Migréna může někdy souviset s menstruačním cyklem | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Migréna může někdy souviset s menstruačním cyklem

20. 6. 2013

Migréna je onemocnění neznámé příčiny, které postihuje častěji ženy než muže. Jedná se o silnou opakující se bolesti hlavy, které mají určité rysy a někdy začínají tzv. prodromálními příznaky (například světloplachost, mžitky před očima, atd.), které signalizují nástup migrenózního záchvatu. Mechanizmus vzniku a příčiny nedokážeme spolehlivě vysvětlit, ale existují určitá opatření, která nám mohou pomoci zabránit jejich vzniku nebo alespoň výrazně zmírnit jejich průběh. Někdy lze dokonce vysledovat určité vyvolávající momenty, které pravděpodobnost vzniku migrény u konkrétního jedince zvyšují. Více objasní MUDr. Pavel Turčan, odborný ženský lékař a sexuolog z Centra MEDIOL v Olomouci.

MUDr. Pavel Turčan

MUDr. Pavel Turčan

Migréna a pohlavní hormony

Poměrně často se setkáváme se ženami, které začaly migrénami trpět od puberty, s nástupem menstruačního cyklu, a ustaly jim až nástupem klimakteria se zástavou menstruačního cyklu. U části žen se migréna v průběhu cyklu může objevovat kdykoli, nezávisle na situaci a na fáze cyklu, u jiných, a to je jev častější, se vyskytují jako součást tzv. premenstruačního syndromu. Některé ženy mívají migrénu při ovulaci a další zase při menstruačním krvácení. Přesný vztah mezi ženskými pohlavními hormony a migrénou nejsme za současného stavu poznání schopni definovat, ale z pozorování je jasné, že určitě existuje. Otázkou je, proč jsou někteří jedinci na hormonální změny citlivější a někteří nikoliv.

Hypoglykémie,pre­menstruační syndrom

Jedním z poměrně častých faktorů vyvolávajících nástup migrény je hypoglykémie, nebo-li nízká hladina cukru v krvi. Důležité je i dodržování pitného režimu. U části žen bývají migrény vyvolány nadměrným zadržováním tekutin v těle, nejčastěji opět jako součást premenstruačního syndromu. Poměrně značná část populace, zvláště pak ženy dlouhodobě užívající hormonální antikoncepci, mohou trpět nedostatkem magnézia a vitaminu B6 – pyridoxinu. Nedostatek magnézia může způsobit zvýšené vylučování aldosteronu – hormonu z nadledvinek, který podporuje zadržování soli a vody v organizmu. Rovněž nadměrná konzumace cukru může podporovat po dobu 1–2 dnů zadržování vody v těle a to i přesto, že hladina aldosteronu zůstává v normě.

Jak postupovat, když trpíte migrénami?

Než zajdete k neurologovi, pod jehož kompetenci diagnostika i léčba migrenózních bolestí hlavy spadá, můžete si zkusit poradit i samy svépomocí. Důležité je dodržování správných stravovacích návyků s vyváženou stravou, která by měla obsahovat mimo jiné i potraviny s nižším glykemickým indexem, například cereálie nebo celozrnné pečivo, ze kterých se cukr uvolňuje pomaleji. Váš celkový denní příjem potravin by měl být správně rozdělen do pěti dávek – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Předejdete tak rozkolísání hladiny cukru v krvi a vzniku hypoglykémie. Rovněž správný pitný režim- tj. minimálně 2,5 litru tekutin na den je základem zdravé životosprávy. Vhodné je doplňování hořčíku a pyridoxinu, případně i jiných vitaminů a stopových prvků. Na trhu je také několik doplňků stravy, které jsou komplexnější povahy a svým působením mohou napomáhat stabilizaci hormonálních hladin v průběhu cyklu. Jedním z nich je například Sarapis mensis v dávkování 2×1 kapsle denně.

Užívání hormonální antikoncepce

Bohužel jsou určité případy, kdy se ani vhodnou životosprávou a dietním režimem, někdy i s vynecháním alkoholu, kofeinu, čokolády apod., nepodaří migrény dostatečně zvládnout. V tomto případě, zvláště pokud se jedná o migrény vznikající v návaznosti na menstruační cyklus, neurolog při léčbě spolupracuje s gynekologem a většinou se doporučuje užívání hormonální antikoncepce buď s antimineralo­kortikoidním účinkem (působícím proti zadržování vody v těle), nebo v některých případech i kontinuální užívání hormonální antikoncepce blokující ovulaci i po několik měsíců s vynecháním týdenní pauzy.

  • Doplněk stravy vhodný pro dívky a ženy Sarapis Mensis díky vitaminům skupiny B přispívá k úlevě od některých nepříjemných projevů PMS – premenstruační syndrom, jako je únava a vyčerpání. Speciálně vitamin B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity v tomto období. Více informací najdete na: www.vegall.cz, nebo na bezplatné lince: 800 100 140.

publikováno: 20. 6. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: antikoncepce, bolest, celozrnný, hlava, lékárna, migrena, nespavost, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+