Zácpa může pořádně znepříjemnit život | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Zácpa může pořádně znepříjemnit život

10. 10. 2012

Zácpa, nadýmání, bolesti břicha, křeče. S takovými problémy se raději straníme ostatních, ale netřeba zoufat. Především je důležité zjistit příčinu zácpy a pak najít nejvhodnější řešení nepříjemného problému, což nemusí být s novinkou Dulcolax čípky až tak složité.

Co je to zácpa je a jak vzniká?

Příčiny zácpy mohou být různé – špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu, stres či těhotenství. Stejně jako jsou i různé doprovodné stavy: pocit plnosti nebo tlaku v podbřišku, často doprovázené nadýmáním, křečemi v břiše a pocitem nedokonalého vyprázdnění. Lékaři hovoří o zácpě teprve při méně než třech stolicích týdně. K tomu často patří i další příznaky, jako je nadýmání a pocit plnosti v břiše a podbřišku, bolesti v podbřišku, dlouhé setrvání stolice ve střevě, příliš tuhá konzistence stolice, malý objem stolice, obtížné, bolestivé vyprazdňování stolice a v neposlední řadě pocit nedokonalého vyprázdnění.

Akutní nebo chronická

Zácpu můžeme podle délky trvání rozdělit na dva druhy. Akutní zácpa se zpravidla projevuje náhle, je vyvolána především stresem, změnou prostředí, stravovacích či jiných návyků. Po návratu k původním zvyklostem je většinou vyřešen i problém zácpy. Trvá-li zácpa delší dobu a není-li její příčinou konkrétní onemocnění, mluvíme o zácpě funkční – chronické.

Rozmanité příčiny

Co většina postižených neví, je fakt, že zácpa není vždy v první řadě následkem „nevyvážené stravy" nebo „nedostatečného pohybu“. Příčiny totiž mohou být daleko rozmanitější. Například v podobě změny životního stylu, horečnatého onemocnění či upoutání na lůžko, cesty na dovolenou, porušení střevní flóry či hormonálních výkyvů žen během menstruace, těhotenství nebo přechodu. Výzkumy lékařů prokázaly, že pacienti, kteří trpí zácpou, se v zásadě neliší svým životním stylem od průměru obyvatelstva. Jedí dostatek vlákniny, dodržují pitný režim, sportují, nemají nadváhu a přesto trpí zácpou.

Důležitou roli hraje psychika

Zejména, pokud je člověk pod psychickým tlakem nebo ve spěchu a časové tísni, mívá problémy s vyprazdňováním. Jenže nejen psychické příčiny a životní okolnosti mohou vyvést citlivé střevo z rytmu. Často mohou být příčinou zácpy nežádoucí účinky některých léků. Ať jde o léky na lékařský předpis či volně prodejné. Jedná se často o léky proti depresi, bolesti, kašli či léky s obsahem železa.

Jak se zácpě vyhnout?

Stravujte se pravidelně (4–5× denně menší porce), zvyšte ve své stravě obsah vlákniny (potraviny bohaté na vlákninu jsou například pšeničné otruby, sója, ovesné vločky, fazole, lněné semínko či celozrnné pečivo). A samozřejmě pijte během dne dostatek vody. Chce to samozřejmě i více pohybu. Ale především je nutné se vyvarovat stresu a spěchu, raději relaxovat, cvičit či vykonávat jakoukoliv příjemnou tělesnou námahu. A pokud ani to nepomáhá, prostě zkuste zaklepat na dveře lékaře.

Rychlá a účinná pomoc při zácpě

Velmi rychlou úlevu, a to už do 30 minut, poskytne novinka v podobě léčivého přípravku Dulcolax čípky s léčivou látkou bisacodylumem. Jedná se o bezpečné a především rychlé a účinné projímadlo k rektálnímu podání. Čípky se používají u pacientů trpících zácpou nebo u stavů vyžadujících podporu vyprazdňování, například před či po operaci. Užívat je lze i během kojení, takže jsou velmi vhodné i pro maminky.

  • Před použitím si přečtěte pečlivě příbalovou informaci. Léčivý přípravek můžete koupit v lékárně bez lékařského předpisu za 69 Kč.

publikováno: 10. 10. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: bezpečný, lékárna, zácpa, zažívání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+