Operace kýly klasicky, či laparoskopicky? | Poradna | Trendy zdraví


Poradna


↑ skryj ↑

Operace kýly klasicky, či laparoskopicky?

Otázka:

Dobrý den, zajímalo by mě, jak probíhá laparoskopická operace kýly a jaké má výhody oproti operaci s klasickým řezáním. Je vhodná i pro děti? Pro koho se nehodí? Děkuju. Johana L.

Odpověď:

Vznik kýly je spojen s menší pevností pojivové tkáně. Laicky řečeno, aby vznikla kýla, musí být u pacienta obvykle již vrozená slabost některých míst břišní stěny. Nejčastěji tak kýly vznikají v tříslech a v oblasti pupku, zvláštní skupinu pak tvoří kýly v jizvách po předchozích operacích.

Aby mohla být kýla opravdu vyřešena trvale, pak je potřeba při operaci použít síťku – syntetický materiál, který pomůže břišní stěnu trvale vyztužit. Dříve se používaly techniky, které k sobě stahovaly rozestouplé části kýly a velmi často pak vznikaly recidivy – kýla se vracela. Stav lze přirovnat k situaci, kdy maminka zašívá synovi díru v kalhotách na kolenou. Pokud nepoužije velkou záplatu, kalhoty se velmi rychle rozpářou hned vedle pečlivě zašitého otvoru.

Postupy, jak implantovat síťku na kýlní otvor (odborně branku), je několik. Na řadě pracovišť se používá otevřená technika – tj. klasická operace s řezem v třísle, síťka se poté umístí z větší části vně kýlní branky. Nejmodernější miniinvazivní postup je ale laparoskopický. Při něm se zavede do břišní dutiny kamera a síťka se umístí na vnitřní část břišní stěny – tam, odkud je největší tlak na vznik kýly. Celá operace se provádí v celkové anestezii (narkóze) jen ze 3 drobných ranek a netrvá déle jak hodinu – stejně jako klasické výkony. Výhodou oproti klasickému přístupu s dlouhým řezem v třísle jsou výrazně menší pooperační bolesti a minimalizace rizika návratu kýly.

Tento způsob operace je vhodný pouze pro dospělé pacienty. Dětská, rostoucí tkáň nevyžaduje použití sítěk. Stejně pak je laparoskopický přístup zapovězen pro těžké kardiaky, astmatiky apod., u nichž není možno laparoskopie či celkové narkózy provádět.

MUDr.Jiří Fencl, vedoucí lékař oddělení jednodenní chirurgie, Poliklinika Vysočany, http://www.poliklinika-vysocany.cz
Zde můžete vložit vaši konkrétní otázku.
Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+