Hormony mohou mít na svědomí zánět dásní v těhotenství | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Hormony mohou mít na svědomí zánět dásní v těhotenství

9. 9. 2013

Pokud vám na začátku těhotenství krvácejí dásně, může se jednat o těhotenskou gingivitidu, čili hormonálně podmíněné krvácení dásní. A jestliže se u vás tyto obtíže objevily již před otěhotněním, je pravděpodobné, že v prvních měsících těhotenství zesílí. Pak je třeba péči o dásně věnovat větší pozornost.

Zranitelné dásně

Hormonálně podmíněný zánět dásní se objevuje u těhotných žen nejčastěji od druhého měsíce těhotenství. Zvýšená produkce hormonů z řad estrogenů a progesteronů může mít vliv na prokrvení tkání a zranitelnost dásní. Estrogen totiž snižuje rohovatění dásně, tím je zranitelnější a přístupnější pro bakterie zubního plaku, které mají na svědomí zánětlivé procesy v dásni. Progesterony tyto zánětlivé pochody ještě podporují. Pokud není zánět dásní léčen, jeho důsledkem může být i ztráta zcela zdravých zubů. Následky neléčených a rozvinutých zánětů v ústní dutině mohou v extrémních případech vést až k předčasnému porodu.

Možná nevíte, že

• Krvácení dásní je v pořádku, je to přirozený proces – není to přirozený proces, je to důkaz zánětu dásní, který musí být léčen

• Když dásně krvácejí, musíme být při čištění opatrnější – určitě ne, zdravé dásně vydrží tlak kartáčku bez jakýchkoli obtíží a krvácení. Problém je třeba řešit.

• Dentální hygiena je zbytečná – Při dentální hygieně je ze zubů šetrně odstraněn zubní kámen a plak, zuby jsou pak hladké a nedrží se na nich bakterie způsobující záněty dásní a kazy. Dentální hygienista vám ukáže správný postup čištění zubů, naučí vás zacházet s mezizubními kartáčky, zubní nití a dalšími pomůckami, které jsou podmínkou zdravých zubů a dásní.

Udělejte si TEST, zda jsou vaše dásně zdravé.

  • Nová zubní pasta Parodontax Extra Fresh s fluórem má svěží chuť. Obsahuje šalvěj, myrhu, rathanii, heřmánek, echinaceu a mátu. Specifická slaná chuť je dána složením z výtažků léčivých bylin a vysokým podílem hydrogenuhličitanu sodného. Už po několika dnech používání si na ni zvyknete. Koupíte ji v drogeriích a lékárnách za obvyklou cenu 92,90 Kč.

Nejčastější příčinou ztráty zubů není zubní kaz, ale zánět dásní! Pravidelné používání zubní pasty Parodontax pomáhá zastavit krvácení dásní a zajistí svěží pocit v ústech po dlouhou dobu. Zeptejte se svého zubaře, zda je vaše technika čištění správná. Jak pečovat o nemocné dásně najdete ZDE.


publikováno: 9. 9. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, hygiena, krása, miminko, nemoci, těhotenství, zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+