ClariVein, nová bezbolestná metoda odstranění křečových žil | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

ClariVein, nová bezbolestná metoda odstranění křečových žil

27. 6. 2014

Křečové žíly jsou jednou z civilizačních chorob, kterou trpí velká část dnešní populace, častěji ženy. Vzniknou při narušení chlopní, které mají bránit zpětnému toku krve do povrchových žil, a tím dojde k postupnému rozšiřování žil. Na poškození chlopní má určitý vliv dědičnost (od narození snížená pevnost a elasticita žilní stěny), ale třeba i nadváha, vedoucí k větší zátěži žilního systému. Častější výskyt u žen je dán těhotenstvím. Žilní tlak v dolních končetinách v tomto období zvyšuje zvětšující se děloha. Příčinou je také sedavý způsob zaměstnání nebo dlouhodobé stání. Krevní tok je totiž podporován takzvanou svalovou pumpou, tedy pohybem svalů, které vedou k stlačení žil a tím i k urychlení žilního toku.

U jakých zaměstnání hrozí vznik křečových žil?

Sedavý způsob zaměstnání, nebo naopak dlouhodobé stání a nedostatek fyzické aktivity vede ke zpomalení toku, a v důsledku toho pak k typickým otokům a únavě dolních končetin. Nejčastěji jsou proto postiženi lidé pracující v kancelářích, prodavačky, kadeřnice, učitelky a podobně.

Příznaky onemocnění

Prvními příznaky onemocnění jsou často pocit únavy končetin, přechodné otoky, většinou v letních měsících, klidové bolesti končetin, nejčastěji v noci. Dále se objevují rozšířené žilky na dolních končetinách nebo později i typické vystouplé vinuté křečové žíly. Nejzávažnějším stavem jsou pak změny barvy a kvality kůže, zejména ztmavnutí a zatuhnutí otoku v okolí kotníků. Dále pak i vznik častých zánětů nebo bércových vředů.

Léčba křečových žil

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem, jehož součástí by mělo být vždy i ultrazvukové vyšetření žil, které jednoznačně odhalí funkci chlopenního aparátu a tedy i příčinu vzniku křečových žil.

  1. kosmetická sklerotizace

Jedná se o ošetření, při kterém je do žilek aplikována látka, která je v podstatě zalepí. Tato metoda je vhodná u pacientů, kteří nemají ještě chlopně poškozeny, ale žíly mají již rozšířené a viditelné, nejčastěji jako metličky.

  1. operace laserem nebo radiofrekvenční ablace

U pacientů, kde jsou již chlopně poškozeny, je indikována operace křečových žil. Při té je třeba odstranit poškozenou žílu a dále pak i její viditelné větve. Při klasické operaci je celá poškozená žíla odstraněna z končetiny, tím ale dochází i k poranění okolních tkání a tedy i k následným bolestem a vzniku velkých modřin a dlouhodobé rekonvalescenci. Proto byly vyvinuty i šetrnější metody operace, a to dnes již velmi rozšířené operace pomocí laseru nebo radiofrekvenční ablace. Jedná se o operace, při kterých je poškozená žíla uzavřena pomocí tepla. To je vytvořeno buď laserovým, nebo radiofrekvenčním vláknem.

Žilní kmen není z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen

Ani při jednom z těchto způsobů není žilní kmen z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen, což je šetrnější k okolním tkáním. Z tohoto důvodu je také hojení a rekonvalescence po těchto operacích rychlejší a méně bolestivá. U obou uvedených metod je však nutné provádět operaci buď v celkové narkóze, nebo minimálně místním znecitlivění (do okolí žíly aplikujeme poměrně mnoho znecitlivujících injekcí), protože v žíle musíme vytvořit poměrně vysokou teplotu.

  1. ClariVein – nová operační metoda

Nejnovějším a také nejšetrnějším způsobem operace křečových žil je nová metoda ClariVein. Při této operaci není nutné žádné znecitlivění, tedy ani místní anestezie a výkon je zcela bezbolestný. Při operaci je jen z vpichu do poškozené žíly zaveden speciální katetr. Pod kontrolou ultrazvuku je pak pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla zcela uzavřena. Tím je vyřešena příčina křečových žil. Zároveň se díky podávané sklerotizační látce uzavře i odstup větví tvořících viditelné křečové žíly a ty pak není nutné odstraňovat chirurgicky.

Minimální problémy a rychlá rekonvalescence

Při operaci cítí pacient jen slabé brnění v průběhu ošetřované žíly. Výsledek operace je ihned při výkonu kontrolován ultrazvukem. I pooperační rekonvalescence je u této metody velmi rychlá s minimálními subjektivními problémy pro pacienta. Kompresní punčocha se nosí po operaci jen 2 týdny, z toho první týden trvale. Po operaci jsou jen minimální modřiny. Fyzické omezení po operaci není prakticky vůbec nutné. Běžná denní zátěž je vhodná ihned, sport a větší fyzická zátěž pak za týden po operaci. Hlavní výhodou je minimální operační zátěž. Operace se provádí bez anestezie, rekonvalescence je velice rychlá a návrat do běžného života je prakticky okamžitý.

Jak postupovat, máte-li křečové žíly?

Nejprve je nutné navštívit odborného lékaře – angiologa, který provede podrobné vyšetření včetně ultrazvuku a dle toho posoudí stav žil a doporučí vhodnou léčbu, případně odešle pacienta za cévním chirurgem, který pak pacientovi doporučí nejvhodnější způsob operace

MUDr. Tomáš Bureš, Poliklinika Budějovická (MEDICON a.s.), všeobecná chirurgie, cévní chirurgie a herniologie

www.mediconas.cz


publikováno: 27. 6. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: křečové žíly, nové objevy, nové technologie

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+