V České republice je za loňský rok nejvíc nemocných klíšťovou encefalitidou | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

V České republice je za loňský rok nejvíc nemocných klíšťovou encefalitidou

4. 6. 2019

Česká republika měla opět i v loňském roce nejvyšší počet nemocných klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie a globálně jí patří druhé místo za Ruskem. Klíšťová encefalitida je i nadále nemocí mírného klimatického pásma severní polokoule a dvou kontinentů (Evropa, Asie), rozšiřuje se však stále do nových oblastí. V minulých dnech se konalo výroční zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu ve Vídni, kterého se účastnili také experti z České republiky.

Nejvíc z EU

Porovnání hlášených případů za rok 2018 ukázalo, že Česká republika měla opět i v loňském roce nejvyšší počet nemocných klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie a globálně jí patří druhé místo za Ruskem. Na druhé místo v rámci EU se zařadilo Německo, následováno Švédskem, Litvou a Švýcarskem.

„Na příkladu Švédska se ukazuje, že se tato nemoc v souvislosti s oteplováním dostává stále severněji a zejména ve Švýcarsku i do vyšších nadmořských výšek. Právě ve Švýcarsku došlo v posledním období k plošnému rozšíření nákazy a klíšťová encefalitida se tam vyskytuje už ve všech kantonech kromě Ženevy a Ticino,“ uvádí docent MUDr. Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a současně předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Rok 2018 byl v celé EU pokud jde o počet nemocných klíšťovou encefalitidou rekordní, na ochranu očkováním bychom neměli zapomínat i při cestách do přírody nedalekých evropských zemí, které jsou laicky vnímány jako zdravotně bezpečné,“ doporučuje docent MUDr. Rastislav Maďar. Takové je i doporučení odborníků z jednotlivých postižených regionů.

  • Klíšťová encefalitida se nevyskytuje ve Španělsku, na většině území Francie, v jižní Itálii a v další oblastech, kde je velkou část roka velmi sucho a horko. Takové počasí totiž klíště obecné nepreferuje. I tam je však vhodné chránit se, vyskytují se tam totiž jiné klíštěcí druhy přenášející různé další patogeny, např. rickettsie.

publikováno: 4. 6. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: klíště

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+