Hlídejte si vliv kortikoidů na vaše kosti | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Hlídejte si vliv kortikoidů na vaše kosti

12. 6. 2014

Ať je vám osmnáct nebo šedesát, v případě systémového užívání kortikoidů byste měli vědět o možných následcích na vaše kosti. Dávno již neplatí, že řídnutí kostí neboli osteoporóza je pouze nemoc stáří. Často se dotýká právě pacientů v produktivním věku, kteří se pomocí kortikoidů léčí na některou zánětlivou chorobu. O tom, že kortikoidy mají při dlouhodobém užívání vliv na hustotu kostní tkáně, jste již pravděpodobně slyšeli, možná si ale nepřipouštíte, že by se to mohlo týkat i vás. Rozhodnout by o tom měl raději kvalifikovaný lékař. V ČR je nyní na několika místech otevřena klinická studie, která se zabývá právě tímto problémem. Například v brněnském centru CCBR (ccbrno.cz) mají zájemci s touto diagnózou jedinečnou možnost dostat se zdarma k nové biologické léčbě, kterou by jim pro tuto diagnózu zatím nikdo nenabídl.

Kortikoidy, strašák i zachránce

Jen málokterý lék si vysloužil podobně rozporuplné hodnocení jako kortikoidy (syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvinek – kortikosteroidy). Díky svým jedinečným protizánětlivým účinkům dokážou pomoci i tam, kde jiné léky již nemají šanci, ale zároveň nad nimi ve vzduchu stále visí hrozba nežádoucích účinků. A je přirozené, že se lidé nežádoucích účinků obávají. Mezi výrazná rizika patří zejména úbytek kostní hmoty, který je způsoben mimo jiné nadměrným užíváním kortikoidů při léčbě zánětlivých onemocnění, jako je například revmatoidní artritida, lupus, astma a jiných. Dlouhodobá a mnohdy i doživotní léčba kortikoidy často vede k osteoporóze, protože kortikoidy snižují vstřebávání vápníku z tenkého střeva a současně zvyšují jeho vylučování ledvinami. Mimo jiné jsou rovněž příčinou snížené hladiny pohlavních hormonů, což zase vede k dalšímu kostnímu úbytku. K nejrychlejší a největší kostní ztrátě dochází během prvních 12 měsíců po zahájení systémové léčby, kdy také hrozí největší riziko zlomenin krčku stehenní kosti nebo obratlů.

Každý je zodpovědný za své zdraví

Mladší ročníky mají poměrně slušnou šanci, že se osteoporózy, způsobené nadměrným užíváním kortikoidů, zbaví po vysazení léku. Nicméně není důvod čekat na první nepříjemné příznaky v podobě zlomenin. Rozumnější je vyrazit na preventivní kontrolu do nejbližšího osteologického centra nebo požádat lékaře o doporučení. Výkon je hrazen pojišťovnou. Velmi opatrní byste měli být zejména tehdy, pokud se v rodině vyskytuje případ zlomeniny krčku stehenní kosti. Je pravděpodobné, že tuto genetickou zátěž si nesete také. Preventivním denzitometrickým vyšetřením kostí, kdy vám stanoví hustotu kostní tkáně, rozhodně nic nezkazíte. Jedná se o bezbolestné vyšetření a ukáže vám, jak na tom doopravdy jste.

Další možnost, jak proti nemoci bojovat

Pokud je téma osteoporózy ve spojení s užíváním kortikoidů pro někoho aktuální, má ještě jednu možnost, jak s touto situací naložit. V ČR je v současnosti na několika místech otevřena klinická studie, která se zabývá právě tímto tématem. Například v brněnském centru CCBR (ccbrno.cz) mají zájemci s touto diagnózou jedinečnou možnost dostat se zdarma k nové biologické léčbě, kterou by jim pro tuto diagnózu zatím nikdo nenabídl. Obecně se dá říct, že běžně je biologická léčba v léčebné praxi rezervována a hrazena pojišťovnou jen pro vážnější a komplikovanější stavy nereagující na běžnou léčbu. Klinická studie zaměřená na osteoporózu vyvolanou kortikoidy, je stejně jako všechny klinické studie pro účastníky bezplatná. Účastníci často oceňují i takové detaily jako je nadstandardní lékařský dohled, proplacení jízdného nebo doplňky stravy, které léčba osteoporózy vyžaduje, tedy vitamin D a vápník.

Prevence pomáhá

Přestože je dnes již léčba osteoporózy velmi účinná, je rozumnější myslet zavčasu na prevenci. Základem je dostatečné množství vápníku a vitaminu D. Rozhodně pomůže také strava bohatá na bílkoviny a kalcium. Je potřeba důsledně omezit alkohol i kouření a místo toho věnovat volný čas pravidelnému pohybu. Důležité je podchytit příchod této tiché nemoci brzy a nečekat na první nepříjemnou frakturu. Odborné vyšetření je rychlé a bezbolestné. Zeptejte se svého lékaře a nechte se objednat na preventivní kontrolu do nejbližšího osteologického centra.


publikováno: 12. 6. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: biologická léčba, bolest, imunita, klouby, kosti, léčba, nemoci, nemocnice, osteoporóza, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+