Unikátní operace léčí obezitu a diabetes 2. typu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Unikátní operace léčí obezitu a diabetes 2. typu

25. 5. 2010

Plikace žaludku i chirurgická léčba diabetu 2. typu jsou v České republice naprosto ojedinělé. Obě léčebné metody provádějí v nestátním zdravotnickém zařízení pro léčbu obezity a metabolických onemocnění OB klinice Praha. Po přestěhování do nových moderních prostor v Centru Krejcárek v Praze 3 se může klinika stát největším obezitologicko-bariatrickým pracovištěm v České republice.

Žaludek zůstane celý

Foto: Stanislav Pecháček

Foto: Stanislav Pecháček

OB klinika Praha je jedním ze tří pracovišť na celém světě, kde se začala používat nová operační metoda – plikace žaludku. Podobně jako jiné zákroky vede k redukci váhy, nicméně u tohoto výkonu není třeba, například v porovnání se sleeve gastrektomií, odstraňovat velkou část žaludku. „Ten ponecháme nemocnému celý, zjednodušeně řečeno jej pouze určitým způsobem prošijeme. Metoda je tudíž velmi šetrná a především je vratná, protože můžeme stehy kdykoli přerušit a vrátit žaludek do původního stavu,“ vysvětluje profesor Martin Fried, přednosta OB kliniky Praha a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Srolování zmenší objem

Plikaci žaludku v současnosti provádějí kromě OB kliniky pouze lékaři v americkém Clevelandu a brazilském Sao Paulu. Jde o laparoskopickou operaci. Stěny žaludku chirurgové jakoby vtáhnou a srolují dovnitř a na vrchu jej sešijí. Z původního žaludku, který má objem litr až litr a půl, tak zůstane pouze trubice o objemu 100 až 150 mililitrů. Operační postup vyvinuli naši lékaři společně s chirurgy ze Spojených států. Nový způsob zmenšení žaludku by mohl v budoucnu nahradit starší metodu. Při té se velká část žaludku úplně odstraňuje a negativní na ní je, že je nevratná. Další možnou metodou léčby obezity je bandáž žaludku. Na horní část se připne pásek, čímž se také radikálně zmenší prostor pro potravu. „Operace je jen nástrojem, není všelékem obezity. Vysněného dlouhodobého výsledku dosáhnou pacienti jedině tím, když budou dodržovat přísný stravovací režim,“ upozorňuje profesor Martin Fried.

Po operaci nejsou už nutné léky na předchozí nemoci

Foto: Stanislav Pecháček

Foto: Stanislav Pecháček

Dalším trendem, který se nyní začíná stále více prosazovat, je chirurgická léčba diabetu 2. typu. „Mnoho zahraničních studií potvrdilo, že díky některým bariatrickým zákrokům dochází až u 70 % pacientů s diabetem k jejich úplnému vyléčení. To platí například i pro diabetiky 2. typu, kteří jsou léčeni inzulinem. V průběhu několika týdnů od operace dojde ke zlepšení či vymizení diabetu bez nutnosti další léčby inzulinem. U dalších 10 až 15 % pozorujeme výrazné zlepšení onemocnění i kvality života. Máme již poměrně velkou skupinu diabetiků, jež takto léčíme,“ uvedl profesor Martin Fried. Jde o výkony, které zjednodušeně řečeno zasahují do hormonálních mechanismů v těle, vedoucích v konečném důsledku ke zvýšené vnímavosti tkání k inzulinu.

Zkrácený trávicí proces

Z celého spektra bariatrických metod patří mezi nejefektivnější tzv. malabsorpční operace, které kombinují zmenšení objemu žaludku s vynecháním části tenkého střeva z trávicího procesu. Lze však použít i ostatní typy operací, jež mají sice menší a jinými mechanismy způsobený, nicméně také nezanedbatelný vliv na metabolické onemocnění. „V posledních letech je v České republice standardně operováno přibližně dvanáct set pacientů ročně, chceme se však přiblížit situaci v sousedním Rakousku a zvýšit tento počet na zhruba čtyři tisíce operací ročně,“ říká profesor Fried.

  • Jak plikace žaludku, tak chirurgická léčba diabetu 2. typu představují v České republice naprostý unikát. Pro pacienty je určitě pozitivní zpráva, že obě operace jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

publikováno: 25. 5. 2010, v rubrice Medicína
Štítky: diabetes, hubnutí, nemoci, nemocnice

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+