Virtuální prohlídka lidského těla zjednodušuje studium anatomie | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Virtuální prohlídka lidského těla zjednodušuje studium anatomie

8. 9. 2020

Tomáš Brngál ještě jako student medicíny hledal způsob, jak zjednodušit studium anatomie, která je pro budoucí lékaře jedním z nejnáročnějších předmětů. Je velmi komplikované představit si orgány, tkáně a struktury lidského těla na základě obrázků, fotek či popisu v knihách. Z vlastních zkušeností ví, že studenti medicíny ani při pitvě nemají šanci prozkoumat hluboké a těžko dostupné struktury některých orgánů, například mozku.

Aplikace s názvem Human Anatomy VR

„Při učení anatomie jsem si uvědomil, že ačkoliv již existují různé pokročilé zobrazovací technologie, o lidském těle se učíme hlavně z dvojrozměrných obrázků v knihách. Zkoušel jsem 3D VR technologii a tehdy jsem pochopil, že toto je způsob, jak lépe pochopit složitosti lidského těla,“ vysvětluje Tomáš Brngál, co ho vedlo k prvotní myšlence.

Společně s kamarády vytvořili tým programátorů a 3D designérů a vymysleli aplikaci s názvem Human Anatomy VR. Je určená pro mediky, lékaře či kohokoliv, koho zajímá lidské tělo. Aplikace kombinuje anatomický atlas a knihu anatomie ve virtuální realitě, v 3D prostředí. Všechny struktury těla jsou interaktivní a rozebíratelné. Je možné si je prohlédnout, otáčet a studovat. V praxi to funguje jednoduše. Člověk do speciálních brýlí vloží chytrý telefon a vše vidí tak, jako by se sám procházel v lidském těle. Aplikace, která je první tohoto typu na světě, je postavená na několika technologických řešeních, využívá platformu Windows Mixed Reality, HoloLens a cloudové služby Microsoft Azure.

Společně s ostatními autory založili firmu Virtual Medicine a licenci na svůj produkt darovali v roce 2016 Lékařské fakultě Univerzity Komenského, která jako první na Slovensku zřídila virtuální anatomickou učebnu.

Přednostka Anatomického ústavu LF UK doc. et doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD., MPH, která je odbornou garantkou projektu, vysvětluje, jak novou učebnu využívají: „Virtuální anatomickou učebnu využíváme na praktická cvičení. Nazývám to učení hrou. Studenti si nasadí brýle a dostanou se například do hrudního koše. O anatomii se říká, že je to mrtvá věda, ale nyní tak trochu ožila. Je to posun k moderní medicíně. Velkou výhodou je také to, že studenti dokážou aplikaci používat i mimo školu, doma či kdekoliv jinde, kde se připravují.“

A co na to samotní studenti?

Průzkum ukázal, že výsledky studentů ze zkoušky z anatomie se zlepšily průběrně až o 25 %. Zároveň 92 % studentů potvrdilo, že se jim anatomie učí snadněji a že se výrazně zkrátil čas, který museli učení věnovat. Většina dotazovaných mediků také doufá, že by se tato forma učení mohla kromě anatomie dostat i do jiných předmětů. Úspěch s aplikací Human Anatomy VR přinesl týmu Virtual Medicine vítězství v soutěži Microsoft Awards 2019 v kategorii Zdravotnictví. Aplikaci už používají desítky tisíc lidí ve více než 150 zemích světa. Více než 50 % příjmů firmě plyne z USA.


publikováno: 8. 9. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: nové technologie

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+