Nejčastější skryté vady, kvůli kterým riskujeme za volantem | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nejčastější skryté vady, kvůli kterým riskujeme za volantem

28. 11. 2016

Jakákoli vada zraku znamená, že mozek dostává od oka zkreslené informace. Kvůli nim pak na podněty nemusíme reagovat včas a správně, což může představovat velké nebezpečí třeba za volantem. Nebezpečné je zejména to, že mnoho řidičů o svém problému neví.

Vady, o kterých nevíte

„Běžné vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost většina z nás koriguje, protože je to v každodenním životě na obtíž a také praktický lékař tyto vady odhalí snadno při čtení písmen z tabule. Skutečným problémem bývají takové vady, o kterých nemusíme mít vůbec tušení, například vada periferního či prostorového vidění nebo šeroslepost,” vysvětluje Daniel Szarvas, kontaktolog VašeČočky.cz. Kdo by si měl dát obzvlášť pozor?

Lidé po laserové operaci

U některých pacientů po laserové operaci oka dochází k porušení takzvané kontrastní citlivosti. To znamená, že oko nerozezná tak malý kontrast jako dříve. V Německu dokonce profesionální řidiči podstupují test kontrastní citlivosti, aby mohli vykonávat svoji profesi.

Senioři

Nespoléhejte pouze na povinné vyšetření od 65. roku. Byť problémy se zrakem nejsou pouze doménou seniorů (zrak se může začít zhoršovat kdykoliv), měly by být pro starší řidiče pravidelné kontroly u očního lékaře samozřejmostí právě kvůli riziku „skrytých“ vad.

Lidé trpící šeroslepostí

Šeroslepost komplikuje řízení především za šera, při mlze či dešti, což je v této roční době prakticky na denním pořádku. „Pomoci mohou brýle se speciálními filtry určenými pro řidiče. Ty pomáhají rozeznat menší rozdíly v kontrastu,“ radí Daniel Szarvas.

Pacienti se zeleným zákalem

Pokročilejší stádia zeleného zákalu s sebou přináší zužování zorného pole, kvůli kterému nemusíte včas zaznamenat objekty přibližující se k vašemu autu ze stran, například srnku běžící k silnici. V tomto stádiu glaukomu bývá již řidičům odebrán řidičský průkaz.

Kromě toho je potřeba brát na vědomí, že na silnici a v autě je už samo o sobě více rizikových faktorů než třeba na procházce v parku. Protisvětla jedoucích aut, sloupky překážející ve výhledu, zrcátka zkreslující vzdálenost nebo třeba nečistoty na okně, to vše komplikuje naše vidění a nekorigovaná oční vada nebezpečí ještě násobí. Vyšetření zraku minimálně jednou za rok může skutečně zachránit lidské životy.


publikováno: 28. 11. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: auto, oči, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+