Lepší je mít miminko dřív nežli později | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Lepší je mít miminko dřív nežli později

21. 12. 2018

Tváří v tvář úspěšným kariérám našich kamarádek, spolužaček či dokonce nejbližších příbuzných, často podléháme stresu z vlastní nedokonalosti. Přemýšlíme nad tím, kolik toho musíme za život stihnout, snažíme se o převratné kariéry, navštěvujeme exotická místa po celé planetě, saháme si na dno našich možností při nejrůznějších sportech. Necháme se často vést profesionálními „kouči“, hledáme rady, jak být ještě „lepší“, „výkonnější“, „nepostradatel­nější“.

Biologické hodiny jsou neúprosné

Někdy se stává, že když si pak vzpomeneme na miminko, je již pozdě. Velká část moderních žen odsouvá rozhodnutí k otěhotnění na neurčito, často proto, že se mylně domnívají, že asistovaná reprodukce dokáže pořídit dítě v jakémkoliv věku, každé ženě. Přes veškeré úspěchy metod IVF však ani specializovaní lékaři z oboru reprodukční medicíny nedokáží zázraky.

O rizicích spojených s odkládáním mateřství hovoří MUDr. Nicole Mardešićová z pražské kliniky Pronatal: „Hlavním prognostickým faktorem při otěhotnění je věk ženy. Reprodukční období žen je zkrátka omezeno a po 30. roce naše plodnost postupně klesá, po 40. roce je šance na otěhotnění s vlastními vajíčky již velmi nízká.“ A víra v neomezené možnosti moderní technologie ještě stoupá, především u poslední generace tzv. mileniálů: „Je tu jisté riziko, že na reprodukční medicínu bude spoléhat do budoucna stále více párů. Jenomže ani sofistikované metody IVF nejsou zárukou úspěchu“, upozorňuje doktorka Mardešićová.

Co s tím tedy udělat?

Ženy často odkládají narození potomka z velmi reálných důvodů – často si v hektickém životním tempu prostě nestihnou vybudovat dostatečně pevný vztah, který unese toto životní rozhodnutí. A obava z nové životní role není vždy jen na straně ženy: „Často se setkávám s tím, že žena by dítě chtěla, ale partner se na to ještě necítí,“ říká doktorka Mardešićová.

Dalším přirozeným důvodem, proč do toho ještě „nebouchnout“, je také snaha vybudovat co nejkrásnější domov, zajistit rodinu po finanční stránce, připravit vše do naprosté dokonalosti. „Některé páry rodinu plánují až moc dlouho a vůbec si neuvědomují, že dobu početí nelze odkládat do nekonečna“, říká paní doktorka, “někdy se lidé také bojí změn, které s sebou narození miminka přinese. Zejména u prvního potomka, kdy nevíte, do čeho jdete. Dnešní doba nás nutí nad vším přemýšlet až příliš.“, dodává MUDr. Mardešićová

Co si tedy počít, pokud se rozhodnete „do toho“ jít?

Sehnat potencionálního tatínka a hodně, hodně se milovat. Pokud se však nepodaří pořídit si miminko přirozenou cestou, rozhodně využijte služeb reprodukčních klinik. Nemusíte se ničeho bát. Nikdo vám zde nebude vyčítat vaše dřívější rozhodnutí, veškerá energie bude zaměřena na vás a vaše potřeby. Po prvotním bezbolestném vyšetření následuje v dobrých klinikách psychologická péče, která často vyřeší problém bez nutnosti použití dalších metod asistované reprodukce. Často je problém totiž více v naší hlavě, než v našem těle. Pokud se však ukáže, že početí brání nějaký zdravotní problém, budou vám poskytnuty veškeré informace, které budete potřebovat pro vaše správné rozhodnutí.

Pořídit si potomka zkrátka vyžaduje nejenom poctivou práci, ale i dobré načasování a velkou dávku štěstí. Myslete proto na toto životní rozhodnutí včas a v případě neúspěchů nepropadejte panice a vyhledejte odbornou pomoc.


publikováno: 21. 12. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: miminko, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+