Jak si vybrat stomatologa? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jak si vybrat stomatologa?

14. 3. 2014

Dávno neplatí, že návštěva zubního lékaře je nutně spojená s traumatizujícím zážitkem. Pokud si vyberete kvalitní zubní ordinaci, péče o zuby bude rychlá, šetrná a bezbolestná. Využijte širokého výběru zubních ordinací a choďte tam, kde se budete cítit komfortně a kde se vám dostane maximální péče. V Praze ordinuje zhruba 960 stomatologů, avšak najdete zde nejvýše deset stomatologických klinik využívajících tu nejmodernější technologii. Patří mezi ně například nedávno otevřená Schill Dental Clinic.

Praktické rady MUDr. Alexandra Schilla

  1. Při příchodu by vás měla uvítat recepce, která je standardní součástí moderní a kvalitní zubní ordinace a která také zpracovává veškerou administrativu, aby se mohli zubní lékaři plně, bez omezení věnovat pacientovi.
  2. Na základě vstupní prohlídky, jejíž součástí jsou snímky panoramatického rentgenu (celkový snímek obou čelistí včetně zubů), by měl ošetřující lékař vypracovat léčebný a rozpočtový plán a detailně seznámit pacienta s tím, co všechno bude absolvovat a jaká bude cena ošetření. Během ošetření je dobrým zvykem informovat pacienta o jeho průběhu.
  3. Většině pacientů je doporučena přímo ze vstupní prohlídky dentální hygiena. Předpokladem úspěšné léčby je totiž kvalitní ústní hygiena. Tu zabezpečí dentální hygienistka, která zkontroluje stav zubního kamene, dásní a pigmentace na zubech a ukáže pacientovi správné hygienické návyky při čištění zubů. Podle stavu úst pacienta zvolí další hygienické kroky, aby se lékař mohl věnovat léčbě.
  4. Během ošetření, v ordinaci zubního lékaře i dentální hygienistky, by měl pacient na zubařském křesle ležet. Pro pacienta je to pohodlné a navíc se výrazně zmenšuje riziko snížení krevního tlaku a případné nevolnosti. Lékař a jeho asistentka by měli u křesla sedět na pojízdných židlích. Úspěšná ergonomie při léčbě spočívá v logickém uspořádání instrumentů v ordinaci, aby personál nemusel odcházet od pacienta.
  5. Stomatolog aplikuje pacientovi před ošetřením tzv. živých zubů stejně jako před všemi bolestivými zákroky lokální anestezii. Ta hraje velmi důležitou roli, protože zajišťuje ošetření bez bolesti. Lokální anestezie se aplikuje speciální, velmi krátkou stříkačkou a není bolestivá. „Lokální anestezii by měl stomatolog v relevantních případech aplikovat automaticky. Dnes už je považována za standard a nutnost. Představuje komfort pro pacienta, který se díky ní nemusí bát bolesti ani nevolnosti, i pro lékaře, kterému umožňuje provést kvalitní ošetření,“ vysvětluje MUDr. Alexander Schill z pražské stomatologické kliniky Schill Dental Clinic.
  6. Známkou kvalitní zubní ordinace je také maximální hygiena a sterilní prostředí. Stomatolog i jeho asistentka musí používat rukavice na jedno použití a ústní roušku. Všechny používané nástroje musí být sterilní a zabalené ve speciálním obalu. Pacient dostává ochrannou zástěru.
  7. Moderní ordinace používají lupové brýle, s jejichž pomocí dokáže lékař provádět precizní a odpovědný výkon. Pro ještě přesnější zákroky a úplnou kontrolu nad ošetřením používají ty nejmodernější stomatologické kliniky špičkové stomatologické mikroskopy. MUDr. Alexander Schill k tomu dodává: „mikroskopická stomatologie je v současnosti moderním trendem v dentální medicíně a je zárukou vyšší kvality ošetření. Mikroskop má zásadní význam při práci s kořenovými kanálky. Prostor zubu je pouhým okem těžce rozeznatelný, mikroskop nám dává možnost dokonalého přehledu o prostředí, které ošetřujeme, a jistotu kvalitního ošetření i tak malých míst jako kořenových kanálků.“
  8. Sliny a tělní tekutiny v ústech jsou odsávány kanylou, která je součástí sacího systému a která je při výkonu v ústech standardně. Při větším přísunu vodního spreje do úst se používá druhá součást odsávání s větší kanylou. Sací systém obsluhuje asistentka.
  9. Stomatologické výkony jako vrtání a broušení mnohdy probíhají v infekčním prostředí. Prevenci proti možným komplikacím představuje aplikace gumové membrány zvané kofferdam, která chrání zdravé zuby a umožňuje precizní i bezpečnou práci. Membrána zabraňuje polknutí nebo vdechnutí zbytkového zubního materiálu a zamezuje rozšíření případné infekce.
  10. Stomatologie udělala v posledních letech obrovský skok. Schill Dental Clinic se řadí mezi špičkové pražské kliniky, používající nejmodernější trendy ve stomatologii. Pacienti jsou ošetřováni high technologiemi, které jsou synonymem bezbolestného ošetřování. Nově je instalován 3D rentgen CT tomograf (3D zobrazení rentgenu celé hlavy včetně zubů ze všech stran i s jejich kořeny), nechybí ani stomatologický mikroskop (úspěšnost ošetření bez optické techniky je kolem 80 %) nebo přístroj na výrobu protetických náhrad na počkání CEREC (počítačová 3D modelace protetické práce a následné přesné vyfrézování z keramického bloku).

Vstupní prohlídka

Co vás čeká, když přijdete na první prohlídku do kvalitní zubní ordinace? Na vstupní prohlídku se dostavíte v dohodnutý čas na recepci, kde vám asistentka vysvětlí, jak klinika funguje, a seznámí vás se zubní ambulancí. Poté vás vyzve k vyplnění vstupního dotazníku, který je velmi důležitý, a proto je nutné věnovat mu pozornost. Vyplňujete informace týkající se zejména vašeho zdravotního stavu, např. alergie, cukrovky, anémie, glaukomu, infekčních a kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění štítné žlázy a užívaných léků. Tyto informace mohou mít významný vliv na samotný zákrok, ale i na vaše celkové zdraví.

Po vyplnění dotazníku vás asistentka odvede do ordinace, kde se seznámíte s vaším ošetřujícím záchovným stomatologem, který vám nejprve vysvětlí průběh následujících okamžiků. Při úvodním, vstupním vyšetření se zaznamenává stav vašeho chrupu, sliznic, uzlin, jazyka, kloubů a slinných žláz (kompletní klinické vyšetření). Součástí vstupního vyšetření je standardně rentgenový status celého chrupu prováděný digitálním rentgenem (4× vyšší přesnost, 6× menší zátěž organizmu zářením).

Nakonec stomatolog shrne veškerá zjištění a vypracuje léčebný plán, s nímž vás seznámí. V opodstatněných případech vám doporučí návštěvu dentální hygienistky, případně konzultaci s parodontologem nebo ortodontistou. Asistentka vás doprovodí na recepci, kde obdržíte vyúčtování a dohodnete si termín další návštěvy. Vše absolvujete na jednom místě, bez bolesti, strachu a čekání.

Více informací na www.schillden­tal.cz.


publikováno: 14. 3. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: klinika, krása, léčba, zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+