Lymská borelióza je na vzestupu. Pozor na klíšťata! | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Lymská borelióza je na vzestupu. Pozor na klíšťata!

22. 8. 2012

Do 30. týdne letošního roku (tzn. do 29. července) bylo v České republice hlášeno 96 případů onemocnění lymskou boreliózou (dle statistik Státního zdravotního ústavu). Aktuální stav komentuje MUDr. Blanka Boualay z laboratoří synlab czech: „V posledním měsíci evidujeme výrazně vyšší zájem o laboratorní vyšetření pacientů s podezřením na onemocnění lymskou boreliózou. Pokud se počasí vydaří, zpravidla zaznamenáváme zvýšený zájem o vyšetření protilátek proti původci onemocnění lymské boreliózy na jaře, počátkem léta a pak začátkem podzimu.“ Jak poznáte, že nemoc máte?

Vyšetření protilátek

Spolehlivá prevence v podobě očkování proti lymské borelióze není dostupná. Nezbývá, než se chránit před přisátím klíštěte. Pokud k němu přece jen dojde a objeví se pro lymskou boreliózu charakteristické příznaky, z nichž nejmarkantnější je typická červená difuzní skvrna na pokožce se světlým středem, je nezbytné, aby lékař co nejrychleji zahájil léčbu antibiotiky. Pro zahájení léčby je žádoucí kombinace klinického i laboratorního vyšetření pacienta. „V laboratoři provádíme vyšetření protilátek proti spirochétám, které způsobují LB, z krevního séra a mozkomíšního moku pacientů. Nově jsme zavedli detekci specifického znaku CD 57 lymfocytů-buněk imunitního systému z nesrážlivé žilní krve. Tento test se používá k odhadu aktivity infekce a stanovení účinnosti terapie u pacientů s lymskou boreliózou,“ uvedla MUDr. Blanka Boualay. Léčba antibiotiky by měla být dostatečně dlouhá – tedy delší než je u běžných onemocnění, jako je například angína.

Sledujte příznaky

Červená skvrna je pro boreliózu typická, ale neobjevuje se u všech nakažených U větší části infikovaných pacientů se na kůži objeví typická skvrna – erythema migrans. Nejčastěji jde o červený kruh se světlejším středem, ale skvrna může být i celoplošná, od pěti do několika desítek centimetrů. Charakteristické je, že se objeví až s odstupem několika dnů, často až týdnů, od přisátí klíštěte. To ji odlišuje od alergické reakce na kousnutí. Skvrna může být v místě přisátí klíštěte, ale i jinde na těle. U mnoha nakažených se však erythema migrans nevytvoří vůbec. Pozornost je pak třeba věnovat dalším příznakům, mezi které patří bolesti hlavy, svalů a kloubů či zvýšená teplota. To přispívá k obtížné diagnóze boreliózy, protože tyto příznaky jsou snadno zaměnitelné s jinými onemocněními. Lymská borelióza zároveň nemusí souviset jen s přisátím klíštěte. V menší míře ji přenáší i hmyz.

Špatně léčená a nedoléčené lymská borelióza

Nedoléčená lymská borelióza může být původcem závažných zdravotních problémů Málo se ví o tom, že ti kteří prodělali lymskou boreliózu, by měli být sledováni po dobu dalších dvou let. Během nich by měl být posuzován klinický stav pacienta a také prováděny další laboratorní testy. To je důležité pro úplné doléčení pacienta a eliminaci negativních dopadů na zdraví pacienta. Špatně léčená a nedoléčené lymská borelióza vede k tomu, že se borelie mohou usadit v různých orgánech, jako jsou klouby, srdce nebo mozek. Výsledkem je pak chronické stádium lymské boreliózy, které je provázeno mnoha závažnými zdravotními problémy.

Syndrom po prodělaném onemocnění

Přetrvávající potíže po léčbě jsou označovány jako post-lyme syndrom, jehož podkladem mohou být jednak imunopatologicky navozené změny, jednak se do značné míry muže jednat i o psychosomatické projevy. Pacienti si stěžují často na migrující bolesti kloubů, svalů, bolesti hlavy a únavnost. Ve velkých studiích několika set nemocných bylo ověřeno, že lidé, kteří věřili, že se vyléčili, měli méně subjektivních stesku než ti, kteří se domnívali, že nebyli vyléčeni nebo ne zcela. I pro psychickou pohodu je důležité, aby léčba byla dokončena a podpořena příznivými výsledky z laboratorních tes­tů.

Čeští vědci diagnostikovali další onemocnění, které přenáší klíště

Pražská laboratoř Chambon v loňském roce prokázala, že klíšťata způsobují u lidí zcela nové onemocnění – ehrlichiózu. Původci onemocnění Ehrlichie se šíří krevními buňkami. Bakterii způsobující nemoc objevili pracovníci laboratoře v krvi dvou onkologicky nemocných pacientů, na které se přisálo klíště. Ehrlichióza se zatím podle lékařů a epidemiologů projevuje u lidí jako méně závažné onemocnění ve srovnání s encefalitidou či lymskou boreliózou. Pokud pacienti nemají oslabený imunitní systém, mohou se vyléčit i bez léčby.

www.synlab.cz


publikováno: 22. 8. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, hmyz, nemoci, prevence, zahrada

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+