Dermatologové vyzývají pacienty s lupénkou k návštěvě ambulance | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Dermatologové vyzývají pacienty s lupénkou k návštěvě ambulance

28. 10. 2016

Neustálé svědění, bolest, beznaděj a stud. Takové pocity každodenně prožívají psoriatici – lidé trpící lupénkou. Onemocněním, pro něž je typické olupování kůže, trpí přibližně 250 000 Čechů. Většina z nich přitom nemá ponětí, co vše jim moderní léčba nabízí. Pražské centrum pro léčbu psoriázy proto u příležitosti Světového dne lupénky (29. 10.) vyzývá pacienty k návštěvě ambulance, kde se mohou nechat vyšetřit a poradit. Dveře Dermatovenero­logické kliniky v Praze v Nemocnici Na Bulovce se lidem otevřou v pondělí 31. 10. od 9:00 do 15:00 hodin.

Specializované ambulance pro psoriázu

„Pokud pacient s lupénkou trpí kvůli své nemoci v práci, má problémy v partnerských vztazích a sociálním životě, nemůže si vzít krátké kalhoty či sukni, pak není dostatečně léčen a měl by se obrátit na specializované ambulanci pro psoriázu,“ říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenero­logické kliniky 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. „Ve většině případů umíme pomocí celkové léčby, včetně biologické, dostat pacienta do normálního života.“

Psoriáza je imunitně podmíněné one­mocnění

Nejčastěji postihuje pacienty různého věku. Je typická velkými červenými ložisky zbytnělé kůže. Ta se olupují, mohou svědit i bolet. Nemoc se negativně promítá do sociálního a pracovního života pacientů. „Řada lidí s psoriázou léta užívá pouze masti, které jim nepomáhají a o tom, že jsou i jiné možností terapie, vůbec netuší. Jakmile se při běžném léčebném procesu stav pacienta nezlepší alespoň o 75 %, je třeba se svým dermatologem řešit možnost přestupu na jinou léčbu,“ dodává prof. Hercogová. Lupénkou v České republice trpí asi 250 000 lidí, přibližně 25 000 z nich má středně těžkou a těžkou formou. Odbornici odhadují, že cca 12 000 pacientů není dostatečně léčeno a mělo by se zajímat o celkovou léčbu ve specializovaných centrech.

O lupénce

Psoriáza (lupénka) je v populaci rozšířená porucha autoimunitního systému. Postižení lupénkou se často cítí stigmatizováni, mají ztíženou pozici v pracovním životě i společenském styku. Psoriáza postihuje přibližně 2 % světové populace, tedy asi 125 milionů lidí. Výzkumy ukazují, že má na kvalitu života pacientů podobný dopad jako rakovina, srdeční choroby, zánětlivé postižení kloubů (artritida), diabetes 2. typu a deprese. Kandidátem na biologickou léčbu jsou dospělí pacienti se středně těžkou a těžkou psoriázou.


publikováno: 28. 10. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: lupénka, nemoci

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+