Osteoporóza se netýká jen žen po přechodu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Osteoporóza se netýká jen žen po přechodu

24. 8. 2012

Myslíte si, že jste moc mladá a osteoporóza se vás zatím netýká? Omyl. Přestože postihuje především ženy v období po menopauze, utvářejí se podmínky pro její vznik již od dětství. Jste maminka v očekávání či máte už větší děti? „Nezapomínejte na prevenci a zdravé stravování, jelikož předpoklady pro řídnutí kostí se utvářejí již před narozením“ upozorňuje ředitel Revmatologického ústavu prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.

Úbytkem kostní hmoty

Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí je nebezpečná nemoc, charakteristická úbytkem kostní hmoty, jež má za následek sníženou odolnost proti mechanickému namáhání. Tím roste riziko zlomeniny již při minimální zátěži. Někdy se jí říká tichý zloděj kostí. Záludná je tato choroba v tom, že nemá prakticky žádné příznaky. Při onemocnění osteoporózou ztrácejí kosti svoji pevnost a křehnou a prvním projevem může být právě až zlomenina.

Důkladná prevence je nezbytná

Zlomeniny ve stáří nejsou nutné zlo a daň věku, dá se jim předcházet. Proto pokud vaše babička trpěla na zlomeniny různého druhu, „hlídejte“ si stav kostí u sebe, případně i u své matky. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě až polovina žen a až třetina mužů. U žen nad 45 let zapříčiňuje dokonce vyšší počet dní strávených v nemocnici než mnoho jiných chorob včetně cukrovky, infarktu myokardu a rakoviny prsou. V Česku touto nemocí trpí téměř tři čtvrtě milionu lidí. Z toho je více než 500 000 žen a 250 000 mužů. Další asi milion lidí může být postižen osteopenií, což je prořídnutí kostí nižšího stupně. Vývoj ukazuje, že v civilizovaných zemích postihne osteoporóza dříve nebo později 7 až 8 procent obyvatelstva. Důkladná prevence je tedy nezbytná.

Podceňování nemoci se nevyplácí

Osteoporóza se projevuje téměř u třetiny žen starších padesáti let, nad sedmdesát let jí pak trpí už téměř polovina žen. Léčeno je ale pouze deset až patnáct procent postižených. „Stav diagnostiky a včasné léčby osteoporózy není v Česku stále ideální. V přístrojovém vybavení celotělovými denzitometry zaostáváme za průměrem EU. Zavedení poradenství by mělo vést k optimalizaci příjmu vápníku a vitaminu D, a tím i k prevenci rozvoje osteoporózy,“ uvádí ředitel Revmatologického ústavu prof. MUDr. Karel Pavelka

Důvody řídnutí kostí

Množství kostní hmoty je z velké části dáno geneticky. Vrcholového množství kostní hmoty dosahujeme asi ve 30 letech, přitom 90 % tohoto objemu je nabyto do 20 let. Vznik osteoporózy je tedy dán maximálním množstvím kostní hmoty vytvořeným v mladém věku a rychlostí jejího úbytku v pozdějším věku.

Jednou z příčin vzniku osteoporózy může být nezdravý životní styl dětí, dalším důvodem je prodlužující se průměrná délka života. „Většina lidí si představí kost jako tvrdou, neživou hmotu, ale opak je pravdou,“ říká prof. MUDr. Karel Pavelka z Revmatologického ústavu v Praze. „Kost je živá tkáň, ve které během života dochází k neustálé obměně kostní hmoty. V momentě, kdy se množství kostní hmoty sníží pod normální hranici, nazývá se tento stav osteopenií,“ doplňuje. S přibývajícím věkem dochází u každého člověka k úbytku kostní hmoty a narušení její mikrostruktury, ale některé vlivy můžeme zmírnit či oddálit. Pokud je proces odbourávání příliš rychlý, kosti zeslábnou a může vzniknout osteoporóza.

Hormonální změny

„Příčin osteoporózy je mnoho,“ uvádí revmatolog a dodává: „Hlavním a nejčastějším důvodem je hormonální změna v období menopauzy v důsledku snížení tvorby estrogenu. Zdravý životní styl, trávení volného času aktivně, dostatečný přísun vápníku a vitaminu D, to je pár rad, jak lze účinně s osteoporózou bojovat. Samozřejmě, že osoby, které mají nedostatek pohybu, kuřáci, a ženy které mají ve stravě před menopauzou nedostatek vápníku, podporují u sebe toto bolestivé onemocnění,“ uzavírá důvody vzniku, prof. MUDr. Karel Pavelka.

Životní styl a prevence

Základ pevné kosti se utváří už v prenatálním období a příjem vápníku s přiměřenou pohybovou aktivitou ve věku do 25 let je pro jejich pozdější stav rozhodující. Konzumace vápníku, vitaminu D i pohybová aktivita jsou pochopitelně důležité i v dalším období, a to pro zachování dosažené kvality kostí a zpomalení jejího odbourávání. Nejvhodnější je využít jako zdroj vápníku mléčné výrobky, protože z nich je jeho využitelnost pro organizmus nejsnazší. Nejvyšší obsah vápníku je v tvrdých sýrech – potřebné denní množství uhradí cca 100 g. „Prevence osteoporózy začíná již v dětství. K zabezpečení maximální hustoty kostí je důležitý příjem vápníku v potravě po celou dobu života, zejména pak v dětství, kdy je vytvořen základ pro kvalitu našich kostí. Kost je tvořena organickou a anorganickou komponentou, kde je nejvíce zastoupenou minerální látkou vápník, sítí kolagenních vláken a v nich uloženými solemi vápníku,“ říká nutriční terapeutka, Tamara Starnovská z České asociace sester.

Pozor na alkohol a cigarety

„Rizikové je i silné kuřáctví, alkoholismus a nadměrný příjem kávy a sycených nápojů. Také sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu patří do prokázaných rizik,“ uvádí Starnovská. Další ohroženou skupinou bývají osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI pod 19) nebo dokonce s anorexií. Také některé léky mohou při dlouhodobém podávání způsobit úbytek kostní hmoty. Vápník je základní složkou lidské kostry a jeho doporučená denní dávka je jeden a půl gramu. Nejlépe se přijímá potravou rozdělenou do malých dávek v průběhu celého dne. Nastávající maminky v těhotenství potřebují víc vápníku pro tvorbu kostí dítěte potřebuj nastávající maminky, které by se měly v těhotenství, ale také během kojení stravovat mléčnými kvalitními výrobky, především sýry, které jsou nejbohatším zdrojem vápníku.

Ověřte si, zda se stravujete správně

Pokud byste se chtěli dozvědět víc o svém stravování, poznat co je pro vás osobně vhodné a jak si se stravováním poradit ve vazbě na zdravotní rizika v rodině, je možné si domluvit konzultaci s nutričním terapeutem. Sekce nutričních terapeutů má přehled, kde v ČR jsou k dispozici.

Více na www.cnna.cz.

Hrozí vám riziko osteoporózy?

Pokud byste chtěli vědět, zda jste v ohrožení nemoci, obraťte se na akreditované osteocentrum Revmatologického ústavu v Praze, které se zaměřuje na léčbu sekundární osteoporózy při zánětlivých revmatických onemocněních. Je zde nezbytná týmová spolupráce ať už v zastoupení osteologa či gynekologa, kteří posoudí, zda je ve vašem případě nutné další vyšetření.

Více na www.revma.cz

Neovlivnitelné faktory, které mohou za vznik osteoporózy

  • genetické faktory: zlomenina krčku stehenní kosti některého z rodičů
  • předčasná menopauza (tj. před 45.rokem)
  • zlomení kosti před 50. rokem života zaviněné křehkostí kostí
  • poruchy menstruačního cyklu
  • snížení hladiny hormonu testosteronu u mužů
  • některá onemocnění (například diabetes, revmatoidní artritida)
  • BMI 19 a méně
  • věk nad 60 let

publikováno: 24. 8. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: bezpečný, dítě, gynekologie, hormony, hubnutí, klimakterium, mléko, nemoci, prevence, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+