Užijte si léto, ale chovejte se přiměřeně své kondici | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Užijte si léto, ale chovejte se přiměřeně své kondici

20. 7. 2016

Je známo, že letní teploty, zejména extrémní horka, zatěžují především kardiaky, ale vyšší riziko srdečních komplikací hrozí každému. Na vedro reaguje organizmus rozšířením cév a pocením, což vede k úbytku vody a některých minerálních látek. V důsledku toho se sníží objem cirkulující krve a poklesne krevní tlak. To nastartuje další kompenzační mechanizmy, například se zvýší frekvence srdeční činnosti a zesílí se kontrakce srdečního svalu. Zdravý člověk, pokud to nepřežene třeba se sportem, zvládne tyto regulační pochody bez problémů. Naproti tomu u nemocného dejme tomu s ischemickou chorobou srdeční může klesající průtok krve srdečními tepnami způsobit nedostatečné okysličení srdečního svalu.

Pozor na dehydrataci

„Když ztrácíme v těle vodu, zahušťuje se nám krev, a tím se zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Ty potom putují krevním řečištěm a mohou ucpat některé důležité cévy, to znamená, že mohou způsobit infarkt myokardu, případně mozkovou mrtvici nebo plicní embolii. Hypertonikům, kteří užívají léky na snížení tlaku, zase hrozí nedokrvení mozku. Při dehydrataci jim totiž tlak výrazně klesne a v důsledku toho se změní průtok krve tak, že jí méně protéká ledvinami, játry a mozkem a většina jí jde do kůže, aby se organizmus mohl chladit. No a je tu i vyšší riziko srdečního selhání či vzniku poruch srdečního rytmu – nejčastěji fibrilace síní,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., primář kardiologie Nemocnice Na Homolce.

To že máme v letním horku hodně pít, je známá věc a snad není ani třeba ji neustále opakovat. Jiná otázka je, jaké aktivity si kdo v létě může dovolit provozovat, aniž by si přivodil kolaps. I kardiaci si přece chtějí užít léta! Není tedy divu, že v ordinaci se pacienti profesora Neužila často ptají i na to, zda si mohou dopřát alkohol, kávu, sex nebo nějaký druh sportu.

Fyzická námaha

Přirozená mírná pohybová aktivita není vůbec na škodu, ale její míra musí být přizpůsobena teplotě vzduchu. V horkém počasí hraje důležitou roli to, jakou má člověk fyzičku. Pokud je zdravý, ale netrénovaný, i mírný pohyb pro něj může znamenat námahu, jako by například běžel maraton. Trénovaní jedinci snášejí fyzické výkony v horku podstatně lépe, protože jejich oběh je na zátěž adaptovaný. Nicméně i sportovec zvyklý na pravidelný trénink vydává při vysokých teplotách více energie a úplně stejným způsobem jako netrénovaný jedinec ztěžuje organizmu termoregulaci.

„Člověk může v horku zkolabovat právě proto, že srdeční výdej nestačí pokrývat vysoké nároky na oběh a zároveň na výměnu tepla – odpařování vody. Je to stejné, jako kdyby se obézní člověk dosyta najedl, a pak ještě vlezl do horké vany. Horká koupel zvýší prokrvení v oblasti kůže a zároveň se musí prokrvovat také zažívací trakt. V té chvíli již nezbývá srdeční kapacita na prokrvení mozku,“ objasňuje Neužil. Kardiakům pak doporučuje střídmou stravu, dvojnásobný příjem tekutin, pobyt ve stínu a ranní či večerní procházky v chladnějším vzduchu.

Alkohol, káva, sex

Skleničku vína a kávu Neužil úplně nezavrhuje, sám je milovníkem dobrého vína i kávy. „Alkohol, a rozhodně tím nemyslím tvrdý alkohol, spíše víno a v malém množství, je třeba dostatečně vyvažovat vodou nebo jinou nealkoholovou tekutinou. Kávu, a nejen kávu, ale i jiné teplé nápoje, bych v horkých letních měsících doporučil raději vypustit těm pacientům, kteří trpí srdeční arytmií,“ říká.

Sex podle Neužila k životu kardiaků přirozeně patří a lékaři by měli brát na sexualitu svých pacientů ohled, protože představuje významný prvek kvality jejich života. „Sex je samozřejmě spojen s fyzickou zátěží, tedy ve vedru platí totéž, co bylo řečeno o fyzické námaze obecně. Při sexuálním aktu stoupá krevní tlak i tepová frekvence a rostou nároky srdce i celého organizmu na spotřebu kyslíku. Pokud se však pacient i přes teplé počasí cítí dobře a lékař mu sexuální aktivitu vysloveně nezakáže, není se čeho obávat. Také v tomto případě ale platí, že je třeba více pít, a dobré je častěji si měřit krevní tlak a tepovou frekvenci,“ uzavírá Neužil.


publikováno: 20. 7. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: léto, prevence, sportovci, srdce a cévy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+