzniku plochých chodidel jejich přetěžování sportem, v práci, nesprávná obuv, nadváha či poúrazové stavy.

Drží tělo, umožňuje pohyb a tlumí nárazy

Chodidlo má funkci jednak statickou (opora při vzpřímeném držení těla), dynamickou (chůze, běh), adaptační (tlumení nárazů, přizpůsobení se nerovnosti terénu). Aby mohly správně vykonávat všechny tyto funkce, mají naše chodila speciální anatomické uspořádání – klenbu příčnou a podélnou. Klenby jsou udržovány vzájemným poměrem mediálního a laterálního sloupce nožních kůstek, dále napětím svalů a vazů nohy a bérce. Takto postavené chodidlo je schopno odolávat díky své pružnosti poměrně velkému zatížení při stoji, chůzi i běhu.

Co dělat, když máte ploché nohy?

Odborníci z www.fyzioak­tiv.cz radí toto. V prvé řadě je důležitá správná hygiena nohou. Dále je potřeba zamyslet se nad obuví, kterou nosíte. Obzvláště nosíte-li často vysoké podpatky, či boty do špičky, kde prsty nemají dostatek prostoru k pohybu. V tomto případě je vhodné obuv úplně změnit (přiměřený podpatek, obuv prostorná, ale pevná). Není-li to možné, pomáhá střídání obuvi během dne. Mnohdy může ulevit bolavým a přetíženým chodidlům snížení hmotnosti. Pro udržení elastické pružnosti včetně pohybu prstů je vhodná chůze na boso, například na trávě, nejlépe po nerovném terénu, v písku či ve vodě apod. Pro uvolnění chodidel se doporučuje automasáž chodidel, kroužení všemi prsty včetně palce nebo oddalování prstů od sebe. Dále ve stoji výstupy na špičky a poté na paty. Chůze po zevní straně a poté po vnitřní straně chodidel. V sedě je možné provádět takzvané zmenšování nohy a následné roztažení do všech stran. Dobré cvičení pro posílení svalů na spodní straně chodidla je sbírání jednotlivých předmětů (ponožky, tužky, kapesník) pomocí prstů u nohy. Nebo tužkou mezi prsty na noze kreslení na papír. Dále „píďalky“- pomocí krčení prstů posouvaní chodidla vpřed.


publikováno: 26. 1. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, boty, nohy, prevence, svaly

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+