Road show O pneumokocích pěkně od plic | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Road show O pneumokocích pěkně od plic

13. 10. 2017

Tento víkend 14. a 15. října bude osvětové turné čekat na návštěvníky ostravského obchodního centra Forum Nová Karolina. Hlavním lákadlem je unikátní obří model plic se zvětšenými ukázkami bakterií pneumokoků. Program je naplánován od 11:00 do 19:00. „Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 000 obyvatel, z nichž přes 3000 nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců onemocnění je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení onemocnění je velice důležitá prevence a v neposlední řadě také očkování především u rizikových skupin,“ upozorňuje předsedkyně Mladých praktiků MUDr. Markéta Pfeiferová.

Začalo se v Praze

Unikátní obří model plic se zvětšenými ukázkami bakterií pneumokoků byl hlavním lákadlem Road show O pneumokocích pěkně od plic, která se o uplynulém víkendu 7. a 8. října zastavila v Praze. S vážnými riziky pneumokoků seznamovali lékaři a hostesky návštěvníky OC Europark Štěrboholy Praha. Dotazníky, které mapovaly znalost problematiky mezi veřejností, vyplnilo na pět set lidí. Příchozí si mohli vyzkoušet, zda znají pneumokoková onemocnění či zda jim nehrozí zápal plic. K návštěvě stánku zvaly zákazníky centra vyškolené hostesky. Odborné lékařské konzultace poskytuje sdružení Mladí praktici.

Je možné se očkovat

„Někteří příchozí vůbec nevěděli, že je mohou očkovat jejich praktičtí lékaři či že na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny. Časté dotazy směřovaly k tomu, jak dlouho očkování vydrží účinkovat. Ale například maminky malých dětí byly většinou dobře informované od pediatrů,“ přiblížila lékařka Pavla Potančoková z Mladých praktiků, která příchozím zájemcům ve štěrboholském centru v sobotu odpovídala na dotazy. Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení, ale přináší vážné riziko zápalu plic, které je pro zdraví, zejména starších lidí a dětí, velmi nebezpečné.

Pneumokok je kulovitá bakterie

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie velikosti zhruba dva mikrometry (tisícina milimetru), typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem tvoří obraz kávového zrnka. „Běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud se neoslabí obranné mechanismy člověka například při viróze. Pak mohou pneumokoky proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci,“ vysvětluje Pfeiferová. Nebezpečný je průnik do plic, který přináší pneumonii neboli zápal plic. Při vstupu do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Dětem pneumokoky způsobují také zánět středního ucha (otitidu).

Pneumokok se přenáší kapénkovou infekcí vzduchem

Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče. Pneumokokové infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Zápalem plic jsou ohroženi lidé pohybující se v infekčním prostředí, kterým může být například pracovní kolektiv, školní třída nebo rodina, kde ostatní trpí různými onemocněními dýchacích cest. Nejvyšší počet onemocnění se objevuje u malých dětí do 5 let a starších lidí nad 60 let.

  • Osvětová tour po největších městech Česka O pneumokocích pěkně od plic začala 30. září v obchodním centru Olympia v Modřicích u Brna. Zakončí ji 21. a 22. října 2017 infostánek v OC Rokycanská Plzeň.

Více o kampani si lze přečíst na webu www.pekneodplic­.cz, o Mladých prakticích na www.mladiprak­tici.cz.


publikováno: 13. 10. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: akce, očkování, plíce, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+