Dny prevence mozkové mrtvice v Praze a Brně | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Dny prevence mozkové mrtvice v Praze a Brně

17. 5. 2013

Většina lidí v České republice dokáže vyjmenovat hned několik příčin cévní mozkové příhody, lidově zvané mozková mrtvice. Mnozí z nich přesně vědí, jak se projevuje a jaké mohou být její důsledky. Ale jen každý třetí člověk ví, že proti mozkové mrtvici lze bojovat preventivní léčbou. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio v roce 2011. Informovat Čechy o možnostech prevence mozkové mrtvice bude i letos edukační program POMOC (POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév). Dny prevence se v Praze uskuteční hned na dvou místech. V pondělí 20. 5. v rámci Dne zdraví a sociálních služeb v Praze 8 a v pátek 7. 6. v budově Hlavního nádraží. V letošním roce nově proběhne Den prevence také v Brně, konkrétně ve středu 5. 6. Veřejnost si během těchto dnů bude moci zdarma zjistit své riziko ohrožení mrtvicí a poradit se se specialisty o možnostech prevence.

Časté onemocnění

Za rok na něj umírá více než 11 tisíc osob, což je 32 úmrtí denně (to je každý den jeden autobus padající do propasti!). Hospitalizací s touto diagnózou je v ČR téměř 60 000 za rok, praktičtí lékaři registrují za rok 26 000 nemocných s CMP. Co je skutečně téměř neuvěřitelné, je délka pracovní neschopnosti u nemocného s CMP. Ta činí průměrně 153 dní.

FAST

Americká společnost pro CMP vytvořila snadnou pomůcku pro diagnostiku základních příznaků, která je znázorněna na obrázku. Pojem, který bychom si měli pamatovat, je F A S T ( Face – tvář, pokleslý koutek, vytékající sliny, Arm – paže, neschopnost udržet předmět, asymetrie pohybu pravé a levé paže, Speech – řeč, neschopnost mluvit nebo i obtížné rozumění řeči, Time – co nejrychlejší transport)

Čím později, tím hůř!

Samozřejmě existují i další varovné příznaky počínající CMP. V každém případě je skutečně zásadní, aby byla nemocnému co nejrychleji poskytnuta pomoc. Tzv. trombolýza se může provést pouze do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, další léčebné metody ještě za 6 – 8 hodin. Ale čím později, tím hůř! Platí, že: ČAS JE MOZEK. Každou minutou totiž zanikají 2 miliony mozkových buněk a je zničeno na 14 milionů nervových spojení!

Rizikové faktory

I když je léčba účinná, přeci jen je nesrovnatelně lepší, když dokážeme CMP předejít. A prevenci představuje účinná intervence rizikových faktorů. Na vzniku CMP se podílí především rizikové faktory jako zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Významné riziko představuje také nejčastější porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní. Tato rizika můžeme a musíme účinně ovlivnit!

Rychle volat záchranku!

Pokud si všimneme, že CMP začíná, je třeba okamžitě volat rychlou záchrannou službu a co nejrychleji se dostat do specializované péče. Urgentní léčba ve specializovaném komplexním cerebrovaskulárním centru nebo na „iktovém centru“ je tím úspěšnější, čím dříve ji nemocný podstoupí.


publikováno: 17. 5. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: akce, cévy a žíly, mozek, nemoci, prevence, srdce a cévy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+