Chcete žít zdravě a předcházet tak onemocněním z blahobytu? Neřídíte se ale špatnými radami? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Chcete žít zdravě a předcházet tak onemocněním z blahobytu? Neřídíte se ale špatnými radami?

5. 6. 2014

Zamysleli jste se někdy, zda je opravdu nutné jíst 5 a vícekrát denně, pokud chcete zhubnout? Opravdu se nesmí sladit? Jak je důležitá prevence u diabetu, nebo jak se bránit osteoporóze? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky zodpoví projekt „Mýty a skutečnosti v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění“, který organizuje VŠTJ Medicina Praha, o. s. a jehož je odborným garantem Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Zahájení celého projektu proběhne již v sobotu 7. června v Praze v Gymnáziu Na Vítězné pláni v Praze 4.

Edukační akce zaměřené na civilizační onemocnění

Projekt Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění nabízí jedinečnou příležitost odstartovat nový životní styl. V průběhu celé druhé poloviny roku 2014 budou probíhat v Praze, Brně a v Českých Budějovicích edukační akce zaměřené právě na civilizační onemocnění. Za přítomnosti lékařů, nutričních terapeutek a sportovních instruktorů si zájemci budou moci zasportovat a zjistit, v jakém stavu se aktuálně nachází jejich tělo pomocí měření inBody. V neposlední řadě mohou vyslechnout odborné přednášky na nejrůznější témata. Na místě budou připraveny edukační materiály, zábavný program a bude možnost využít konzultaci s odborníky.

Poradí vám odborníci z VFN v Praze

Celý projekt organizuje VŠTJ Medicina, o. s. Odborným garantem se stala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Tamní odborníci se budou účastnit připravovaných edukačních akcí a poskytnou veřejnosti konzultace a odborné poradenství v oblastech civilizačních onemocnění, na které se specializují.

„Odborníci ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze si díky své praxi uvědomují narůstající závažnost civilizačních onemocnění, proto jsme se rozhodli podpořit tento projekt, tím co umíme nejlépe, tedy poskytováním odborné péče našich specialistů,“ komentuje Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a dodává: „Věříme, že spolupráce na tomto projektu je jen první z řady podobných projektů, které bychom v budoucnu rádi podpořili.“

Pravda o nejčastějších civilizačních nemocech

Projekt se zaměří na čtyři nejčastější onemocnění i vyvrácení některých zažitých mýtů a omylů, které léčbu těchto „nemocí z blahobytu“ často doprovázejí

Obezita

Skoro 60 % dospělé populace se potýká s nadváhou a obezitou. „Obezita je na vzestupu, stejně tak množství postupů, které vedou k zaručenému hubnutí. Cílem projektu je seznámit s nejčastějšími postupy a vysvětlení jejich efektu stejně tak s nesmysly, které se objevují na internetu a podobně. Pochopení základních fyziologických principů umožní pacientům se správně rozhodnout pro cestu ke snížení hmotnosti,“ říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., předseda VŠTJ Medicina Praha, o. s. a III. interní klinika VFN a 1. LF UK.

Diabetes mellitus

I cukrovka patří mezi civilizační onemocnění a i zde je potřeba varovat před současným stavem. „Počet pacientů s diabetem v České republice stále stoupá, u některých se na jejich onemocnění přijde až po mnoha letech a ani poté není u velké části pacientů diabetes uspokojivě léčený. Pacient sám ale může přispět k diagnóze a léčbě svého onemocnění tím, že bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky a na léčbě se bude podílet dodržováním vhodného stravovacího a pohybového režimu. Bez spolupráce pacienta nemůže být léčba diabetu úspěšná ani s nejmodernějšími léky,“ říká doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Kardiovaskulární onemocnění

Smutný primát mezi všemi nemocemi pak drží onemocnění oběhové soustavy. „Onemocnění srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění) jsou hlavní příčinou úmrtí v České republice. V jejich prevenci i léčbě hraje podstatnou roli spolupráce pacienta. Změnou ovlivnitelných rizikových faktorů lze těmto onemocněním účinně předcházet,“ říká MUDr. Vladimír Tuka, Ph.D., z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Osteoporóza

I osteoporózu řadíme mezi civilizační choroby. „Na vzniku osteoporózy se podílí nízká fyzická aktivita, špatná skladba stravy, kouření a zvýšený příjem alkoholu. Osteoporózu lze rozpoznat už v jejích bezpříznakových začátcích, lze ji předcházet a lze ji léčit ještě dříve, než se projeví zlomeninami. Důležité je zhodnocení rizikových faktorů osteoporózy a indikace specializovaného vyšetření (kostní denzitometrie) a včasné zahájení preventivních či léčebných opatření,“ říká MUDr. Dana Michalská, Ph.D. z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Projekt vznikl za finančního přispění Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky.

Informace o projektu a o nejbližších plánovaných akcích na www.civilizac­nionemocneni.cz


publikováno: 5. 6. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: akce, diabetes, diagnostika, dieta, hypertenze, cholesterol, klimakterium, osteoporóza, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+