Kašle vaše dítě? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Kašle vaše dítě?

9. 12. 2015

Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků onemocnění dýchacích cest a také častým důvodem, proč rodiče s dětmi navštěvují lékaře. Je to však také velmi důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty a udržovat je průchozí. „Nejčastější příčinou kašle jsou virová onemocnění dýchacích cest. Dospělí si choroby přinášejí z práce, děti zase ze školy. Nepříjemný kašel je vyčerpávající jak pro dospělé, tak i pro děti. Naštěstí však existuje několik spolehlivých tipů, jak našim dětem od kašle pomoci, aby si mohly odpočinout a načerpat nové síly, které potřebují ke svému uzdravení,“ uvádí MUDr. Martina Holá.

Poznáte, o jaký druh kašle jde?

K tomu, aby mohl být kašel úspěšně léčen, je nutné rozpoznat, o jaký druh se jedná. K tomu obvykle postačí základní rozdělení na suchý a vlhký kašel. Při suchém kašli se neprodukuje hlen, je dráždivý a bývá často vyčerpávající, protože hrudník a svaly břicha jsou při něm bolestivě namáhány. Projevuje se nucením na kašlání, které nepřináší úlevu v podobě vykašlávání. Někdy se zintenzivňuje večer, když dítě ulehne do postele. Tento typ má ale tendenci měnit se na vlhký kašel, při němž je produkován hlen. „Suchý kašel bývá projevem počátku onemocnění dýchacích cest, často infekcí horních dýchacích cest, jako je nachlazení. Obvykle však netrvá déle než tři dny, poté se mění na vlhký. Sliznice dýchacích cest totiž na infekci reagují zánětem, při němž se vytváří hlen ucpávající dýchací cesty. Kašlání je v podstatě obranný reflex, který nám pomáhá zbavit se hlenu,“ vysvětluje MUDr. Martina Holá.

Váháte, kdy je nutné obrátit se na lékaře?

• má vysokou teplotu, u dětí mladších tří měsíců i zvýšenou,

• vaše dítě je mladší než tři měsíce a úporně kašle několik hodin,

• dýchá těžce či zrychleně nebo je při dýchání slyšet sípot či pískot,

• vykašlává krev,

• při nádechu či výdechu vydává hvízdavé, troubivé, chrčivé nebo štěkavé zvuky,

• máte podezření, že dítě vdechlo cizí těleso.

Co platí na suchý a co na vlhký kašel?

Pokud jste úspěšně identifikovali, o jaký typ kašle se jedná, je potřeba určit vhodnou léčbu. Suchý kašel se obvykle zpočátku tlumí léky. U dětí je však důležité myslet na to, aby byly bez přídavku kodeinu. Kodeinové léky mívají nežádoucí účinky, například mohou vést k útlumu dechového centra. To je důvod, proč se nesmějí podávat dětem mladším 12 let a dětem se ztíženým vykašláváním při chronické obstrukční plicní nemoci. Existují ovšem i šetrné a účinné přípravky rostlinného základu ve formě sirupů, které mohou užívat i malé děti. Pro léčbu vlhkého kašle je nejzásadnější nesnažit se ho potlačovat a naopak vykašlávání hlenů podpořit. S podporou vykašlávání bychom ale měli být velmi opatrní u malých dětí. Evropská léková agentura (EMEA) nedoporučuje používání rostlinných léků na podporu vykašlávání u dětí do 2 let, protože je zde riziko zhoršení dýchacích symptomů. „Maminky mívají často problém s tím, že nevědí, zda mají dítěti podávat spíše přípravek, který kašel tlumí, nebo ten, který pomáhá vykašlávání. Existují ale sirupy rostlinného původu, které ovlivňují všechny druhy kašle, tudíž se maminka nemusí obávat, zda je bezpečné sirup podávat na daný druh kašle,“ dodává MUDr. Martina Holá.

Jak ještě lze dětem od kašle pomoci?

Ať už jde o suchý či vlhký kašel, je důležité větrat prostor, ve kterém se nemocný nachází. Dbáme však na to, aby dítě zůstalo v teple a hlavně nevznikal průvan. Nucení na kašel a noční probouzení může zmírnit i zvednutí horní části lůžka. Nemocnému dítěti nabízejte často v malých dávkách tekutiny, aby se mu zvlhčovaly dýchací cesty a aby bylo dobře hydratované. Pro tyto účely jsou vhodné bylinné čaje, například lipový, plicní směsi či voda. „Rostlinné sirupy bývají dalším účinným pomocníkem při vykašlávání hlenu či pro úlevu podrážděného krku, které zároveň chrání sliznice dýchacích cest a působící antisepticky. Rodičům se vždy vyplatí mít v lékárničce k dispozici léčebný přípravek, který pomáhá na oba typy kašle, protože během nemoci se povaha kašle může měnit. Některé léčivé přípravky ve formě sirupů jsou v tomto ohledu vhodným přípravkem, který je šetrný, není chemického původu a zároveň dětem chutná. Na trhu jsou i přípravky, které neobsahují umělá sladidla,“ doplňuje MUDr. Martina Holá.

Jaké jsou další tipy pro úlevu našich dětí?

  • V pokoji nemocného zvlhčujte vzduch pomocí zvlhčovače nebo výparníku.
  • Posaďte se s dítětem v uzavřené koupelně a pusťte horkou sprchu. Vlhký teplý vzduch může pomoci ulehčit odkašlávání a přinést dočasnou úlevu, kterou nemocný uvítá zejména večer před spaním.
  • Dočasnou úlevu podrážděnému krku poskytnou ovocné nanuky, lízátka a studené nápoje.

Naučte se svým dětem ulevit

Ačkoli víme, že kašel je účinným obranným mechanismem, chceme se ho brzy zbavit. Kašel nás dokáže obrat o všechny síly, proto musíme sobě, ale i svým dětem umět účinně ulevit. „Dbejte, aby si vaše děti myly ruce a nevystavujte je zbytečně kontaktu s nemocnými lidmi. V některých případech však rychle se šířící nákaze nedokážete zabránit. V takových situacích nejdříve identifikujte typ kašle a zvažte, zda situace vyžaduje odbornou pomoc lékaře. Současně můžete začít s optimální léčbou,“ uzavírá MUDr. Martina Holá.


publikováno: 9. 12. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, kašel, léčba

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+