Světový den antikoncepce | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Světový den antikoncepce

24. 9. 2009

Světový den antikoncepce, 26. 9., se letos konal s mottem Tvůj život, Tvůj hlas: Mluv o antikoncepci! Jeho letošním cílem je motivovat dospívající lidi, aby hovořili o sexu s lidmi,kterým věří a aby si získávali informace, které potřebují k prevenci nechtěných těhotenství a přenosu pohlavních chorob. Protože naprostá většina z dospívajících tráví čas na internetu a užívají některé ze sociálních médií jako je Facebook, Twitter a Youtube, vytvořila se za podpory iniciativy Světový den antikoncepce skupina regionálně známých blogerů, kteří chtějí mladé lidi ve¨věku 15 – 19 osmělit, zbavit nedůvěry a strachu a přimět k tomu, aby na svých oblíbených sociálních sítích otevřeně hovořili o sexu a problematice antikoncepce.

Dospívajících se stydí a riskují

Alarmující výsledky mezinárodního výzkumu provedeného iniciativou Světový den antikoncepce poukazují na to, že třetina mladých lidí na světě provozuje nechráněný sex. Výzkum mezilidské komunikace a sexuálního chování dospívajících také odhalil, že třetina dospívajících užívá nespolehlivé metody antikoncepce a stydí se o sexuální problematice hovořit se svými partnery a vrstevníky. České republice je situace obdobná. Podle Výzkumu sexuálního chování v ČR (Weiss a Zvěřina: 2009) nepoužilo žádnou antikoncepci při prvním pohlavním styku s novým partnerem 23 % žen ve věku 15–29 let, 39 % použilo kondom, 28 % antikoncepční pilulky a na metodu přerušované soulože spolehlo 9 % žen3. (Vzhledem k tomu, že mnoho mladých párů používá jak hormonální antikoncepci, tak kondom, odhaduje se používání kondomů až na 80 % u patnáctiletých.)

Zbytečné potraty

Nechráněný sex je celosvětový problém, který vede k nechtěným těhotenstvím a umožňuje snadné šíření pohlavních chorob. Ročně celosvětově otěhotní 205 milionů žen, avšak více než jedna třetina z těchto těhotenství je neplánovaných. V České republice v roce 2008 bylo hlášeno 25.760 umělých přerušení těhotenství (UPT) (z 41 446 potratů celkem), což je 10,16 UPT na 1 000 žen v plodném věku (15–49 let). To je velice mírné zvýšení počtu oproti roku 2007, kdy došlo k 25.414 UPT. Počet UPT od počátku 90. let klesá.


publikováno: 24. 9. 2009, v rubrice Rodina
Štítky: antikoncepce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+