Dentální hygiena jako nutná součást prevence | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Dentální hygiena jako nutná součást prevence

8. 1. 2014

Jeden ze základních kamenů správné péče o dutinu ústní je nejen důkladná denní ústní hygiena a pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa, ale také profesionální dentální hygiena. Spolu s preventivními prohlídkami je vhodné ji absolvovat dvakrát až třikrát ročně. Často můžeme slyšet i názor, že profesionální dentální hygiena je pouze výdobytkem doby, která se snaží ždímat naše peněženky, podle dentistů to tak ale rozhodně není.

Gingivitida a parodontitida vede ke ztrátě zubů

Je potřeba si uvědomit, že v případě dentální hygieny se nejedná o kosmetický či zkrášlovací zákrok, ale jde hlavně o léčebný proces, jež odstraňuje příčiny zánětu dásní (gingivitidy) a parodontitidy. Námitka, která se nám snaží vnutit názor, že naši předci takovou proceduru nepotřebovali, je sice pravdivá, ale lze ji vyvrátit argumentem o zdraví a kvalitě jejich zubů. Bohužel nejsou výjimečné ani případy, kdy člověk přijde o všechny zuby kolem padesátého roku. V drtivé většině případů je na vině právě neléčené gingivitida a parodontitida.

Každý medicínský obor se vyvíjí a přichází stále nové metody, které se snaží zlepšit kvalitu života a léčit dříve nevyléčitelné nemoci. Stomatologie není výjimkou.

Co vás pří výkonu čeká?

Obavu ze zubařského křesla pro tentokrát nechte doma, není potřeba mít strach. Zákrok je zcela bezbolestný. Pokud jdete na dentální hygienu poprvé, pak věřte, že některé úkony pravděpodobně nebudou úplně příjemné, ale bolest cítit opravdu nebudete.

Prvně se vám dentální hygienistka či zubař začne trochu vyptávat na vaše každodenní návyky v ústní hygieně. Budete probírat, jak a čím si čistíte chrup, zda chodíte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři či zda máte nějaké bolestivé potíže. Pak už může nastat samotný výkon. K objektivizaci úrovně ústní hygieny se používají indexy krvácivosti dásní. Zdravé dásně nekrvácí. Jelikož hygienistka prohlíží dutinu ústní opravdu pečlivě, může se stát, že narazí i na nějaké kazy a doporučí vám tedy návštěvu zubního lékaře.

Čištění zubů

Následuje nejdůležitější fáze dentální hygieny čištěním zubů. Je potřeba odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Tento kámen má snad každý z nás. Proces pokračuje pískováním (tzv. air flow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene a především pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením. V dalším kroku je vám odstraněn i poddásňový kámen, což je také součást léčby parodontitidy. V případě diagnostiky parodontitidy je ale vhodné stav předem konzultovat se zubařem, který stanoví přesný léčebný proces.

Pouze na kartáček se nelze spoléhat

„Podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů by měla být součástí každé dentální hygieny. Důkladná domácí péče je jedním ze základních předpokladů pro zdravé zuby a dásně. Často se setkávám s lidmi, kteří se velmi diví, že jejich zuby či dásně nejsou v dobrém stavu, a přitom si zuby pravidelně čistí. V takovém případě je s největší pravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění zubů,“ upozorňuje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Důležité je také si uvědomit, že samotný kartáček a pasta nestačí. Zub má pět plošek, které je potřeba vyčistit. Je tedy nutné používat i mezizubní kartáčky a zubní nit. Právě nedostatečně čištěný mezizubní prostor je častou příčinou onemocnění dásní. Hygienistka či lékař vám poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. A nedivte se, když budete odcházet s několika velikostmi kartáčků na čistění mezizubí. Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubní prostory stejně veliké.

Zvládli jste techniku čistění chrupu?

Posledním krokem je kontrolní návštěva u hygienisty v individuálně stanoveném čase. Specialista se přesvědčí, zda jste zvládli techniku čistění chrupu tak, aby byla vaše denní ústní hygiena co nejefektivnější. Případně provede reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.


publikováno: 8. 1. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: prevence, zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+