Zhruba dvě třetiny melanomů se objeví na zdravé kůži | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Zhruba dvě třetiny melanomů se objeví na zdravé kůži

13. 5. 2019

Opalování je pro mnoho lidí příjemnou aktivitou, nicméně v tomto případě platí dvakrát, že nic se nemá přehánět. Za přílišné slunění totiž můžeme zaplatit i životem – nejzávažnějším důsledkem nadměrnému a dlouhodobému vystavení se UV záření je vznik kožních nádorů.

Jaký jste fototyp?

„Bezpečné opalování závisí na fototypu kůže. Je nutné si zvolit opalovací krém s ochranným faktorem, u nejcitlivější kůže to má být až 50 plus. Ochranný faktor udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození kůže, než kdybychom jej nepoužili,“ říká MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoložka z EUC Kliniky Plzeň. A upozorňuje, že při nedodržování zásad bezpečného opalování hrozí předčasné stárnutí kůže, úpal či úžeh. A vůbec nejzávažnějším rizikem je vznik nádorů.

Nejohroženější jsou lidé se světlou kůží, světlými a zrzavými vlasy, přičemž pro vznik nejzhoubnějšího kožního nádoru melanomu je největším rizikem UV záření absorbované kůží v dětském věku. „Čím častěji se kůže dítěte spálí, tím větší existuje riziko vzniku nádoru v dospělosti. Dětská pokožka je přitom mnohem citlivější na sluneční záření než kůže dospělých. Proto u nich používejte opalovací krémy, které obsahují nejen filtry proti UVB záření, ale také proti UVA paprskům. A děti do šesti měsíců by se neměly vystavovat přímému slunci vůbec,“ zdůrazňuje MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoložka z EUC Kliniky Plzeň.

Naplánujte si před létem návštěvu u dermatologa

V obecném povědomí přežívá informace, že melanom vzniká pouze z névů (znamének). To ale není úplně pravda, zhruba dvě třetiny melanomů se totiž objeví ve zdravé kůži. Na druhou stranu ale lidi se znaménky považují lékaři za náchylnější ke vzniku melanomu. „Kožního lékaře by měli navštívit lidé s výskytem melanomu v rodině, s velkým počtem mateřských znamének, častým spálením kůže. Rovněž za ním zajděte při změně barvy, velikosti, tvaru, svědění a krvácení znamének či při vzniku nového, protože se nemusí jednat o mateřské znaménko, ale přímo o melanom,“ vypočítává MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoložka z EUC Kliniky Plzeň.

Úpal, úžeh…

Sluneční záření způsobuje i další obtíže, nejčastěji solární dermatitidu, tedy úžeh. „Za několik hodin po pobytu na slunci dochází k zarudnutí, otoku, pálení kůže, později se objevují bolestivé puchýře. Hodnotí se jako popáleniny prvního stupně, které se projevují zarudnutím, otokem a pálením. Při popálení druhého stupně se objevují bolestivé puchýřky až puchýře,“ říká MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoložka z EUC Kliniky Plzeň. Doporučuje přikládat studené obklady, obklady s borovou vodou či Jarisch roztokem, aplikovat Panthenol a v případě těžšího průběhu navštívit lékaře.

Jak se bránit?

Ochrana proti melanomu, úžehu, ale i úpalu, který se projevuje bolestmi hlavy, pocity na zvracení, zvracením, teplotou až kolapsovým stavem, není přitom nijak obtížná: nevystavujte se slunci mezi 11. až 15. hodinou, používejte kvalitní opalovací prostředky, pijte dostatek tekutin a chraňte se pokrývkou hlavy. A tyto zásady dodržujte, i když je v létě pod mrakem, protože i přes ně pronikne až 90 procent UV záření. Nemusíte se přitom obávat, že vaše tělo bude mít málo vitamínu D, který získává právě při slunění. „Pro tvorbu dostatečného množství vitaminu D stačí, když vystavíme slunci obličej a ruce třikrát týdně na 15 minut,“ dodává MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoložka z EUC Kliniky Plzeň.

Do cestovní lékárničky patří opalovací krém

Plánujete-li delší cestu, nikdy si nezapomeňte dát do cestovní lékárničky i opalovací krém a přípravek pro zklidnění kůže po opalování. Zvláště důležité je to při cestách za sluncem do zahraničí. O dalším obsahu lékárničky se můžete poradit s oborníkem, třeba s lékárníkem. „A cestujete-li do exotických zemí, je namístě navštívit přímo lékaře v centru cestovní medicíny, který může doporučit vhodné očkování nebo, je-li to vhodné, předepsat léčiva, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, například antibiotika či léky k prevenci nebo léčbě malárie,“ radí ředitel EUC Lékáren PharmDr. Tomáš Lukš.


publikováno: 13. 5. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: opalování, péče o pleť, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+