Opakované spontánní potraty | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Opakované spontánní potraty

5. 3. 2018

Samovolný potrat je pro každou ženu těžkou psychickou zkouškou. Bohužel se navíc nejedná o ojedinělý jev, protože v průměru touto smutnou událostí končí až každé páté těhotenství. Nejčastěji se tak děje v prvním trimestru a většinou se jedná jen o jednorázovou záležitost. Stane-li se, že spontánní potrat se opakuje dvakrát nebo vícekrát, nejdůležitějším krokem je překonat počáteční smutek a o problému si promluvit s odborníky a nečekat na další „šance“.

Proč k potratům dochází?

Konkrétní důvod prvního potratu se ve většině případů nedozvíme. Často se důvod nezjišťuje a problém s potrácením se začíná řešit až po více neúspěších. Podle statistik zažijí 4 % párů dva potraty a 1 % budoucích rodičů jich dokonce prožije tři a více. V těchto případech pak bývají jako jeden z nejčastějších důvodů zjištěny genetické abnormality. U partnerů je proto vhodné provést na odborném pracovišti genetická vyšetření a podle zjištěných výsledků postupovat dále. Pomoci může i IVF léčba. „Přestože ženy opakované potrácení často nechápou jako problém neplodnosti, reprodukční centra jim v tomto ohledu mohou pomoci. Díky preimplantačnímu genetickému sceeningu lze totiž vybrat nejvhodnější embryo bez genetické zátěže ještě před tím, než je přeneseno do dělohy ženy. Právě u něj je pak největší šance, že se bezproblémově uhnízdí a k dalšímu potratu nedojde,“ vysvětluje ředitelka kliniky Repromeda MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., kde párům s opakovaným potrácením také pomáhají.

Lékařskou pomoc je ale v tomto případě vhodné vyhledat co nejdříve, protože podstatným faktorem je i věk ženy. „Vyšší věk a předchozí potrat zvyšují pravděpodobnost dalšího neúspěchu – po dvou potratech je třetí těhotenství ukončeno předčasně až v 25 % případů, čtvrté až v 46 %,“ dodává MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. Podle odborníků však může být tento jev ještě častější.

Pozor na endokrinní nerovnováhu

Kromě genetických problémů bývají častou vinou potratů i autoimunitní onemocnění nebo endokrinní nerovnováha. Nejčastěji se s ní setkáváme ve formě syndromu polycystických ovarií. Trpí jím až 40 % žen, které si opakovanými ztrátami plodu prošly. Syndrom s sebou navíc nese i riziko vzniku diabetu 2. typu, hypertenze nebo depresivních stavů. Při podezření na tuto poruchu podstoupí žena ultrazvukové a hormonální vyšetření a podle jeho výsledků začne s doporučenou­ léčbou.

Viníky mohou odhalit i komplexní rozbory krve

Může jít například o tzv. antifosfolipidový syndrom. „U tohoto syndromu jsou v těle zvýšené protilátky, které zapříčiňují uzávěry cév. Kromě vzniku trombózy či plicní embolie pak může být syndrom zodpovědný právě za těhotenské komplikace. Není to však neléčitelný problém. Při předepsání vhodných léčiv se dá docílit šance na otěhotnění a donošení dítěte výrazně zvýšit,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Vyšetření související se samovolným potratem se však netýkají pouze ženy, ale i jejího partnera. Často se v souvislosti s opakovaným potrácením vyskytuje snížený počet spermií v ejakulátu, poškozená DNA spermií nebo chromozomální abnormality partnera, což může mít na potrácení také vliv.

www.repromeda.cz


publikováno: 5. 3. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+