Ochraňte školáka před podzimními nemocemi | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Ochraňte školáka před podzimními nemocemi

8. 9. 2017

Dětská imunita ještě není dostatečné silná, proto i po malém prochladnutí či kýchnutí mohou děti potrápit nejrůznější obtíže. Zátěžovým obdobím je především začátek září. Děti nastupují do škol či školek a jsou vystaveny zvýšenému množství bakterií a virů, které se v těchto veřejných místech koncentrují. Jen pouhá přítomnost dítěte v kolektivu znamená až 4× větší riziko nákazy. Mezi nejčastější nemoci patří záněty dýchacích cest, průjmová onemocnění či záněty středního ucha.

Nástup do školy je vždy zkouškou dětské imunity

V dětských kolektivech a uzavřených prostorách se infekce šíří opravdu velmi snadno. Imunitní systém dětí nemusí být ještě plně vybudován, dozrává postupně během prvních šesti až osmi let života. V tomto věku je proto riziko nákazy vyšší. „Na imunitu mají vliv jak dědičné faktory, tak také způsob života. Rozhoduje zejména výživa, sociální faktory a hygienické návyky v rodině. Děti často neumí správně smrkat, nejsou vedeny k mytí rukou apod., což k samotnému šíření infekce přispívá,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Změny venkovní teploty

Další významný faktor představují výkyvy teplot, které jsou pro podzimní počasí charakteristické. Počasí je s nastupujícím podzimem velmi proměnlivé, a pro rodiče je někdy těžké odhadnout, jak dítě vhodně obléci. K nástupu nemoci může dále přispět i zvýšená psychická zátěž dítěte spojená se začátkem školního roku. Stresovaný organismus je náchylnější k onemocnění, protože nedochází k dostatečné tvorbě látek ovlivňujících jeho obranyschopnost.

Záněty horních dýchacích cest

Nejčastějšími infekčními virovými onemocněními u dětí jsou záněty horních dýchacích cest. Ty mívají mírnější průběh. Děti trápí rýma, kašel, teplota až horečka, jsou neklidné, bez chuti k jídlu a pití a celkově bez nálady. Většinou se jedná o záněty nosohltanu, které se však mohou zkomplikovat a rozšířit se do středouší, vedlejších nosních dutin nebo do průdušek a plic. Začátkem školního roku může děti skolit také chřipka. Je velmi nakažlivá a obvykle se začíná šířit právě na podzim. Provází ji vysoká horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů, značná únava, malátnost a nechutenství.

Jak doma léčit

„Na podzim a v zimě tyto nemoci útočí nejvíce. Způsobují je viry, proto jsou proti nim antibiotika neúčinná. Jejich podání by naopak mohlo uškodit dalším oslabením organismu. Léčíme tedy pouze symptomy pomocí léků na tlumení bolesti a horečky, tedy analgetiky a antipyretiky,“ doplňuje MUDr. Bajová. Dětem od 6 let (s tělesnou hmotností 21 kg a více) je možné podávat například tablety Paralen 500, je však potřeba dodržovat doporučené dávkování dle věku a hmotnosti dítěte. Pro mladší je vhodný Paralen 125, který lze podávat dětem od 3 let s tělesnou hmotností 9 kg a více. Obvyklou komplikací zánětů horních cest dýchacích bývá zánět středního ucha. Postihuje nejčastěji děti a může být i oboustranný. Většinou se objevuje v souvislosti s rýmou, kdy se infekce dostává vzestupně do oblasti středouší přes sluchovou trubici a postupně dochází k uzávěru sluchové trubice. Přidá se zvýšená teplota, neklid, pláč a u nejmenších dětí i zvracení a průjem. Základem úspěšné léčby je správná a včasná diagnóza, jejíž součástí by mělo být podání analgetik a antipyretik a přikládání studených obkladů na uši. Při rýmě pak udržujeme průchodný nos – smrkáním, odsátím a aplikací nosních kapek.

K podzimním nemocem se řadí rovněž angína

Může být bakteriálního i virového původu, přičemž jejím nejčastějším původcem bývají bakterie zvané streptokoky. Jde o kapénkovou infekci, přenáší se tedy vzduchem, a to nejčastěji při kašli. Angínu bakteriálního původu provází bolest v krku, obtíže při polykání, bolest hlavy, celková únava, horečka a v počátku může být i zimnice. Typické je zarudnutí v krku a zduřelé a překrvené mandle. Je třeba onemocnění nepodceňovat a včas zahájit léčbu analgetiky/an­tipyretiky a antibiotiky. Důležitý je i klid na lůžku a podávání kašovité stravy. Pozdní léčba či přechozená angína totiž může vést k vážným zdravotním komplikacím.

  • PARALEN® 500 a PARALEN® 125 jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. Obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

publikováno: 8. 9. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: antibiotika, dítě, nemoci, školák

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+