První ostrý zákrok s NanoKnife na ledvině byl úspěšný | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

První ostrý zákrok s NanoKnife na ledvině byl úspěšný

27. 1. 2015

Ukazuje se, že je v boji proti rakovinovým zhoubným nádorům velice efektivní NanoKnife. Tato nová technologie v oblasti miniinvazivních tkáňových ablací slouží k odstranění cílové měkké tkáně aniž by poškodila její okolní struktury.

Zachráněná ledvina

První ostrý zákrok na solitérní ledvině s touto novinkou provedl primář Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí MUDr. Josef Hořejš. Stalo se tak u pacienta, který už měl odstraněnu jednu ledvinu a protože by byl chirurgický zákrok na té druhé velmi rizikový, využila se metoda NonoKnife. Ta třiapadesátiletému muži ledvinu zachránila.

Výrazně menší poškození okolních tkání

„Samo o sobě šlo o invazivní metodu, protože zabodáváme jehlu do těla a do lidského orgánu. Oproti jiným ablačním metodám ale u NanoKnifu nedochází k zahřátí tkáně. Přístroj tedy neničí nebuněčné struktury,“ popisuje zákrok MUDr. Josef Hořejš. „Zůstávají tak volné tubulární struktury cévy, močovody a duté struktury ledvin.

„NanoKnife oproti běžně užívaným termickým ablacím deklaruje výrazně menší poškození okolních tkání,“ představuje novou technologii přednosta Chirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc, „To je v případě cév či jiných anatomických struktur, které mají být zachovány, velmi důležité.“

Na zhoubné nádory slinivky

Při užití přístroje NanoKnife se vysílá série mikrosekundových pulsů, které způsobí buněčnou smrt zasažené tkáně. A to bez toho, aby byla vystavena tkáň extrémnímu teplu či chladu. Metodu používají v pražské vojenské nemocnici již dva roky. Elektrody tu v celkové narkóze zavádějí nemocným s radikálně neodstranitelným zhoubným nádorem slinivky. „Novou metodou jsme ošetřili doposud více než čtyři desítky nemocných. Letos to budou další dvě desítky. A pak bude možné tuto metodu opravdu vyhodnotit,“ říká profesor Ryska.

Jak to funguje?

Radiofrekvence se přitom používá v medicíně již několik desetiletí. Je to druh energie, které se využívá k vytvoření určité vysoké teploty. Ta, aplikovaná v daném místě a po určitou dobu, má za výsledek odumření nežádoucí poškozené tkáně. Během výkonu radiofrekvenčním (RF) generátorem 1500X RF se ablační sonda umístí přímo do poškozené tkáně a několik malých zahnutých elektrod je rozmístěno ze sondy do poškozené tkáně. Vše probíhá pod kontrolou CT, ultrazvuku či MRI. Po zapnutí přístroje RF energie protéká elektrodami, čímž způsobuje ohřívání okolní tkáně. Jakmile je dosaženo dostatečné teploty, nežádoucí poškozená tkáň se rozpadne během několika minut. Tkáň je dále absorbována a přirozenou cestou vyloučena z těla ven.

Vysoká teplota ničí nežádoucí poškozené tkáně

Jakmile teplota tkáně stoupne nad 50 °C je permanentně zničena. Proces je velice rychlý, většinou stačí méně než 10 až 15minutová expozice pro 3 cm ablaci. Velikost celého místa ablace samozřejmě záleží na velikosti sondy, teplotě tkáně a na době nutné k aplikaci RF energie. Nežádoucí poškozenou tkáň je možné odstranit ablací bez poškození okolní zdravé tkáně.

Výběr pacienta

Vhodnost pacienta podle lokalizace nádoru určuje lékařský tým tvořený onkologem, radiologem a chirurgem případně dalším odborným lékařem (dle lokalizace nádoru – urolog, ortoped, internista, neurolog). Před výkonem je pacientovi znovu uděláno CT, které se opakuje týden po výkonu, tři měsíce po výkonu a šest měsíců po výkonu.

Výhody radiofrekvenční ablace

o Redukce velikosti nebo eliminace nádorů

o Minimálně invazivní metoda

o Vysoce efektivní (možnost použití u tumorů velkých 7 cm)

o Možnost opakované ablace tumorů

o Minimum komplikací či vedlejších účinků


publikováno: 27. 1. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, nemocnice, nové technologie, operace, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+