Jako jediné z EU nemají české pacientky zaručenu platbu cílené léčby rakoviny prsu ve 4. stadiu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Jako jediné z EU nemají české pacientky zaručenu platbu cílené léčby rakoviny prsu ve 4. stadiu

13. 10. 2020

V úterý 13. října si celý svět připomíná pacientky s metastatickou rakovinou prsu a jejich potřeby. Jinak tomu nebude ani v České republice, kde se s touto diagnózou potýká přes 3 tisíce žen. Rakovina prsu má několik fází a jedním z nich je i metastatické stádium, kdy se ložiska rakoviny objevují i jinde v těle. Diagnóza metastatické rakoviny (rakoviny ve 4. stadiu) je i přes neustálé pokroky medicíny synonymem pro nevyléčitelnou nemoc. Moderní léčba a podpora dalších komplexních potřeb pacientek dnes ale zásadně prodlužuje a zkvalitňuje jejich život. Přesto se všechny pacientky potýkají s fyzickými, psychickými, rodinnými, pracovními a dalšími komplikacemi.

Jaká je situace českých pacientek?

Nejdůležitější potřebou je pochopitelně dostupnost optimální léčby. Až 73 % nemocných (tedy skupina s pozitivními hormonálními/ne­gativními HER2 receptory (HR+/HER2-) se ale potýká s nelehkou cestou za moderní cílenou léčbou, která může znamenat prodloužení kvalitně stráveného života. I po více než 3 a půl letech se totiž stále nepodařilo systémově schválit platbu cílené léčby (konkrétně CDK 4/6 inhibitorů) ze zdravotního pojištění. České pacientky jsou tak jediné z celé Evropské unie, kterým proplácení léčby není zaručeno.

V současné době se CDK 4/6 inhibitory dostanou jen ke skupině pacientek, jejichž lékaři podají žádost příslušné zdravotní pojišťovně o mimořádnou úhradu na §16 a tato výjimka je pojišťovnou schválena, a to na základě společného stanoviska České onkologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny (to respektují i ostatní zdravotní pojišťovny).

Ačkoli má Hlas onkologických pacientů (HOP) data o tom, že se počet pacientek na této léčbě opravdu v posledním roce zvyšuje, přináší situace jak pro lékaře, tak pro pacientky monoho administrativní zátěže. Která se ještě komplikuje v současné chvíli. „Lékař musí vyprecizovat žádost a tu opakovaně posílat na pojišťovny každé tři měsíce léčby. Domníváme se, že v době COVID-19, která je již tak náročná pro lékařský personál, ale i onkologické pacienty, je tato praxe nešťastná a neudržitelá,“ vysvětluje Ivana Plechatá, koordinátorka HOP. „Současná dohoda je křehká a záleží na ochotě všech aktérů, hlavně na časovém zapojení lékařů. Unavenému a přetíženému personálu by ulevilo systémové řešení,“ říká Petra Adámková z ONKO Unie, která se zaměřuje na pomoc pacientkám s onkogynekolo­gickými onemocněními.

„Pacientky s metastatickým onemocněním se nepotýkají pouze s bariérami v léčbě, ale také v sociální oblasti. Například při dlouhodobé pracovní neschopnosti musí jejich lékaři opakovaně každé 3 měsíce žádat o neomezené vycházky. Jejich limitování u těchto pacientek přitom nedává smysl, naopak by měly mít možnost si pochůzky a vycházky přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu,“ doplňuje Šárka Slavíková z organizace Amelie.

„Řada novel zákonů pro zlepšení ve zdravotně-sociální oblasti, například o veřejném zdravotním pojištění, nebo i zákon o nemocenském pojištění, leží momentálně v Poslanecké sněmovně. Jenže v době epidemie a zároveň politických sporů jsou projednávány pomalu a neustále odsouvány. Bohužel pacientky s metastatickou rakovinou nemohou čekat,“ upozorňuje Ivana Plechatá.

www.hlaspacien­tu.cz

Platforma Hlas onkologických pacientů (HOP) sdružuje pacientské a podpůrné organizace, které se zasazují o naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb pacientů s onkologickým a hemato-onkologickým onemocněním.


publikováno: 13. 10. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: léčba, prsa, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+