Začněte se včas připravovat na cestu za teplem do exotických krajů | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Začněte se včas připravovat na cestu za teplem do exotických krajů

12. 1. 2015

Jezdíte si v zimě dobít energii? Ať už se jedná o asijské či africké destinace, všechny exotické země nesou určitá zdravotní rizika, na která je třeba před cestou pamatovat. Konzultovat očkování nebo speciální medikamenty začněte s dvouměsíčním předstihem, radí odborníci.

Očkování na cesty do dalekých krajin řešte 2 měsíce dopředu

Do centra cestovní medicíny by měli cestovatelé zamířit ideálně dva měsíce před svým odletem. „Nejčastěji cestovatele očkujeme proti žloutence typu A a B a dále proti různým nemocem podle epidemiologické situace v místě pobytu a také typu dovolené,“ říká MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny. Tzv. baťůžkáři mají často jiné nároky na ubytování a stravování než cestovatelé požadující vyšší standart poskytovaných služeb. A tak se může lišit i doporučené očkování pro jednu destinaci. „Pokud mi někdo řekne, že v Thajsku chce na třídenní pochod do džungle, doporučím mu doplnit očkování i proti japonské encefalitidě. Stráví-li klient ale celou dovolenou v luxusním hotelovém resortu, proberu s ním možnost očkování proti žloutence, protože ta se hodí kdekoliv,“ vysvětluje na jednoduchém příkladu přínos konzultace s odborníkem MUDr. Rutsch.

Do hotelu, nebo pod stan?

Podobně je to například s očkováním proti vzteklině. V hotelu nejspíš nehrozí pokousání od volně se potulujících infikovaných zvířat. Budete-li se ale volně pohybovat v přírodě nebo i po městech v Arábii či Indii, setkáte se s opicí nebo psem poměrně často. Pokud tedy nestrávíte dovolenou zavření v hotelovém komplexu a plánujete spíše neorganizovanou cestu do Asie, Indonésie nebo Afriky, je na místě uvažovat o ochraně proti vzteklině, která je smrtelné onemocnění. Web nabízí komplexní informace pro cestovatele

Důležité informace

Přehled povinných a doporučených očkování na cesty po celém světě nabízí webové stránky www.bezpecnado­volena.cz. Cestovatelé zde mohou také nalézt informace o tom, kde a především jak dlouho před odjezdem začít na očkování myslet, aby bylo dostatečně účinné a plánovaná dovolená tak mohla proběhnout bez komplikací. Web dále poskytuje adresy českých ambasád a důležitá telefonní čísla pro volání na policii, hasiče a zdravotní záchrannou službu pro všechny země světa.

Očkování proti žloutence typu A a B

Očkování proti žloutenkám A a B představuje tzv. cestovatelský základ. Jeho výhoda spočívá v dlouhodobé ochraně, kterou poskytuje, a kombinované vakcíně, která dokáže ochránit proti oběma typům žloutenky najednou. Toto očkování se obvykle doplňuje o další podle vybrané destinace a epidemiologické situace v ní. Ostatních doporučovaných očkování na cesty:

  • Očkování proti meningokokům – do endemických oblastní, se stálým výskytem meningokoků. Například do subsaharské Afriky, Indie a Číny.
  • Očkování proti obrně – kromě některých asijských zemí je doporučováno také například do Keni, Etiopie, Nigérie, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku či Somálska
  • Očkování proti japonské encefalitidě – pro volný pobyt v přírodě v Asii a Indočíně, zejména při spaní v domorodých vesnicích. Nemoc přenáší na lidi komár, ale rezervoárem je prase či brodoví ptáci. Nemoc je vysoce nebezpečná, třetina nechráněných nemocných umírá, další třetina má trvalé následky.
  • Očkování proti vzteklině – při cestování na vlastní pěst či cestě spojené s pobytem ve volné přírodě v zemích Asie, Afriky a Indonésie. Riziko představuje například kousnutí potulným psem či opicí.

Vhodné je vždy kontaktovat lékaře už při plánovaní cesty a konzultovat s ním zdravotní rizika a ochranu. Doporučení na očkování se mohou měnit.


publikováno: 12. 1. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: cestování, očkování, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+