Příští rok už odmítají technici dotovat výrobu některých zubních protéz | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Příští rok už odmítají technici dotovat výrobu některých zubních protéz

3. 10. 2014

Zubní technici opakovaně upozorňují, že od začátku příštího roku nebudou moci nadále dotovat výrobu některých typů zubních protéz. Jedná se především o zdravotnické prostředky hrazené v plné výši zdravotními pojišťovnami. Některé úhrady za tyto unikátní výrobky se za posledních 15 let nezměnily a nereagují na vývoj mezd, natož na ceny vstupních materiálů i kurzové rozdíly vyplývající ze současné politiky ČNB. Prezidentka Komory zubních techniků Alexandra Seidlová varuje, že vzniklá situace je už za hranicí udržitelnosti.

Platba za plně hrazené protézy se léta nezměnila

Podklady a statistiky Komory zubních techniků přinášejí alarmující čísla: vyrábět zdravotnické výrobky, jako jsou celkové a jednoduché částečné zubní náhrady, celokovové a pryskyřičné korunky, je pro zubní techniky vysoce prodělečné a hrozí, že je od 1. ledna 2015 nebude mít kdo vyrábět. Stát sice na jedné straně garantuje pacientům „plně hrazené“ protézy jednou za tři roky zdarma, na straně druhé ale úhrady za tyto výrobky buď nebyly od roku 1997 valorizovány, nebo minimálně. Jediná oblast, kde se dalo šetřit, jsou mzdy zubních techniků. Není neobvyklé, že vystudovaní zubní technici za vysoce odbornou práci inkasují jako zaměstnanci standardní laboratoře 10 800 až 12 000Kč hrubého, tedy asi 60 Kč na hodinu. Zkušený zubní technik, který vyrábí „plně hrazené“ výrobky, často pracuje za sotva dvě třetiny průměrné mzdy v ČR.

Výrobu zubních náhrad dotuje zubní technik

Úhrady, stanovené zákonem, jsou nedostačující – pro představu několik čísel: Při minutové sazbě zubní laboratoře 10 Kč, v čemž jsou zahrnuty veškeré náklady (materiál, práce, energie, správa objektu, vybavení) je reálná cena celkové dolní snímací zubní náhrady pro zubní laboratoř 3 700 Kč. Od pojišťovny dostane zubní lékař (nikoliv zubní technik) celkovou úhradu 3 617 Kč. Z této částky obdrží technik většinou částku zhruba 2 000 Kč. Ovšem ani pro lékaře není úhrada zbylých cca 1 500 Kč dostatečnou odměnou, a tudíž není vůle dávat technikovi, který je na svém zadavateli práce závislý, více než musí.

Německý model

Vyspělé státy Evropy tento problém vůbec nepřipouští a něco jako plně hrazené výrobky neznají. Celková náhrada v Německu stojí pacienta cca 500–2.000Eur.Systém je nastaven tak, že nejprve se dohodne pacient se zubařem, co chtějí vyrobit, tento rozpočet posoudí pojišťovna, která zohlední, zda se pacient chová zodpovědně, a podle toho mu přispěje nějakou částkou. Zubní technik, který protézu vyrobí, je také placen lékařem, smlouvu s pojišťovnou nemá, stejně jako u nás. Výrobní cena celkové náhrady z laboratoře je cca 400 až 2 000 Eur, podle provedení.

Zubní náhradu bude potřebovat stále více lidí

Podle statistik víme, že populace stárne. Je jasné, že při zvyšujícím se průměrném věku seniorů, je tato cílová skupina stále širší a ne každý senior si může dovolit řešit svoji bezzubost nákladnými implantáty. Jenomže, vracíme se v začarovaném kruhu zpátky – ani pro lékaře není atraktivní vyrábět protézy. Nastavením legislativy je tato oblast péče o zdraví velice problematická, a proto zubní technici žádají opakovaně řešení pomocí vyhlášky. Pomohlo by i rozdělení úhrady za úkony zubního lékaře a za práci zubního technika, jako tomu bylo v minulosti.

Náhrady nebude mít kdo vyrábět

Zákonem stanovené úhrady zdravotní pojišťovny mají bohužel jasný efekt: plně hrazené snímací náhrady nechce nikdo předepisovat, ani vyrábět – počet výdělečných zakázek pro zubní techniky se vlivem ekonomického tlaku krátí a objevují se první případy krachů laboratoří.


publikováno: 3. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: pojištění, zubní náhrady, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+