Nouzová antikoncepce v EU bez lékařského předpisu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nouzová antikoncepce v EU bez lékařského předpisu

21. 1. 2015

Za historické lze považovat rozhodnutí Evropská komise, která schválila přímou dostupnost nouzové antikoncepce ellaOne (ulipristal acetát, 30 mg) v lékárnách bez lékařského předpisu. Jedná se o první takové rozhodnutí vztahující se k nějakému perorálnímu antikoncepčnímu přípravku, které je platné pro všechny země EU podle národních implementačních postupů. Více než 120 milionům žen z celé EU má tak možnost získat přímý přístup k nouzové antikoncepci. Přípravek ellaOne bude poprvé k dostání bez předpisu v lékárnách některých evropských zemí od únor 2015 a po zbytek roku bude postupně uváděn na trhy v celé EU.

Pilulka se užívá během prvních 24 hodin

Tento krok navazuje na předchozí kladné stanovisko Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA), který došel k závěru, že ellaOne je nejúčinnější při užití během prvních 24 hodin a může se užívat bezpečně i bez lékařského předpisu.

Ženy chtějí lepší přístup k nouzové antikoncepci

Navzdory širokému užívání běžné antikoncepce je 44 % všech těhotenství v Evropě stále nechtěných a rozsáhlá evropská studie zahrnující 7 000 sexuálně aktivních žen ukázala, že 30 % udává nechráněný sexuální styk alespoň jednou za posledních 12 měsíců, přestože nechtějí otěhotnět. Ženy chtějí mít možnost lepšího přístupu k nouzové antikoncepci.

Působí v době, kdy je riziko těhotenství nejvyšší

Výkonná ředitelka společnosti HRA Pharma Erin Gainerová k tomu řekla: „Od svého uvedení na trh v roce 2009 je přípravek ellaOne mezi zdravotnickými pracovníky stále víc uznávaný jako nový standard nouzové antikoncepce. Od okamžiku, kdy začal být k dispozici, ho užily více než 3 miliony žen ze 70 zemí. Při užití do 24 hodin po nechráněném styku je účinnější než stávající alternativy, protože je prokázáno, že působí v době, kdy je riziko těhotenství nejvyšší, tedy těsně před ovulací. Jako žena a zároveň výkonná ředitelka společnosti zaměřené na inovace v péči o zdraví žen to vidím jako zlomový okamžik, kdy jediné rozhodnutí poprvé dalo tolika ženám po celé Evropské unii možnost svobodně rozhodovat o vlastní budoucnosti.“


publikováno: 21. 1. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: antikoncepce, gynekologie, lékárna, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+