Endometrióza a srůsty mohou zapříčinit neplodnost | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Endometrióza a srůsty mohou zapříčinit neplodnost

14. 7. 2010

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Udává se, že se vyskytuje u 7–10 % žen. Je to onemocnění definované jako výskyt děložní sliznice (endometria) tam, kde za normálních okolností nemá být, a to v podstatě kdekoliv v dutině břišní mimo dělohu.

Jak vzniká se přesně neví

Podle umístění rozeznáváme jednotlivé druhy endometriózy. Je to endometrióza peritoneální (ložiska na pobřišnici), endometrióza ovariální (ložiska na povrchu vaječníků, která se mohou vnořit dovnitř a způsobit endometriální cysty), endometrióza rektovaginálního septa (výskyt ložisek v přepážce mezi pochvou a konečníkem v podobě tuhých uzlíků). Jakým způsobem se části děložní sliznice dostanou na ona místa, zatím nebylo zjištěno. Během menstruace se společně s krví vylučuje pochvou i děložní sliznice, částečně však krev s částečkami sliznice proniká vejcovody i do dutiny břišní – taková je jedna z nejpravděpo­dobnějších teorií výskytu ložisek děložní sliznice kdekoliv v břišní dutině.

Nejčastější gynekologické onemocnění

Příčiny endometriózy nejsou vědecky jednoznačně určeny, ale pravděpodobně je to jakási kombinace genetických dispozic, imunitních poruch a hormonálních vlivů v součinnosti s již zmíněným odtokem menstruační krve. Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku a jedinou podmínkou pro její vznik je aktivní menstruační cyklus.

Jaké obtíže může způsobit a jaké jsou její příznaky?

Endometrióza ženám způsobuje především chronickou bolest, která se nejčastěji cyklicky opakuje podle cyklu menstruace. Častým příznakem je i zvýšená teplota. Bolest se objevuje jako reakce na krvácení do dutiny břišní a na sliznicí produkované hormony. Nejčastějším příznakem endometriózy je tedy bolestivá, častá a dlouhotrvající menstruace. V případě endometriózy lokalizované na pobřišnici dochází k opakovanému krvácení, následně k zánětu a tvorbě srůstů, které můžou bolesti pacientky ještě zhoršit. Nejtěžšímu postižení srůsty se říká tzv. zmrzlá pánev. Pokud pacientku obtěžují nebo jsou příčinou neplodnosti, je třeba je operativně rozrušit a jejich znovu vznikání zamezit užitím antiadhezivních (protisrůstových) přípravků. Srůsty samozřejmě mohou vznikat i po laparoskopické operaci endometriózy. Pomocí antiadhezivních přípravků použitých během operace laparoskopickou i klasickou břišní cestou však lze vzniku pooperačních srůstů prokazatelně zabránit.

Jak může endometrióza způsobit neplodnost?

V případě, že endometriózou vzniklé srůsty zaškrcují vejcovody (neumožňují průchod vajíčka) nebo obklopují vaječníky (omezují uvolňování vajíčka), mohou vést k neplodnosti. Příčinou neplodnosti vedle srůstů pak mohou být také s endometriózou související hormonální změny. Všeobecně se uvádí, že polovina neplodných žen je postižena endometriózou a zrovna tak polovina žen trpících endometriózou je následně postižena neplodností.

Jak se léčí?

Endometrióza není smrtelné onemocnění, pacientkám však často způsobuje silnou bolest a obtěžuje je v běžném užívání si života. Pokud gynekolog pojme na endometriózu podezření na základě příznaků, potvrdí až na výjimky (endometrióza v podobě cyst na vaječníku) diagnózu až laparoskopickou prohlídkou dutiny břišní. Laparoskopická diagnostika může být následně spojena i s operací, protože viditelná ložiska lze šetrně odstranit nejlépe touto cestou. Bohužel u 40 % žen po operativním odstranění endometriózy do 5 let dochází k recidivě (novému výskytu) onemocnění.

Dále se využívá také hormonální léčby v podobě speciálních preparátů nebo v kombinaci s hormonální antikoncepcí. K recidivě onemocnění po hormonální léčbě však bohužel dochází během 2 let u 30 až 70 % žen. Určitou prevencí či potlačením pokračování tohoto nepříjemného gynekologického onemocnění může být otěhotnění a následný porod, to však samozřejmě není možné, pokud endometrióza způsobí neplodnost. Cestou k otěhotnění je v tomto případě pouze umělé oplodnění.


publikováno: 14. 7. 2010, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, gynekologie, nemoci

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+