Rady pacientům s lupénkou | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Rady pacientům s lupénkou

30. 10. 2017

Návštěva lékaře, obzvlášť týká-li se závažného onemocnění, přináší nemocným velký stres. Může se velmi snadno stát, že pacient neví, jak by se měl lékaře na svou nemoc a její léčbu ptát, že je zahlcen novými informacemi a při návratu domů zjistí, že si pamatuje jen část. Nově vzniklý portál cistakuze.cz si klade za cíl pacientům v boji s lupénkou pomoci a poradit, jak se na návštěvu lékaře – dermatologa připravit.

Důležitá návštěva specialisty

V České republice se s lupénkou potýká zhruba 200–300 tisíc lidí, z toho přibližně 80 % trpí tzv. ložiskovou formou lupénky, která způsobuje červené skvrny na kůži a doprovází jej také bolest a svědění. Průběh je u každého z pacientů různý, zkušenosti postižených jsou proto velmi individuální.

Než půjdete na dermatologii

Na cestě k léčbě lupénky je velice důležitá návštěva specialisty, v tomto případě dermatologa. Ten má rozsáhlé znalosti a přehled o možnostech léčby a může pacientům výrazně pomoci. Prvořadé je mluvit o všech stránkách života s lupénkou otevřeně a zmínit všechny dopady na běžný život, což může být pro člověka trpícího lupénkou velice stresující. Web cistakuze.cz radí sepsat si před první dermatologickou prohlídkou, jak se onemocnění projevuje v průběhu dne, týdne nebo roku. Pacient by si měl také vyfotit postižená místa, která jsou nejvíce vidět, nebo která ho nejvíce zatěžují. Během návštěvy je velice důležité všemu, co říká lékař, rozumět. Není od věci si průběžně informace zaznamenávat.

Cílem rozhovoru s lékařem je nalézt tu správnou cestu

Při doporučení vhodné léčby zvažuje dermatolog množství různých faktorů, například typ lupénky, jak velkou část kůže lupénka zasahuje, jak závažné jsou její příznaky, do jaké míry ovlivňuje pacientův každodenní život, celkový zdravotní stav a další individuální faktory. V současnosti mají lékaři k dispozici tři hlavní možnosti léčby – lokální léčbu ložisek, fototerapii a systémovou léčbu.

Na stránkách je také zdarma k dispozici dotazník, který si mohou pacienti doma vyplnit ještě před návštěvou a seznam center specializované léč­by.

www.cistakuze.cz


publikováno: 30. 10. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: léčba, lékař, lupénka

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+