Inkontinence je řešitelný problém a nemusí být tabu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Inkontinence je řešitelný problém a nemusí být tabu

10. 8. 2018

Inkontinence je samovolný únik moči, který trápí nejen dámy ve vyšším věku, ale také mladé ženy po porodu a některé muže. V dnešní době není inkontinence tabu. Pravdou však je, že většina žen se za ni stydí a nehodlá problém řešit. To, že inkontinence postihuje zejména seniorky, patří mezi nejčastější mylné představy.

Odlišné příčiny podle věku

Inkontinence v jednotlivých obdobích života má určité odlišnosti v příčinách, projevech, diagnostice a léčbě. Inkontinence moči zatěžuje ženy i muže i z hlediska hygieny. Opruzeniny, zápach, ekzémy a infekce jsou častým doprovodným jevem.

Dlouhodobé neřešení problémů vede často k nespavosti, omezení osobních i pracovních aktivit, ale i k depresím a izolování se od společenského života. Mezi důvody nevyhledání lékařské pomoci patří kromě studu i názor, že jde o běžný jev v procesu stárnutí a těhotenství.

Nejčastějším typem inkontinence je tzv. stresová inkontinence, kterou trpí až 30 % osob. Jedná se o samovolný únik malého množství moči, nejčastěji při zakašlání, smíchu, kýchnutí nebo při cvičení. Nemusí se jednat o seniory, velice často tento problém trápí ženy po porodu nebo v těhotenství. Tímto typem inkontinence trpí až polovina nastávajících maminek v posledním trimestru. Tato tabuizovaná obtíž se bohužel dotýká i dalších oblastí života, ženy se stydí chodit do společnosti, sportovat, cestovat a není výjimkou také omezení sexuálního života. Za tímto problémem stojí zvýšený vnitrobřišní tlak a nápor na močový měchýř. Dodržovat správný režim, nám říkala babička, výživový specialista i okolí. Většina žen kvůli obavám z úniku moči raději nepije, a tím zhoršuje svůj zdravotní stav.

Inkontinence urgentní

Dalším typem inkontinence je inkontinence urgentní, při níž dochází k úniku většího množství. Zde je problém na straně svalstva močového měchýře, kvůli kterému pacient nestihne dojít na toaletu, a problém je tak závažný, že není výjimkou noční nucení na močení, následná absence spánku a deprese.

Reflexní inkontinence plyne naopak z neurologického onemocnění či poranění míchy. Velmi často k reflexní inkontinenci dochází po úrazech. Smíšená inkontinence je kombinací výše uvedených faktorů. Inkontinence však může být projevem jiné nemoci, proto není radno ji podceňovat.

Diagnóza však není definitivní a problém je možné buď úspěšně odstranit, nebo problémy minimalizovat. K psychické pohodě přispívá i správná volba absorpčních hygienických pomůcek, které problémy dokážou minimalizovat.

Inkontinence je dělena do tří stupňů. Lehká forma obnáší únik moči v průběhu čtyř hodin při zakašlání či kýchnutí v objemu do 100 ml, druhá fáze do 200 ml a poslední do 300 ml. V poslední fázi není možné již tento stav kontrolovat a může k němu dojít kdykoliv. Lze ji také dělit na přechodnou, která vzniká při nemoci, nadměrné konzumaci alkoholu nebo kofeinu.

Kegelovy cviky

I přes všechny obtíže není zapotřebí se vzdát sportu či společenského života. Psychická pohoda je velice důležitá pro boj s inkontinencí, kterou lze odbourat či zmírnit Kegelovými cviky. Jedná se o metodu ze 40. let minulého století, kterou vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel. Díky těmto cvikům dochází ke zpevnění pánevního dna, svalů v oblasti pochvy, močové trubice a také konečníku. Vždy je však nutné svůj stav řešit s lékařem.

Kegelovy cviky je možné nacvičovat při močení, ale také v normálním režimu. Jde o rytmické zatínání svalstva a postupné uvolňování. Cviky by se měly provádět cca třikrát denně v intervalu třiceti až padesáti stahů, dle závažnosti problémů. Dlouhodobé a pravidelné posilování vede k účinnému řešení problematiky.

Pokud veškeré cviky a metody selžou, je nutné se uchýlit k absorpčním pomůckám. Dříve bývaly inkontinenční pomůcky velké, nekomfortní a při odhalení vypadaly doslova jako plena. Ženy by se rozhodně neměly spoléhat na menstruační vložky, jelikož krev má jinou hustotu než moč.

Inkontinenční kalhotky

Depend Active-Fit jsou inkontinenční kalhotky pro muže i ženy, které působí jako funkční spodní prádlo. Pojmou až 730 mililitrů tekutiny, takže jsou vhodné i pro větší úniky moči. Jedná se o natahovací kalhotky z jemného a elastického materiálu.


publikováno: 10. 8. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: inkontinence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+