Zubní náhradu potřebuje každý desátý Čech. Jak si ji vybrat? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Zubní náhradu potřebuje každý desátý Čech. Jak si ji vybrat?

12. 9. 2013

O celkových zubních náhradách a úskalích, které čekají na českého pacienta, se běžně nedočtete. Jedná se však o problematiku, která se momentálně týká více než desetiny populace. A podle statistik přibývá každoročně 90 tisíc občanů ČR, kteří zubní náhradu potřebují. Situaci, která panuje v našich poměrech, osvětluje prezidentka Komory zubních techniků paní Alexandra Seidlová. „Je důležité si uvědomit, že zhotovení plně funkční a zároveň estetické celkové náhrady je velmi náročná disciplína našeho oboru. Ale i u nás umíme dělat absolutně špičkové celkové náhrady, máme k dispozici nejmodernější materiály a technologie a jsme vybaveni dostatečnou erudicí, jako kolegové v jiných zemích.“

V čem tedy vidíte hlavní příčiny problémů u celkových náhrad?

„Hlavní příčinou problematických celkových protéz je, že zubní technik nepřijde do kontaktu s pacientem a spoléhá se pouze na strohé zadání z ordinace. Nezná základní rysy obličeje pacienta, nezná jeho barvu pleti, tvar nosu, barvu a posazení očí. Nevidí to, co je jinak patrné na první pohled a co spolu velmi úzce souvisí. Estetická stránka je tak velmi upozaděná. Legislativa však jasně zubnímu technikovi kontakt s pacientem upírá. Pokud je přesto pacient rozumným stomatologem do zubní laboratoře odeslán, a zubní technik se ho ujme, věnuje maximální pozornost všem důležitým aspektům, stále je tu bariéra možnosti doplatku k plně hrazenému výrobku a všechnu tuto „práci navíc“ dělá zubní technik zdarma. Jestliže toto provádí pečlivý zubní lékař sám v ordinaci, ani on nemá takto strávený čas nikým zaplacen. Úhrada pojišťoven s tímto vůbec nepočítá a v případě výběru doplatku je porušen zákon. Chybí tu možnost doplatků“.

Opravdu se s estetickou stránkou protézy příliš nepočítá?

„Systém úhrad z veřejného systému je nastaven na průměrnou až lehce podprůměrnou kvalitu. Úhrada je velmi nízká a za posledních 16 let byla valorizována pouze dvakrát. Musí se o ni podělit jak stomatolog, tak zubní technik. Za tuto úhradu je jen taktak možné zhotovit protézy, které jsou funkční. Ovšem individuální požadavky jednotlivých pacientů už se do takto nízkých úhrad skutečně nevejdou. V případě, že chce pacient něco „navíc“, musí si hradit celou cenu bez jakéhokoli příspěvku od pojišťovny. Zatím totiž nebyly zavedeny možnosti doplatku k výrobkům, které stát garantuje jako „plně hrazené“, což je i celková zubní náhrada. Každý výběr peněz za takto označené výrobky je porušením dosud platného zákona. To je významný problém, který je demotivační jak pro zubního lékaře, tak pro zubního technika. Proto nejsou nadstandardní náhrady ani nabízeny, na čemž je v důsledku bit především pacient“.

Myslíte si, že jsou pacienti s náhradami často nespokojení?

„Nespokojení pacienti nejsou bohužel žádnou výjimkou. Po celou dobu mé praxe se na nás obracejí pacienti, kteří žádají o radu, jak dál postupovat, když již hotová protéza nefunguje jak má. Přijít o vlastní zuby je trauma samo o sobě, a když vám pak zubní náhrada neplní svůj účel, je trauma o to větší. Ale ve chvíli, kdy je protéza hotová, je náprava velmi složitá“

Jak můžeme ovlivnit vzhled své budoucí protézy?

„Často se stává, že stomatologové pracují s ležícím pacientem i při zhotovování snímatelných náhrad. Pohled na obličej je pak zkreslený. Při zkoušení protézy se nebojte posadit, s protézou se projít, prohlédněte se z blízka i z dálky v dostatečně velkém zrcadle. Klidně přizvěte do ordinace své blízké a nechte si poradit. Především zkontrolujte, zda vám protéza nějak nezměnila profil obličeje a linii rtů, to je častý problém. Dejte také na vlastní pocit, který máte. Jste spokojeni nejen z funkční, ale i z estetické stránky? Vyhraďte si na zkoušení čas, s výrobkem budete dennodenně žít. Raději se dostavte na opakované úpravy, dokud je to ještě možné. Měnit estetické parametry hotové protézy je velmi složité a zdravotní pojištění s tím vůbec nepočítá, mohlo by se vám velmi prodražit“.

Jak bychom měli postupovat?

Ze zákona máte právo vybrat si dle vlastního uvážení poskytovatele zdravotní péče, tedy i laboratoř zubního technika. Váš lékař může zadat vaší vybrané laboratoři individuální zakázku. Není třeba, aby měl uzavřenou smlouvu. Stejně tak máte ze zákona právo na účet, a to vždy, i u celkových náhrad. Měli byste vědět, jakou hodnotu má výrobek, který vám je pojišťovnou uhrazen. Dále máte nárok na tzv. prohlášení o výrobku (doklad od výrobce), v tomto případě zubní laboratoře, která protézu zhotovila, kde se dozvíte podrobnosti o výrobci, výrobku a materiálu, ze kterého je vyroben. Ovšem hlavním garantem je vždy zubař, vy jako pacient stále jednáte pouze s ním.

Rady, které se budou hodit při pořizování nové zubní protézy:

  • Na zkoušení si vyhraďte dostatek času
  • Při zkoušce se posaďte a zkuste se i projít
  • Prohlédněte se z blízka i z dálky ve velkém zrcadle
  • Vezměte si do ordinace své blízké, ať vám poradí
  • Můžete si vybrat svého zubního technika, který náhradu zhotoví
  • Požadujte účet a prohlášení o výrobku

publikováno: 12. 9. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: krása, zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+